Klima Nasıl Kullanılmalıdır?

   Almış olduğunuz klima cihazınızdan en üst düzeyde performans almak, elektrik tüketimini minimuma indirmek, kullanım süresini uzun tutmak ve en önemlisi, klimanızı sağlığınıza zarar vermeyecek şekilde kullanmak için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Klima nasıl kullanılmalıdır, klima kullanırken nelere dikkat edilmelidir, gibi soruların cevabını...

230 0

   Almış olduğunuz klima cihazınızdan en üst düzeyde performans almak, elektrik tüketimini minimuma indirmek, kullanım süresini uzun tutmak ve en önemlisi, klimanızı sağlığınıza zarar vermeyecek şekilde kullanmak için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Klima nasıl kullanılmalıdır, klima kullanırken nelere dikkat edilmelidir, gibi soruların cevabını size ayrıntısı ile açıklamaya çalışacağız. Hangi marka veya model ürünü almış olursanız olun, size belli talimatlar
ve kullanım tavsiyelerinde bulunulacaktır. Ürününüz için verilmiş olan garanti kapsamında, garantinin size vermiş olduğu hakları kullanabilmeniz için bu talimat ve hususlara dikkat etmelisiniz. Kullanım talimatları dışında kullanılan ürünlerin arızalanması sonucunda herhangi bir hakkınız da olmayacaktır zaten. Aynı zamanda yanlış kullanımdan kaynaklanan sağlık ile ilgili problemlerde, ilgili firmalar herhangi bir sorumluluk altında kalmayacaklardır. Dilerseniz şimdi klima kullanımında dikkat edilmesi gereken hususları inceleyelim.
1 . Klima Kullanım Talimatları
Klima cihazınızın marka ve modeline göre belli kullanım talimatları mutlaka bulunmaktadır. Klimanızı kullanmadan önce gerek yetkili elemanların size anlattıkları gerekse de kullanım kılavuzlarında anlatılanları dikkate almalısınız.
2 . Cihazın Bulunduğu İç Mekan
   Cihazınızın bulunduğu mekanda, cihaza çok yakın mesafede gereğinden fazla durmamalısınız. Klimanızla olan çok yakın mesafeler sağlığınızı tehlikeye atabilir. Bu konuda özellikle çocuklar için çok daha dikkatli olunmalıdır. Hatta mümkünse bebeklerin ve küçük çocukların bu odalarda bulunmaması çok daha faydalı olacaktır. Özellikle soğutmada kullandığınız klimanızın oturma odası dışında bir odada bulunması bebeğiniz için daha iyi olacaktır.
3 . Klimanın Rutin Bakımları Yapılmalıdır
   Klima cihazınızdan en üst düzeyde performans almak istiyorsanız rutin bakımlarını kesinlikle aksatmamalısınız. Özellikle klimanızın filtresinin belli aralıklarla temizlenmesi gerekmektedir. Dış ortamdan kaynaklanan toz zerrecikleri, polenler vs. filtrenizin tıkanmasına yol açabilir. Filtrenizi zamanında temizlemeniz elektrik  tasarrufu yapmanızda da bayağı bir önemlidir.
  Uzun bir süre klimanızı çalıştırmasanız da filtreniz tıkanabilir. Bunun için uzun süreli kullanmadığınız dönemlerden sonra kullanacak olursanız, filtrenizi temizlemeye özen göstermelisiniz.
4 . Klimanızdan Bir Anda Yüksek Performanslar Beklemeyin
   Bu maddemiz, sizin tarafınızdan yanlış anlaşılabilir. Elbette onca para saydığınız cihazınızdan yüksek performans beklemelisiniz; ancak bizim anlatmaya çalıştığımız bu durumun anlık yapılmaması gerektiğidir. Örneğin diyelim ki dışarıda 45 derecelik bir sıcak var. Ve siz klimanızı çalıştırarak serinlemek istiyorsunuz. İşte böyle bir durumda yapmanız gereken, bu serinleme işini yavaş yavaş yapmaktır. Cihazınızı en üst seviyede çalıştırıp dış ortam ile iç ortam arasındaki ısı farkını çok büyütürseniz sağlığınıza zarar vermiş olursunuz. Nasıl ki manuel vitesli arabanızla yol alırken, yavaş yavaş vites artırarak devam ediyorsanız, aynı durum burada da geçerli olmalıdır. Kısacası bu işi, vücudunuzu ısı farkına yavaş yavaş alıştırarak yapın.
5 . Dış Ortamla İç Ortam Arasındaki Sıcaklık Farkı
İç mekanınızdaki sıcaklık ile dış mekanınızdaki sıcaklık farkı çok fazla olmamalıdır. Bu konuda tavsiye edilen sıcaklık farkı en fazla 7 santigrat derecedir. Oluşturacağınız daha büyük bir sıcaklık farkı, hem sizin hem de dışardan içeri gelen ve içerden dışarı çıkan bireyler için rahatsız edici hatta sağlık bozucu olabilir.
6 . Uyuduğunuz Zaman, Cihazınızı Da Uyku Moduna Alın
   Uyku esnasında da cihazınızın çalışmasını istiyorsanız uyku moduna almanız daha mantıklıdır. Bunu yaparsanız enerji tüketiminde çok büyük faydasını görebilirsiniz. Ayrıca cihazı geceleri uyku moduna almak sadece elektrik tüketimini azaltmıyor. Bunun yanında karbondioksit salınımı en aza indirilerek daha sağlıklı bir ortam oluşturulmuş oluyor.
7 . Klimanızı ‘’Ekonomik’’ (Eco) Modunda Çalıştırın
   Bu uygulamanın da elbette ki en büyük artısı elektrik üretimini en aza indirmesidir. Ancak elektrik tasarrufunun yanında, yine karbondioksit salınımı en aza indirilerek daha sağlıklı bir kullanım elde etmiş olursunuz.
8 . Markanızın Teknik Servisini Kullanın
   Herhangi bir arıza durumunda yapmanız gereken, cihazı kapatarak yetkili teknik servisi ile iletişime geçmektir. Herhangi bir parça değişiminin yapılması gerektiği durumlarda özellikle bu hususa dikkat edilmelidir. Cihazınıza takılacak parçanın o marka ve modele ait orijinal parça olması gerekmektedir. Bunun için markanın kendi teknik servisi tercih edilmelidir.
9 . Cihazınızı Monte Ettiğiniz Yere Dikkat Edin
   Klimanızı dışarıya monte ettiğiniz yer açık bir alan olmalıdır. Açık alandan kastımız cihazın etrafında hava sirkülasyonunu önleyecek herhangi bir nesnenin vb. bulunmamasıdır.
10 . Bu Hususlar Dikkate Alınmalı Ve Uygulanmalıdır.
   Klima nasıl kullanılmalıdır başlıklı yazımızdaki hususlara dikkat eder ve uygularsanız hem kendi sağlığınız için hem de cüzdanınızın sağlığı için güzel bir şey yapmış olursunuz. Klima kullanırken dikkat edilmesi gereken hususları anlatmaya çalıştık. Uygulaması da sizden…
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php