Klimalar Sağlığa Zararlı mı?

   Yaşadığımız ortamların ısı miktarını ayarlamak yani iklimlendirmek, yaz aylarının bunaltıcı sıcaklarında serinlemek veya kış aylarının soğuk günlerinde ısınmak için klimaları kullanırız. Elbette ki klimaların sayamayacağımız kadar faydası bulunmaktadır. Ancak bu faydaların yanı sıra akıllara takılan farklı sorular da bulunmaktadır. Klima kullanıcıları yahut kullanmak isteyenlerin...

214 0
   Yaşadığımız ortamların ısı miktarını ayarlamak yani iklimlendirmek, yaz aylarının bunaltıcı sıcaklarında serinlemek veya kış aylarının soğuk günlerinde ısınmak için klimaları kullanırız. Elbette ki klimaların sayamayacağımız kadar faydası bulunmaktadır. Ancak bu faydaların yanı sıra akıllara takılan farklı sorular da bulunmaktadır. Klima kullanıcıları yahut kullanmak isteyenlerin kafasına takılan sorular, ‘’klimalar sağlığa zararlı mı, klimalar hasta yapar mı, klima kullanmak sağlıklı mıdır?’’ gibi sorulardır.

   Bu soruların elbette ki cevabı vardır. Hatta iki farklı cevabı vardır: Bunlardan birincisi: Evet, klimalar sağlığa zararlı olabilir… İkincisi ise: Hayır, klimalar sağlığa zararlı değil, aksine faydalıdır. Peki bu soruların neden iki türlü cevabı var acaba? Çünkü klimaları sağlımız için bir tehlike haline getiren de, faydalı hale getiren de bizleriz.
   Mutlaka klima kullanımının da zararları vardır; ancak bizde çok güzel bir söz vardır, bilirsiniz: ‘’Gül dikensiz olmaz!’’ Ancak klimalar için bu dikenler öyle abartılacak cinsten değildir. Abartılan cinsleri ise bizim klimayı yanlış kullanmamızdan kaynaklanıyordur. Klima kullanımı gerçekten hassasiyet isteyen, dikkat edilmesi gereken hususları bol olan bir durumdur.

   Örneğin bizler, klima kullanım kılavuzumuzda belirtildiği gibi ortalama 15 gün arayla hava filtrelerimizin temizliğini yapmaya özen gösteriyor muyuz? Şayet bunu yapmıyorsanız, klimanızın hava filtresinin bir bakteri yuvası olabileceğini biliyor muydunuz? Bunun aksine cihazınızın rutin bakımlarını veya hava filtrenizin temizliğini düzenli yapıyorsanız, klimadan kaynaklanan sağlık sorunlarını yaşama ihtimaliniz çok düşük olacaktır.
   Çoğumuz, kendimizce daha fazla ve daha hızlı serinlemek için gider klimanın dibine kuruluveririz. Bulunduğumuz iç ortam yani odanın ısısı ile klimanın üfürdüğü havanın ısısı aynı değildir. Klimanın üfürdüğü havanın serinliği klimaya yaklaştıkça artar. Siz kendinizi bu soğuk havaya maruz bırakırsanız tabi ki hastalanmanız doğaldır. Ya da bebeğiniz serin bir yerde uyusun diye, bebeğinizin uyuduğu odada klimanızı sürekli çalışır vaziyette tutarsanız bebeğinizin sağlığının sorumlusu klima değil siz olmuş olursunuz.
   Tamam, klimanın verdiği güzelliklerden, nimetlerden faydalanın; ama işi de abartmayın. Yazsa elbette biraz sıcak olacaktır. Bu sıcakları biraz çekmek zorundasınız. Çok sıcak bir yaz gününde dışardan eve geldiğinizi ve hemen klimanızı açarak dibine oturduğunuzu düşünün bir kere. Valla taş olsa çatlar yani. Böyle bir durumda sizin de hastalanmamanız için hiçbir sebep yoktur bana sorarsanız.
   Yine dikkat edilmeyen bir konu, neredeyse her kullanım kılavuzunda bulunduğu halde pek de uyulmayan, klimayı soğutma yapmadan sadece fanını çalıştırma kuralıdır. Bunu biraz daha açarsak şunları söyleyebiliriz: Klimanızın içinde, sistemin çalışması ile alakalı bakteri oluşumu olabilir. Çünkü cihazınızın içinde buharlaştırma yolu ile havayı serinleten düzenekler mevcuttur. Klimanın içerisinin sürekli nemli kalması, bakteri oluşumuna da sebep vermektedir. Kılavuz kuralına göre, ortalama olarak, haftada bir kere, klimanın fanının soğutma yapılmadan çalıştırılmasıdır. Soğutma yapılmadan yarım saat süreyle çalıştırdığınız klima cihazın o neminin kurumasını ve böylece bakteri oluşumunu engellemeyi sağlayacaktır.
Klimalar baş ağrısı yapar mı?

   Sözün özü, klima kullanmak faydalıdır; ancak sizin hatalarınız bu faydaları zarara dönüştürebilir. 
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php