Konut Kredisi Ekspertiz İşlemleri

   Konut kredisi alırken, bankalar size direk kredi çektirmezler. Size kredi vermeye karar verebilmek için onlar da farklı araştırmalara girmektedir. İşte bu araştırmalardan bir tanesi de almayı düşündüğünüz evi görerek, o evin krediye uygun olup olmadığı ve maddi olarak ederinin ne kadar olduğunu öğrenmektir.   ...

218 0
   Konut kredisi alırken, bankalar size direk kredi çektirmezler. Size kredi vermeye karar verebilmek için onlar da farklı araştırmalara girmektedir. İşte bu araştırmalardan bir tanesi de almayı düşündüğünüz evi görerek, o evin krediye uygun olup olmadığı ve maddi olarak ederinin ne kadar olduğunu öğrenmektir.
   Bankalar, bu araştırmaları yapmak ve eve bir değer biçmek amacıyla, bir eksper görevlendirirler. Görevlendirilen eksper, sizinle iletişime geçerek, uygun bir zamanda, almayı düşündüğünüz eve uğrayarak çeşitli incelemelerde bulunur. Evin bulunduğu mahal, evin tamamlanıp tamamlanmadığı, oda sayısı, binanın yaşı, binanın dış görünüşü, asansörünün olup olmadığı, evin bulunduğu bölgedeki konut fiyatları vb. birçok hususu göz önünde bulundurarak kendince bir rapor hazırlar.
   Hazırladığı rapora göre, birkaç gün içinde evinizin maddi olarak ederini belirler; yani evinize bir fiyat biçer. Tabi eksperler yaptıkları bu işlemler için belli bir ücret alırlar; ancak sizden değil bankadan. Banka ise sizden…
   Eksperin almayı düşündüğünüz eve biçtiği fiyat çok önemlidir. Bankanın bu uygulamayı gerçekleştirmesinin en büyük sebebi, size vereceği konut kredisi miktarını belirlemektir. Çünkü hangi banka olursa olsun, evinizin fiyatının %75’inden fazla kredi çektiremez. Bu, kanunen yasaktır. Ancak burada şöyle bir nokta var ki; bankanın size vereceği kredi miktarı, evinizin gerçek değerine göre hesaplanmaz. Bu oran, eksperin evinize biçtiği fiyata göre belirlenir. Örneğin diyelim ki siz bir ev almayı düşündünüz ve kararınızı verdiniz. Alacağınızın evin sahibi ile 75 bin liraya anlaştınız. Ancak eksper evinize 100 bin lira değer biçti ve bu raporunu bankaya sundu. Bu durumda bankaya göre evin gerçek fiyatı 100 bin lira olduğu için size 75 bin lira kredi verecektir.

   Böylelikle, hiç peşinata gerek duymaksızın sadece ihtiyaç kredisi ile konut sahibi olabileceksiniz. Ancak bir de bu durumun tersi yaşanma ihtimali var. Örneğin eksper aynı eve 60 bin lira değer biçti diyelim. Bu durumda bankanın size vereceği konut kredisi miktarı 45 bin lira olacaktır. Geriye kalan 30 bin lirayı da kendiniz bir yerlerden bulmak zorunda kalırsınız. Ancak genellikle birinci durumun yaşandığını da bilmenizi isteriz.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php