Düz Yazı mı Bitişik Eğik Yazı mı?

   Ne zamandır bu konu ile ilgili yazmak istiyordum; ancak şimdi kısmet olabildi. Bu yazının amacı sadece içimi dökebilmek aslında. Bir eğitimci olarak, bitişik eğik yazı konusunda çektiğim çile ve işin kötü tarafı öğrencilerime çektirdiğim çile canıma tak etti doğrusu.    Neymiş efendim? Yeni yasa...

229 0

   Ne zamandır bu konu ile ilgili yazmak istiyordum; ancak şimdi kısmet olabildi. Bu yazının amacı sadece içimi dökebilmek aslında. Bir eğitimci olarak, bitişik eğik yazı konusunda çektiğim çile ve işin kötü tarafı öğrencilerime çektirdiğim çile canıma tak etti doğrusu.

   Neymiş efendim? Yeni yasa gelmiş öğrenciler de öğretmenler de müfettişler de artık bitişik eğik yazı ile yazmak zorunda imiş! Efendiler, bu yeni mi geldi aklınıza? Ben ilkokulda düz yazı ile yazmayı öğrenirken neredeydiniz? Yılların bende bıraktığı bir alışkanlığı bir anda değiştirmemi nasıl beklersiniz?

   Ben Türkçe öğretmeni imişim de diğerlerine örnek olmam lazımmış da falan da filan da… İşin aslına bakarsanız bitişik eğik yazı, ta çocukluğumdan süregelen bir istekti benim için. Ancak öyle öğretmediler. Bir saatlik derse ”güzel yazı” diye sıkıştırdılar, bıraktılar. O dersten gayrı bitişik ve de eğik yazmayı yasakladılar. Şimdi de ikinci bir yasak getirdiler.

   Ne kadar denediysem şu bitişik eğik yazıyı beceremedim vallahi. Zaten öğrencilerime yazdırmayı da beceremedim. 4 yıl çilemi çektiler garibanlar. Ezberlemişiz işte bir ”yasak” kelimesini. Bakın kelime diyorum, sözcük demiyorum, demeyeceğim de! Kelime varken sözcük de neymiş!?… (Noktalamalar bana özel!)

   Öğrencilere 1 hatta 2 yıl boyunca bitişik eğik yazdırılır da bu iş öğretilemez mi? Ben öğretemedim maalesef! Öğretmenliğimden mi utanayım, öğrencilerimden mi yoksa sistemden mi bilemedim.

   Baktım bu işin olacağı yok, çok da üstelemedim. Bir ders esnasında patlattım müjdeyi. ”Düz yazı serbest! İsteyen düz, isteyen eğik, isteyen yan, isteyen yatık veya batık yazsın!”Yeter ki yazı okunur olsun, öğrenci zevk alarak yazsın. İstemediği bir şeyi kendisine zorunlu tuttuğum için bana öfkelenmesin ve ders etkinliklerini sırf bitişik eğik yazı yazamıyor diye boş geçmesin.

   Kim ne derse desin! Ben bu yazıyı ne kendime ne de öğrencilerime öğretemedim. Kendine güvenen varsa buyursun çıksın meydana!

Not: Okullarda bitişik eğik yazı zorunlu olmasına rağmen, Türkçe dersi başta olmak üzere tüm ders kitaplarının tüm içeriklerinin neden bitişik eğik yazı ile değil de düz yazı ile bastırıldığını da bir türlü anlayamadım doğrusu!

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php