Konut Kredisi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

PAYLAŞ:


   Konut kredisi çekerek ev almaya karar vermek gerçekten zordur. Ancak, en uygun konut kredisini bulmak da en az bu karar kadar zordur. Konut kredisi çekilirken maalesef vatandaşlarımız birçok hataya düşüyor. Bu nedenledir ki şikayet sitelerinde, gazetelerde ve haberlerde, mağduriyet yaşayan binlerce vatandaşımızla karşılaşabiliyoruz.

   Konut kredisi alırken dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda bilinçsiz olan bu vatandaşlarımız maalesef, durumun çok sonradan farkına varıyorlar; ama o zaman da artık iş işten geçmiş oluyor. Bu tür durumların yaşanmaması, en azından, minimum düzeye inmesi için bu yazılanlara dikkat edilmeli ve kredi çekilirken hepsi göz önünde bulundurulmalıdır. Peki konut kredisi alırken nelere dikkat edilmeli? Konut kredisi çekerken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Dilerseniz bu hususları başlık başlık açıklamaya çalışalım.

1 . En Uygun Konut Kredisini Bulmak İçin Tüm Bankaları Dolaşın!

   Evet, bu husus çoğu vatandaşımız tarafından biliniyor; ama yine de bir iki banka dolaştıktan sonra pes edip herhangi bir krediye karar kılan vatandaşlarımızın sayısı da az değil. Tüm bankaları dolaşmaktan çekinmeyin. Gerekirse tüm bankaları dolaşmak için bir-iki gününüzü bu iş için ayırın. Hatta sadece tüm bankaları değil; aynı bankanın farklı şubelerine bile uğrayın. Biraz yorulacaksınızdır; ancak inanın bu dolaşmalar belki de birkaç bin lira karlı çıkmanızı sağlayacaktır.

2 . Size Sundukları Faiz Oranına Değil, Kredi Boyunca Ödeyeceğiniz Para Miktarına Dikkat Edin!

Maalesef ülkemizde şöyle bir yanlış kanı oluşmuş: Krediler toplam faiz ve masraf miktarına göre değil de verilen faiz oranına göre değerlendiriliyor. Dikkat ederseniz insanlar aldıkları krediyi başkalarına anlatırken sadece faiz oranını söylerler. Örneğin falan bankada 0,70 faizle konut kredisi aldım derler; ancak kendisinden alınan kredi masraflarını, ekstra sigortaları filan hesaba katmazlar. Elbette faiz oranı da önemli; fakat bu tek kriter değil, tek kriter de olmamalı. Bankalardan sadece faiz oranı istemeyin. Diyelim ki 60 ay vade ile kredi talebinde bulundunuz. Bu 60 ay vade boyunca toplam ne kadar ödeyeceğinizi hesaplattırın. Bunu tüm bankalar için gerçekleştirin ve en uygun konut kredinizi bulun.

3 . Dosya Masraflarına Dikkat Edin!

Bankanın size sunduğu faiz oranları size çok cazip gelebilir. Zaten bazı bankaların uyguladığı stratejilerden birisi de budur. Sizi düşük faiz oranları ile cezbetmeye çalışırlar. Ama gelin görün ki dosya masrafı adı altında alınan masraflar çok yüksek miktarlardadır. Böyle bir durum, düşük faiz miktarı sunan bir bankanın; daha yüksek faiz oranı sunup ama daha az masraf alan bir bankadan daha zararlı olmasına sebep olabilir. Önceki maddemizde de belirttiğimiz gibi olması gereken şey tüm masrafların, faiz oranının ve sigortaların hesaplanarak bir değerlendirilmeye gidilmesidir.

4 . Sizden Zorunlu Olarak Sigorta Yaptırmanızı mı İstiyorlar?

   Şuanda geçerli olan yasalarımıza göre, konut kredisi alırken yaptırılması zorunlu olan tek sigorta DASK yani deprem sigortasıdır. Bunun dışında, bankalar tarafından size dayatılmaya çalışılan hayat sigortası gibi hiçbir sigortanın zorunluluğu yoktur. Hayat sigortası, krediyi çeken kişinin ölümü durumunda, geride kalanlardan herhangi bir hak talep edilmemesi için yapılan bir sigortadır. Bu nedenle faydalı ve gerekli bir sigorta denilebilir; ancak dediğimiz gibi zorunlu değildir. Yani bankadan, bu sigortanın yapılmamasını talep etme hakkınız vardır.

5 . Banka Elemanıyla Pazarlık Yapmaya Çekinmeyin!

   Bazı özel krediler dışında, hiçbir bankanın sabit tutulmuş konut kredisi oranları yoktur. Bankalar elemanlarına en fazla inebilecekleri miktarları bildirirler. Bununla birlikte daha yüksek oranlarda kredi kullandırmalarına teşvik ederler. Bu yüzden, elemanlar, size verebilecekleri oranların daha üstünde oranlar sunarlar. Onlarla pazarlık etmekten çekinmeyin. Diretebileceğiniz kadar diretin. Ne kadar indirirseniz o kardır, unutmayın.

6 . Ödeyebileceğiniz Miktarı Geçmemeye Özen Gösterin

   Konut kredisini çekmek kolaydır; ancak emin olun ki ödemesi sandığınız kadar basit değildir. Hesap kitap işlerinizi yaparken, sadece bankaya vereceğiniz aylık kredilerinizi hesaplamayın. Hayatınızda ekstradan çıkabilecek masrafları, kötü günleri de düşünün. Uzmanlara göre bir ailenin aylık olarak kazandığı paranın üçte birinden fazla kredi çekilmemelidir. Örneğin aylık 3000 lira geliri olan birinin, en fazla 1000 lirayı kredi için ayırması gerekmektedir. Bu hesabı da artık yediklerinize, içtiklerinize göre hesaplayarak, oranın daha üstünde veya altında belirleyebilirsiniz.

7 . Size Herhangi Bir Sigorta Yaptırıldıysa Belgesini Almayı Unutmayın!

   Bazı bankalar, size konut kredisi kullandırırken hayat sigortası da yaptırırlar. Ancak belgesini size vermeyebilirler. Onlardan alacağınız bu belge ilerde gerçekten size değilse de geride kalanlarınıza yardımcı olabilir. Dünyanın kanunu gereği, hangimize ne zaman ne olacağı bilinmez. Kredi çekenler olarak, ölümümüz halinde bu belge eşimiz veya ailemiz tarafından bulunamazsa, bankalar geri kalan parayı onlardan talep edebilirler.

8 . Adınıza Çıkarılan Kredi Kartlarına Dikkat Edin!

   Önünüze indirilen sözleşme metni o kadar büyüktür ki gerçekten okumak çok zordur. Zaten bu sözleşmeler nadiren insanlar tarafından okunuyormuş. Ama şunu da ifade edeyim ki sözleşmeyi evine götürüp gün boyunca okuduktan sonra gelip imzalayan bilinçli insanlar da varmış. İşte size sunulan ancak okumadığınız o sözleşmede, size anlatılmayan ama aleyhinize olan birçok şey olabilir. Bunlardan bir tanesi de kredi kartıdır. Görüştüğünüz elemana böyle bir durumun olup olmadığını sorun. İsteğiniz dışında kredi kartı çıkarılacaksa reddedin. Yine isteğiniz dışında adresinize kredi kartı gönderilirse kabul etmeyin ve herhangi bir imza atmayın. İmza attığınız an, iş bankadan çıkar size kalır. Kullanmasanız bile hesap işletim ücreti şeklinde borçlandırılabilirsiniz.

9 . Sözleşmenizi Ve Tüm Dekontlarınızı Kredi Vadesi Bitimine Kadar Saklayın!

   Bunun için mutlaka özel bir dosyanız olsun. Çektiğiniz kredi ile ilgili tüm belgelerinizi ve dekontlarınızı buraya saklayın. İlerde banka ile yaşayabileceğiniz hukuki sorunlar, bu belgelerin gösterilmesini zorunlu kılacaktır. Bu belgelere sahip olmadığınız takdirde bankadan talep etmek zorunda kalırsınız. Ve her belge için sizden 200-300 lira kadar para talep edilebilir bankadan.

10 . Krediniz Bittikten Sonra Bir Daha Almaya Tövbe Edin!

   Tabi bu da işin şakası olsun. Yine de muhtemelen o zaman ‘’oh be kurtuldum bu kredi belasından’’ diyeceksinizdir. Duruma göre ya başka bir şey için tekrar krediye başvuracak ya da bir daha yanından bile geçmeyeceksiniz!

Söz Sizin!

Konut kredisi alınırken dikkat edilmesi gereken hususları açıklamaya çalıştım. Benim aklıma gelmeyen sizin aklınıza geldiyse lütfen burada bizimle paylaşınız. Düşüncelerinizi ifade etmeniz bizi memnun edecektir.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 1
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Konut Kredisi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Konut Kredisi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Konut kredisi alırken dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda bilinçsiz olan bu vatandaşlarımız maalesef
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/01/konut-kredisi-alirken-nelere-dikkat.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/01/konut-kredisi-alirken-nelere-dikkat.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için