Klima Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

   Klimalar, kullanım amacı ve fiyatı dolayısı ile alınırken dikkat edilmesi gereken sistemlerdir. Beğenmedim değiştireyim, çok sesli çalışıyor atayım, elektriği gereğinden fazla yakıyor geri vereyim deme lüksünüz yoktur. Kullanımından aşırı derecede rahatsız olduğunuz bir klimayı değiştirmek size çok pahalıya mal olabilir.    Bu tür olumsuzlukları...

737 0
   Klimalar, kullanım amacı ve fiyatı dolayısı ile alınırken dikkat edilmesi gereken sistemlerdir. Beğenmedim değiştireyim, çok sesli çalışıyor atayım, elektriği gereğinden fazla yakıyor geri vereyim deme lüksünüz yoktur. Kullanımından aşırı derecede rahatsız olduğunuz bir klimayı değiştirmek size çok pahalıya mal olabilir.
   Bu tür olumsuzlukları yaşamamak için klima alırken bazı hususlara mutlaka dikkat etmelisiniz. Peki, klima alırken veya klima seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Dilerseniz bu soruların cevabını başlıklar halinde incelemeye alalım.

1 . Klimayı Nerede Kullanacaksınız?
Klimayı kullanmayı düşündüğünüz yer, dikkat etmeniz gereken en büyük unsurdur. Bu sistemler konutlarda kullanıldığı gibi, iş yeri, kurum ve kuruluşlar, restoran, ofis gibi alanlarda da kullanılmaktadır. İş yeri gibi yerlerde kullanacağınız klimaların özellikle performansına ve ebatlarına dikkat etmelisiniz. Evinizde kullanacağınız klimaların ise mümkün mertebe sessiz olmasına dikkat etmelisiniz. Peki klimanın sessiz olduğuna nasıl karar verebilirsiniz?
   Klimalar, sessizlik oranlarına göre bazı sınıflara ayrılmaktadır. Bu oranlar desibel (dB) cinsinden ifade edilmektedir. Çok sessiz bir klima istiyorsanız 20 desibelin altındaki bir cihaz, az sesli bir klima istiyorsanız 20 desibel ile 30 desibel arasındaki bir cihazı, orta sesli istiyorsanız 30 desibel ile 40 desibel arasındaki bir cihaz, ve çok sesli bir klimayı tercih ediyorsanız da 40 desibelin üstündeki bir cihazı alabilirsiniz. Örneğin yatak odasında kullanacağınız klima 20 desibelin altında olabilir.
2 . Hangi Marka Klima Alınmalıdır?
   Aslında ne alırsak alalım dikkat ettiğimiz ilk şeylerden bir tanesi markadır. Klima konusunda en çok bilinen ve satış yapılan birkaç marka vardır. Japon teknolojisinin ürünü olan Mitsubishi bu markalardan bir tanesidir. En çok tercih edilen ve memnuniyet duyulan markaların başında Mitsubishi’yi sayabiliriz. Bunun yanında Toshiba da yine Japonların kaliteli bir ürünüdür. Ancak klimaların kalitesine göre fiyatları da biraz daha yüksek olabilmektedir.
   Bilinen yabancı markaların yanında, ismini duyurmuş Türk firmaları da mevcuttur. Örneğin Arçelik, Demirdöküm, Beko ve Vestel gibi markalar tercih edilebilecek Türk firmaları arasında sayılabilir. Tabi bunlar tek kıstas değildir. Hangi marka klima alınabileceğine karar verebilmeniz için ekonomik durumunuz da fazlasıyla etkilidir.
3 . Klima Nereden Alınmalıdır?
   Bu tür ürünleri, bulduğunuz her yerde almamaya özen göstermelisiniz. Klima alırken hangi marka almaya karar verdiyseniz, mümkünse o markanın yetkili satış merkezinden almaya özen gösterin. Her üründen satan bir yer size yeteri kadar güven vermeyebilir. İlle de bu tür yerlerden almayı düşünüyorsanız, fiyatları yetkili bir satış noktasındaki fiyatlarla karşılaştırın. Aşırı derecede bir fiyat farkı varsa yani ürün çok daha düşük fiyata satılıyorsa, almadan önce bin kez daha düşünün.
 4 . Servis Hizmetleri Nasıl Olmalıdır?
Almayı düşündüğünüz markanın bilinen ve Türkiye’nin her yerinde hizmet verebilen bir marka olmasına dikkat edin. Teknolojik ürünlerin ne zaman hasar verebileceği belli olmaz. Bu tür durumlarda, cihazınıza vakit kaybetmeden müdahale edecek, size teknik destek sağlayacak ve her yerde teknik servisleri olan markaları tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Fiyatı biraz daha düşük diye, bilinmeyen ve yeteri kadar teknik servis hizmeti sunamayan bir firma sizi sonrasında çok pişman edebilir.

5 . Hangi Tip Klima, Hangi Model Klima Alınmalıdır?
   Klimayı kullanmayı düşündüğünüz alan çok önemlidir. Bu alanın metrekare cinsinden değeri en büyük yol göstericidir. Klimayı alacağınız firma bu konuda size destek olacaktır ama yine de bazı şeyleri bilmenizde, en azından kullanacağınız alanın metrekare cinsinden değerini bilmenizde büyük fayda var. Metrekarenin dışında evinizin bakısı da önemlidir. Örneğin Türkiye için güneye bakan odalar çok daha sıcak veya kuzeye bakan odalar daha soğuk veya serin olacaktır. Bunların yanında odada bulunan balkon kapıları, pencereler, duvarlardaki ısı yalıtım sistemleri de göz önünde bulundurulması gereken hususlardır.
6 . Klimanızın Enerji Verimliliği Nasıl Olmalıdır? Elektrik Tasarrufu Nasıl Olmalıdır?
   Klima alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi de klimanın harcadığı elektrik miktarıdır. Hem cebinize hem de çevrenize faydalı olmak için A enerji sınıfı veya inverter teknolojiye sahip ürünler tercihiniz olmalıdır. Çift komresörlü klima cihazları en az enerji harcayan cihaz türleridir. Bu cihazlar, tamamen kapanıp durmak yerine, dinlenme sırasında kendilerini rölantiye alarak daha az enerji israfını sağlarlar. Bu durumu arabanız için düşünebilirsiniz. Trafik ışıklarında dururken her seferinde arabanın kontağını kapatıp tekrar çalıştırmak mı daha fazla yakıt yakar; yoksa rölantiye alıp, tekrar vitese atmak mı? Tabi ki rölantiye atmak değil mi? İşte çift komresöre sahip olmayan cihazlar sürekli kapanıp tekrar açıldıkları için daha fazla elektrik tüketimine sebep olurlar. Klimalar ne kadar elektrik harcar?
7 . Klimanın Filtreleme Özelliği Nasıl Olmalıdır?
   Özellikle evinizde astım veya bronşit gibi rahatsızlığı olan bireyler varsa, polenlerin yoğun olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, tozlu dış ortamlara sahipseniz alacağınız klima cihazına dikkat etmelisiniz. Klimalar bakteri, virüs, polen ve tozlarla mücadele etme özelliğine sahiptir. Klima alırken bu tür bir cihazı tercih ederseniz daha temiz ve daha sağlıklı bir ortama sahip olursunuz.
8 . Seçiminiz Çevreye Zarar Vermeyen Çevre Dostu Bir Ürün Olmalı
   Sadece kendimizi düşünmek yerine çevreymizi de düşünmemiz en doğru olandır. Zaten çevreyi düşünmek demek, bir anlamda yine kendini, hatta çocuklarını ve torunlarını düşünmek demektir. Çevre dostu bir klima cihazı almak demek A sınıfı bir cihaz veya inverter teknolojisi ile çalışan bir klima cihazını tercih etmek demektir. Peki, çevre dostu bir klima hangi özelliklere sahip olmalıdır?
-Klima, R410A soğutucu akışkanı kullanmalıdır.
-Zehirli gaz salınımı yapmamalıdır.
-Ozon tabakası dostu olmalıdır
9 . Kolaylık ve Rahatlık
Alacağınız marka ve modelin kullanışlı ve çok özellikli olması önemli bir husustur. Her şeyden önce kullanımı kolay olmalıdır. Sessiz çalışmalıdır, uzaktan kumanda ile kumanda edilebilmelidir, uyku modu olmalıdır, LCD ekrana sahip olması tercih sebebidir, zamanlamayı ayarlama özellikleri olmalıdır. Bu özellikler birçok markada zaten bulunmaktadır.
10 . Klima Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

    Şüphesiz ki klima almadan önce şu hususları dikkatle okumalı ve cihazınızı tercih ederken tüm hususları göz önünde bulundurmalısınız.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php