Çocuğum Hareketli mi Hiperaktif mi?

PAYLAŞ:

   Merhaba sevgili okurlar. Bu yazımda, ebeveynler arasında sıkça karşılaşılan ve birbirine karıştırılan hiperaktivite ile hareketlilikten bahsedeceğim. Hiperaktivite ve hareketlilik gerçekten birbiri ile karıştırılan; ve kesinlikle ayırt edilmesi gereken iki kavramdır.
   Anne-babaların çoğu, çok hareketli olan çocuklarını hemencecik hiperaktif olarak nitelendiriyorlar. Oysa hareketli olan her çocuk hiperaktif değildir. Hiperaktif çocukların özellikleri, yaptıkları ve yapamadıkları, hareketli çocuklarınkinden farklıdır. Doğru, her iki çocukta da hareketli olma durumu söz konusudur; ancak bir tanesindeki hareketlilik olumlu sayılırken, bir tanesindeki olumsuz sayılmaktadır. Hiperaktif çocuk nasıl anlaşılır, hiperaktif çocukların özellikleri nelerdir? 

Hiperaktivite ve Dikkat Eksikliği

Hiperaktivite genellikle beraberinde dikkat eksikliği getirir. Hiperaktif olan çocuklar, herhangi bir duruma veya olaya uzun süreli odaklanamazlar. Yaptıkları bir işi bitirmeden bırakıp başka bir işe geçme eğilimlerindedirler. Sizi uzun süreli dinleyemezler ve dinleseler de pek tınlamazlar.

Hiperaktif Çocukların Özellikler

-Genellikle hareketli olurlar.
-Oturdukları yerden ellerini kollarını oynatmadan duramazlar.
-Arkadaşları ile oynadıkları oyunlarda huzuru kaçırırlar, sırasını beklemezler.
-Kafalarını sürekli sağa, sola, arkaya çevirip başka başka yerlere bakarlar.
-Konuşurken fazlasıyla jest hareketleri yaparlar.
-Kendisine öğretmek istediğiniz bir şeyi odaklanma sorunu yaşadıkları için zor öğrenirler.
-Sınıfta sürekli dolaşma, sırasını değiştirme ihtiyacı hissederler.
-Dikkat eksikliği ve çoğu defa öğrenme güçlüğü çekerler.

   Hiperaktivite, günümüzde ebeveynlerin çoğu tarafından yanlış anlaşılmakta hatta hiperaktif çocukların zeki olduğu zannedilmektedir. Öğrenci velilerinde sıkça karşılaştığım bir ifade şudur: ‘’Oğlum çok hiperaktif ve zeki!’’ Ve bu durum ifade ederlerken çocuklarının hiperaktif olduğu için zeki olduğunu vurgulamaya çalışırlar. Oysa o çocukların çoğu, biz eğitimcilerin en çok uğraştığı ve zaman ayırmak zorunda kaldığı çocuklardır. Aynı zamanda ailelerin belirttikleri gibi çok da zeki çocuklar değillerdir. Ünlü psikolog Piaget’e göre ‘’Zeka, kişinin çevreye uyum sürecidir.’’ Bu yargıya göre çevresine uyum gösteremeyen hiperaktif çocuğun çok zeki olduğu yargısı çıkarılabilir mi? Elbette hayır.


   Aksine hiperaktivite ve dikkat eksikliği, teşhis ve uygun yöntemlerle tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Bunun için, yukarıdaki özellikler görülen çocukların kesinlikle bir çocuk psikoloğuna başvurmaları gerekmektedir.

Hareketli Çocukların Özellikleri

   İsmi üzerinde, hareketli çocuklar…  Bu çocuklarda da, hiperaktivite görülen çocuklarınkine benzer bir hareketlilik söz konusudur. Ancak bu hareketlilik kesinlikle istemsiz değildir. Bu çocuklar çok büyük bir enerji ve güce sahiptirler. Hareketlidirler; ama durmasını da bilirler. Dikkat eksikliği yaşamazlar; hatta öğretmek istediğiniz bir şeye tüm dikkatleriyle yoğunlaşabilirler. Ve gerçekten de hareketli çocukların zeki olduğu söylenebilir. Onlarda sürekli bir enerji boşaltma isteği vardır. Pek yorulmazlar, sürekli hoplamak, zıplamak isterler.
   Bu tür hareketli çocukların da gerçekten desteklenmesi gerekir. Ailelerin bu özelliklere sahip çocuklarını dört duvar arasına tıkıp, bu özelliklerini söndürmemesi gerekir. Onlara enerjilerini boşaltabilecekleri ortamlar sağlamaları gerekir. Zaten bu yapılmadığı müddetçe çocuk huzursuz olacak, evin her köşesini yıkma, dökme, kırma davranışlarına yönelecektir.

Çocuğum Hiperaktif mi Hareketli mi?


Az önce belirttiğim özelliklere dikkat edin, çocuğunuzu iyi gözlemleyin. Hiperaktivite ve dikkat eksikliği olduğunu düşünüyorsanız bir uzmandan mutlaka yardım alın.
Şu yazılar da ilginizi çekebilir!

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,475,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Çocuğum Hareketli mi Hiperaktif mi?
Çocuğum Hareketli mi Hiperaktif mi?
Hiperaktivite, günümüzde ebeveynlerin çoğu tarafından yanlış anlaşılmakta hatta hiperaktif çocukların zeki olduğu zannedilmektedir.
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/01/cocugum-hareketli-mi-hiperaktif-mi.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/01/cocugum-hareketli-mi-hiperaktif-mi.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için