İnverter Klimaların Avantajları

   Günümüzde klima kullanıcılarının en çok tercih ettiği ve memnun olduğu klima tarzı inverter klimadır. İnverter teknolojisi, klimaların hem daha az enerji tüketimi yapması, hem de ısıtma veya soğutma sistemini daha hızlı yapması açısından vazgeçilmemesi gereken bir teknolojidir. İnverter klimaların avantajları çoktur. Bu yazımızda inverter...

178 0
   Günümüzde klima kullanıcılarının en çok tercih ettiği ve memnun olduğu klima tarzı inverter klimadır. İnverter teknolojisi, klimaların hem daha az enerji tüketimi yapması, hem de ısıtma veya soğutma sistemini daha hızlı yapması açısından vazgeçilmemesi gereken bir teknolojidir. İnverter klimaların avantajları çoktur. Bu yazımızda inverter klimalar ile normal klimalar arasındaki farkları açıklamaya çalışacağız.

    İnverter teknolojisi ile çalışan klimalar bu özellikleri sayesinde çok daha az elektrik tüketerek çok daha fazla üstün performans gösterebilirler. İnverter teknolojisi ile çalışmayan diğer adı ile klasik klimaların çalışma şekli şudur. Bu cihazları belli bir sıcaklık seviyesine ayarlarsınız. Cihaz belirlenen sıcaklık seviyesine geldiğinde görevini tamamladığına karar vererek tamamen kapanır. Ortamın ısı seviyesi değiştiğinde ise tekrar otomatik olarak çalışırlar ve belirlenen ısı seviyesini sağlamak için tüm güçlerini aynı zamanda elektriği tüketirler. Bu durumu sürekli dur-kalk yaparak çok daha fazla yakıt tüketen arabanız gibi düşünebilirsiniz.
   İnverter teknolojisi ile çalışan klimalarda ise bu özelliklerinden dolayı tamamen kapanma ve sonra tekrar çalışma durumu yoktur. Bu cihazların çalışma şekli şu şekildedir: Siz klima cihazınızı belli bir ısı miktarına ayarlar ve çalıştırırsınız. Cihazınız belirlediğiniz ısı miktarını yakaladığında diğer klimalar gibi kapanmaz. Bunun yerine kendini rölantiye atarak (bir tür boşta çalışma) bekler ve ortamın ısı miktarı değiştiğinde tekrar aynı seviyeleri bulmaya çalışır. Ancak dediğimiz gibi bu işlemi yaparken tamamen kapanıp açılmaz. Bu durum da çok daha az enerji tüketiminin olmasını sağlar. Peki, inverter teknolojisi ile çalışan klimaların avantajları nelerdir?
-İnverter teknolojisi ile çalışan klimalar, diğer klima türlerine oranla ortalama %30 ile %40 kadar enerji tasarrufu sağlarlar.
-Daha sessiz çalışırlar.
-Soğutmada ve ısıtmada daha hızlıdırlar.
-Özellikle geniş iç ortamları ve sürekli ısı değişiminin olduğu yerlerde kullanılmaları büyük avantaj sağlar.

-İç ortamdaki kişi sayısı değişse bile bu cihazlar ortama ayak uydurarak ısı miktarını ona göre dengelerler.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php