ile Edat mı Bağlaç mı?

PAYLAŞ:

   Merhaba sevgili okurlar. ‘’ile’’ sözcüğünün edat mı yoksa bağlaç mı olduğu konusunda çoğu defa şüpheye düşülebilir. Bu şüpheleri gidermek adına, bu küçük yazıyı yazmayı uygun gördüm. Aslında, ‘’ile bağlaç mıdır edat mıdır?’’ sorusunun iki cevabı var: 1- ‘’ile’’ sözcüğü bir edattır. 2- ‘’ile’’ sözcüğü bir bağlaçtır. Nasıl oluyor bu? Yani ‘’ile’’ edat olarak da kullanılabilir, bağlaç olarak da…
   İsterseniz daha anlaşılır olması açısından, durumu biraz açıklayarak ve örneklendirerek devam edelim. Bildiğiniz gibi edatlar da bağlaçlar da, tek başına anlamı olmayan, cümle içinde kullanıldığında farklı anlamlar sergileyebilen sözcüklerdir. Ancak bağlaçların amacı iki yargıyı birbirine bağlamaktır. Bu bağlamda da bağlaç olan ‘’ile’’, iki yargıyı veya aynı türden iki ögeyi birbirine bağlamakla görevlidir. Edat olan ‘’ile’’ ise bağlama görevi görmez, sadece cümleye ‘’aracılığıyla, vasıtası ile, beraber, birlikte’’ gibi anlamlar katar. Peki, biz ‘’ile’’ sözcüğünün edat mı yoksa bağlaç mı olduğunu nasıl anlayabiliriz?
   Çok basit! Küçük bir yöntemle çok rahat bir şekilde ayırt edebiliriz. Nasıl? Bir cümlede yer alan ‘’ile’’ sözcüğünü ‘’ve’’ sözcüğü ile değiştirin. Cümlenin yapısında ve anlamında herhangi bir bozukluk oluşmuyorsa, o cümledeki ‘’ile’’ bir bağlaçtır. Cümle bozuluyorsa da ‘’ile’’ edattır. Birkaç örnekle bitirelim isterseniz.
Dikkat: ‘’ile’’ sözcüğü cümle içinde kullanıldığı zaman, değişikliğe uğrayabilir: (Ali ile= Ali’yle, arkadaşım ile= arkadaşımla)
Örnek 1- ‘’Bu kitapları büyük bir zevkle okudum.’’
Şimdi ile’yi kaldırıp, yerine ve’yi koyalım:
‘’Bu kitapları büyük bir zevk ve okudum.’’ Gördüğünüz gibi cümle bozuldu. O zaman, buradaki ‘’ile’’ bir edattır, diyoruz.
Örnek 2- ‘’Ahmet’le Hasan bugün okula gelmediler.’’
‘’ile’’yi kaldırıp ‘’ve’’yi yerleştiriyoru:

‘’Ahmet ve Hasan bugün okula gelmediler.’’ Bu cümlede ise herhangi bir bozukluk olmadı. Demek ki buradaki ‘’ile’’ bir bağlaçtır, diyoruz.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: ile Edat mı Bağlaç mı?
ile Edat mı Bağlaç mı?
Aslında, ‘’ile bağlaç mıdır edat mıdır?’’ sorusunun iki cevabı var
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/01/ile-edat-mi-baglac-mi.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/01/ile-edat-mi-baglac-mi.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için