Klima Çok Elektrik Harcıyor

   Klima çok elektrik harcıyor, klima çok yakıyor, klimanın elektrik tüketimini nasıl en aza indirebilirim diyorsanız bu yazımız tam da sizin için. Dediklerimizi harfiyen uygulayarak elektrik tüketiminizi minimuma indirin. Peki, bunun için neler yapmalı nelere dikkat etmelisiniz? Tabi ki öncelikle enerji tasarrufu sağlayan bir cihaza...

203 0
   Klima çok elektrik harcıyor, klima çok yakıyor, klimanın elektrik tüketimini nasıl en aza indirebilirim diyorsanız bu yazımız tam da sizin için. Dediklerimizi harfiyen uygulayarak elektrik tüketiminizi minimuma indirin. Peki, bunun için neler yapmalı nelere dikkat etmelisiniz? Tabi ki öncelikle enerji tasarrufu sağlayan bir cihaza sahip olmalısınız. Ortalama bir cihaza sahipseniz veya her türlü klimadan daha fazla tasarruf etmek istiyorsanız şunlara da dikkat edin:

Klimanızdan bir anda üstün performans ve üstün bir soğutma beklemeyin!
   Dışarıda bunaltıcı sıcaklar olabilir ve bu bunaltıcı sıcaklardan kurtularak çok serin bir ortam istiyor olabilirsiniz. Bunun için de muhtemelen aklınıza, cihazınızı çok düşük bir sıcaklık seviyesine ayarlayarak bir anda serinleme gelecektir. İşte bunu yapmayın. Dış ortamdaki sıcaklık ile iç ortamdaki sıcaklık arasındaki fark çok yüksek olmamalı. Bu konudaki genel tavsiye, ısı farkının en fazla 7-8 derece olmasıdır. Bu farkı ne kadar yükseltirseniz, klimanızın elektriği harcama oranı da o oranda yükselir. Klimanızı çok düşük bir sıcaklığa ayarlamak yerine dayanılabilir bir sıcaklığa ayarlayın. Örneğin dışarıda 38 derecelik bir sıcaklık varsa klimanızı 30 derece sıcaklıktan daha aşağı sıcaklık seviyesine düşürmemeye dikkat edin.
Pencerelerinizi ve kapılarınızı kapatın!
   Ürününüzden en üst düzeyde performans alıp bunun yanında en az enerji tüketimi istiyorsanız bu hususa da dikkat etmeniz gerekir. Siz serinlemeye çalışırken, ürününüzün oluşturduğu serin hava başka bir açık pencereden gidiyorsa veya o açık pencereden sıcak hava içeri doluyorsa zaten cihazınız boşuna elektrik tüketiyor demektir.
Daha serin bir ortam için güneş gören ortamınızın perdelerini kapatın!
   Güneş ışıkları içeriye direk geliyorsa daha sıcak bir ortam oluşacaktır. Bu durumun yaşanmaması için perdelerinizi kapatın. Perdelerinizi kapalı tutarsanız klimanız daha az elektrik tüketimi yapacaktır zaten.
Hava giriş-çıkış yerleri açık olsun!
   Sadece iç ortamı değil dış ortamı da kontrol etmenizde fayda var. İç mekandaki hava girişinin önünde herhangi bir engelin olmadığına dikkat edin. Aynı dikkati dış mekan için de gösterin.
Klimanızın rutin bakımlarını yaptırın.
   Cihazınızın kullanma kılavuzunda belirtilen talimatlara uyun ve rutin bakımlarını yapmayı ihmal etmeyin.
Hava Filtresini Temizleyin!
   Klimanız çok elektrik yakıyorsa sebebi hava filtresinin kirlenmesi olabilir. 15 günde bir, hava filtresini temizlemeyi unutmayın. Dış ortamınız çok tozlu ise bu süreyi daha da kısaltabilirsiniz. Cihazınızın her zamankinden daha fazla çıkardığı sesler, onun temizlenmesi gerektiğini gösteren işaretlerdir. Bu işaretlere kulak verin ve filtreyi temizlemeye üşenmeyin. Böylece klimanız daha az elektrik tüketir. Hava filtresinin nasıl temizlenmesi gerektiğini okumak için tıkla!


Dışarı çıkmanız gerekiyorsa klimanızı kapatın!
   Belki bir-iki saatliğine dışarı çıkmak istiyorsunuz; ancak eve geldiğinizde odanızın istediğiniz ısı seviyesinde olmasını istiyorsunuzdur. Bu durumda sanırım cihazınızı açık tutuyorsunuzdur. Bunun yerine zamanlamayı kullanarak belli bir süre sonra cihazınızın tekrar çalışması için ayarlarınızı yapabilirisiniz.
Uyurken klimanızı kapatın!
Klimanızın çok elektrik tüketmesini istemiyorsanız elbette ki sizin de biraz fedakar olmanız gerekmektedir. Özellikle yaz aylarındaki bunaltıcı sıcaklar uykuya dalmaktaki en büyük sorun olabilir. Bu tür durumlarda cihazınızı sabahlara kadar açık bırakmak yerine zamanlamayı kullanın. Örneğin bir saat kadar çalıştıktan sonra kapansın. Siz de o arada uyumuş olursunuz zaten.
Yetkili teknik servise başvurun!

   Yukarıdaki tüm hususlara dikkat ediyorum; ama yine de klimam çok elektrik tüketiyor diyorsanız, teknik servis hizmeti almaktan çekinmeyin.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php