Klimanın Çalışma Prensibi

   Klimaların, ortamdaki sıcaklığı düşürüp nem oranını ise dengelediğini belki hepimiz biliyoruz. Peki klimalar nasıl çalışır, klimaların çalışma prensibi nedir? Bu soruların cevabını hiç merak ettiniz mi? Bu konuda eminim sizin de kendinize göre farklı tahminleriniz vardır. Şimdi bu konuya açıklık getirelim ki, klimanın çalışma...

156 0
   Klimaların, ortamdaki sıcaklığı düşürüp nem oranını ise dengelediğini belki hepimiz biliyoruz. Peki klimalar nasıl çalışır, klimaların çalışma prensibi nedir? Bu soruların cevabını hiç merak ettiniz mi? Bu konuda eminim sizin de kendinize göre farklı tahminleriniz vardır. Şimdi bu konuya açıklık getirelim ki, klimanın çalışma prensibi ile ilgili sizin de tahminlerinize açıklık gelmiş olsun.

   Klimaların Çalışma Prensipleri Nedir?
Klimada dört adet düzenek bulunmaktadır: Bunlar; Yoğuşturucu olarak tabir edilen ‘’kondansör’’, kısılma vanası olarak da kullanılan ‘’genişleme vanası’’, buharlaştırıcı olarak ifade edilen ‘’evaporatör’’ ve ‘’kompresör’’dür. Peki bu düzeneklerin çalışma biçimleri nasıldır, görevleri nelerdir?
   Klimaların temel çalışma biçimi; içinde
bulunan akışkan haldeki sıvı maddeyi belirlenen sıcaklık oranında buharlaştırmak ve buharlaştırdıktan sonra da yine sıvı hale getirmektir. Yani sıvıyı gaz haline getirdikten sonra tekrar gaz haline dönüştürmektir.
   Klimaların içinde belli bir gaz vardır. Bu gaz, kompresör yardımı ile sıkıştırılıp sıvı hale dönüştürülür. Bu dönüştürme sırasında belli bir ısı açığa çıkmaktadır. Klimalarda bulunan fanlar ise bu ısıyı dışarıya atmakla görevlidirler.

   Klimada bulunan genleşme valfi, klimada bulunan sıvı üzerindeki basınç miktarını azaltarak bu sıvının gaz haline dönüşmesini sağlar. Bunu yaparken de bulunduğu ortamdan ısı çekmek zorunda kalır. Bu ortamlar da elbette ki klimanın kullanıldığı odalardır. Bu odalardan o ısının çekilmesi ile, ortamdaki sıcaklık miktarı düşmektedir. Daha sonra, klimada bulunan kompresör, soğutma sıvısını emerek bu döngünün tekrar etmesini sağlamaktadır. Biraz karışık gibi oldu; ama işete evlerimizde, ofislerimizde kullandığımız klimaların çalışma prensibi bu şekilde.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php