Klima Nedir?

   Ülkemiz, bulunduğu coğrafi konum ve sahip olduğu özel konum sebebiyle, yaz aylarında çok yüksek sıcaklıklar yaşar. Aynı zamanda, özel konum sebebiyle özellikle doğu bölgelerimizde de çok düşük sıcaklıklar yaşanmaktadır. Kışın soğuk günlerinde ısınmak için kullandığımız yöntemler bellidir: Soba, kombi, kalorifer… Yaz aylarında ise serinlemek...

193 0
   Ülkemiz, bulunduğu coğrafi konum ve sahip olduğu özel konum sebebiyle, yaz aylarında çok yüksek sıcaklıklar yaşar. Aynı zamanda, özel konum sebebiyle özellikle doğu bölgelerimizde de çok düşük sıcaklıklar yaşanmaktadır. Kışın soğuk günlerinde ısınmak için kullandığımız yöntemler bellidir: Soba, kombi, kalorifer… Yaz aylarında ise serinlemek için, bunaltıcı sıcak ve nemden korunmak için kullandığımız sistemler mevcuttur. İşte bu soğutma ve ısıtma sistemleri klimalardır. Peki klima nedir, ne işe yarar, çalışma prensibi nedir?

   Klima, bulunduğu ortamlardaki sıcak havayı dışarı atarak, o ortamın sıcaklık miktarını düşüren ve aynı zamanda ortamdaki nem miktarını dengeleyen soğutma sistemleridir. Aslında klimaların ortamdaki sıcaklığı düşürdüğünü hemen hemen herkes bilir; ancak nem miktarını dengelediğini bilenlerin sayısı eminim ki çok fazla değildir.

   Klimaların bu özelliği en çok da denize kıyısı olan güney bölgelerimiz için çok önemlidir. Çünkü bu bölgelerde yaz aylarında rahatsız olunan tek şey yüksek sıcaklıklar değildir. Yüksek sıcaklıktan çok daha fazla rahatsız edici bir şey vardır ki o da nem miktarının yüksekliğidir. Örneğin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaz aylarındaki sıcaklık miktarı derece olarak en yüksek olan bölgemiz sayılır. Akdeniz Bölgesinde sıcaklıklar derece cinsinden daha yüksek olmasına rağmen çok daha fazla rahatsız edicidir. Bunun sebebi ise denizelliğin verdiği yüksek nem oranlarıdır.

   Bu nem oranından ve sıcaklıktan kurtaracak yegâne sistem ise klimadır. Ortamdaki nem oranı arttıkça, organizmanın sıcaklığa verdiği reaksiyon azalmaktadır. Sıcak ortamlarda vücudumuz, deyim yerindeyse sıcaklarla savaşarak kendi kendini soğutma yoluna gider. İşte nem oranının yüksek olduğu bir ortamda vücut bu konuda daha güçsüz olmaktadır. Bu yüzden yüksek sıcaklık ve özellikle yoğun nem oranı yaşanan bölgelerde klima kullanımına özen gösterilmelidir.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php