Kredi ile Ev Almak mı Mantıklı Kirada Oturmak mı?

   Değerli okurlar; bu yazıda matematik hesapları ve mantıki yorumlarla, konut kredisi çekip ev almanın mı yoksa kirada kalıp para biriktirerek ev almanın mı daha mantıklı olduğunu açıklamaya çalışacağız. Yazının sonuna geldiğinizde, umuyorum ki mantıklı bir karara varmak için gerekli bilgiye sahip olacaksınız. Sizden tek...

456 3
   Değerli okurlar; bu yazıda matematik hesapları ve mantıki yorumlarla, konut kredisi çekip ev almanın mı yoksa kirada kalıp para biriktirerek ev almanın mı daha mantıklı olduğunu açıklamaya çalışacağız. Yazının sonuna geldiğinizde, umuyorum ki mantıklı bir karara varmak için gerekli bilgiye sahip olacaksınız. Sizden tek istediğim yazının tamamını okumanız.
   Bir ev sahibi olmak herkesin belki de en büyük hayallerinden birisidir. Ancak ne yazık ki günümüzde bu hayalin gerçekleşmesi pek de kolay değil. Sürekli artan konut fiyatlarına baktığımızda, belki çoğumuzun aklına hayaline gelmeyecek derecede fahiş fiyatlarla karşılaşıyoruz. Bu fiyatlar, ev alma hayalimizin ya sadece bir hayal olarak kalmasına sebep oluyor ya da her türlü sıkıntı, borcu göze alarak bir şekilde istediğimiz eve sahip olabiliyoruz.
   Kredi ile ev almak mı yoksa kirada oturmak mı mantıklı, konusu ile ilgili kendi bilgi ve tecrübelerimi sizinle paylaşmak istiyorum; zira ben de uzun ve sancılı bir düşünme sürecinden sonra konut kredisi ile ev almaya karar verdim ve şuanda yeni aldığım evde oturmaktayım.
   Kirada oturmanın zorluklarını eminim çoğunuz biliyorsunuzdur. Her ay düzenli olarak kira parasını ev sahibinin eline tutuşturmanın zorluğunu bir kenara bırakıyorum; evden çıkma zorunluluğu, yeni ev bulmanın verdiği sıkıntılar, taşınma derdi, kirada oturulan evin yapısına müdahale imkansızlığı ve daha neler neler.
   Evliliğimi bundan yaklaşık 5 sene öncesinden yaptım. Tabi bizim de en büyük hayallerimizden bir tanesi ev sahibi olmaktı. Açıkçası konut kredisinin faiz olarak görülmesi, kredinin ödenmesinin çok güç olduğu, biriktirilerek de ev alınabileceği gibi sebepler, 4 yıl boyunca ev sahibi olmamızı engelledi. Evlendikten eşimle çalıştığımız ile yerleştik. Tabi kiralık bir ev bularak. Bulduğumuz ev pek de iyi durumda sayılmazdı; ancak onu bile bulmak pek kolay olmadı.
   Dedim ya, düşüncemiz yavaş yavaş para biriktirerek 4-5 yıl sonra ev almaktı. Ancak hiç de dediğimiz gibi olmadı. Ne yaptıysak iki kuruşu yan yana getiremedik. Yan yana getirebildiysek de, pek uzun sürmedi. Amca, dayı, teyze, hala, eş, dost, akraba vs. biz çift maaşız diye bizde her zaman çokça para olacağını düşünerek borç istemeye başladılar. İki kuruşun yan yana olduğu dönemler yalan da söyleyemezdik. Borç vermeye başladık. Ancak kendi cebimizde bile bir kuruş olmadığı dönemlerde, borç isteyenlere ister istemez olumsuz yanıtlar verdik. Ancak bizde para olamayacağına inanmadılar. Öyle ki halamız bile uzun süre surat astı bize.
   Gün geldi, ev sahibi evi sattı. Hem de öncesinden hiç haber vermeden. Tabi bize de yeni kiralık ev bulmak kaldı. Kiralık ev ararken, tesadüfen şimdi oturduğum evi gördüm. Ancak üzerinde kiralık değil satılık yazıyordu. Allah mı yaptı, şeytan mı dürtükledi bilemiyorum ama ilandaki telefon numarasını aradım. Adamlar hemen geldiler, evi gezdim ve beğendim. Hatta neredeyse satın almak üzere anlaştım. Eşimin durumdan haberi yok. Aradım, ‘’Hazırlan, ev aldım gelip seni alayım da beraber bakalım.’’ dedim.
   Velhasıl eve baktık, hanım istemediyse de bir şekilde ikna etmeyi başardım ve 160 bin liraya ev sahibi ile anlaştık. İnanır mısınız bu anlaşma esnasında elimizde sadece 8 bin lira kadar para vardı. Ertesi gün ben Akbank’a konut kredisine, eşim de evin peşinatı için Halk Bankası’na başvurduk. İkimizin de başvurusu kabul edildi. Eksper eve baktı, ölçtü, istediğimiz fiyatı biçti. Bir şekilde aldık evi, zor olsa da borçları ödemek, geçinip gidiyoruz valla. Hiç de pişman değilim ve ev sahibiyim diye çok mutluyum.
Kredi İle Ev Almak mı Mantıklı Kirada Oturmak mı?
   Sanırım başlıkta sorulan sorunun cevabı hakkında neler düşündüğümü anladınız. Tekrar söyleyeyim, evet konut kredisi çekerek ev almak çok daha mantıklı. Zaten başka türlü, para biriktirerek ev almak da çok zor bir iş.(işin dini boyutunu düşünmüyorum) Şimdi sizinle bir hesap yapalım isterseniz.
kredi almak mı kirada kalmak mı
Kredi ile ev almak mı para biriktirmek mi?

Seçenek 1 – Konut Kredisi ile Ev Almak
Diyelim ki 120 ay vadeli bir konut kredisi çektiniz. 10 yıl boyunca kredi ödeyeceksiniz. Örneğin ben 160 bin liralık ev için, 155 bin lira kredi çektim. (105 bin lira konut kredisi + 50 bin ihtiyaç kredisi) Çektiğim kredinin bana yansıyan faizi tüm masrafları ile beraber 78 bin lira oldu. Yani 10 yıl boyunca fazladan 78 bin lira ödeyeceğim.
Ancak; bu 10 yıl boyunca;
-Ev sahibi olmanın keyfini çıkaracağım.
-Kiralık ev aramaktan, ev taşımaktan kurtulmuş olacağım.
-Çocuğum biraz büyüyüp masraflı olmaya başladığında, ev alma işleri ile uğraşmayacağım.
-Evimi istediğim gibi dizayn edecek, istediğim kadar çivi çakabileceğim.
-Kira zamları ile uğraşmayacağım.
-İstediğim yerde, istediğim oda sayısında bir eve sahip olmanın mutluluğunu yaşayacağım.
-Çift maaş olduğumuz için, herkes tarafından para babası biri olarak görülmeyeceğim.
-Zorunlu kredi ödemelerinden dolayı ister istemez para biriktirmiş olacağım…
Daha onlarca madde sıralayabilirim ama sanırım gerek yok.
Seçenek 2 – Kirada Oturmaya Devam Etmek
   Diyelim ki ben konut kredisi çekip ev almadım da kirada oturarak, para biriktirip ev almayı düşündüm. Siz de takdir edersiniz ki şuanda, sıradan bir ilde oturulabilecek bir evin kirası en az 600 lira. (Daha pahalı veya daha ucuz da olabilir). Birinci senemizi 2014 olarak alalım ve vereceğimiz kira miktarlarına bakalım. Siz de biliyorsunuz ki ev kirasına genellikle her yıl %10 kadar zam geliyor. Biz de her yıla %10 zam ekleyerek hesabımızı yapalım. Küsurları saymayacağım bile. Kira miktarlarını 12 ay ile çarpalım.
2014 yılında kira 600*12=7200 lira
2015 yılında kira 660*12=7920
2016 yılında kira 726*12=8712
2017 yılında kira 800*12=9600
2018 yılında kira 880*12=10.560
2019 yılında kira 960*12=11.520
2020 yılında kira 1030*12=12.360
2021 yılında kira 1130*12=13.560
2022 yılında kira 1230*12=14.760
2023 yılında kira 1330*12=15960
  10 yılda toplam ödenecek kira miktarı tamı tamına 112.152 Türk Lirası. Benim 10 yıl için ödediğim faiz miktarı ise 78 bin Türk Lirası. Aradaki fark 34.000 Türk Lirası. Ayrıca;
-Belki çoğu defa ev değiştirmek zorunda kaldınız,
-Ev taşırken eşyalarınız mahvoldu.
-Kirada oturduğunuz evi istediğiniz gibi kullanmadınız.
-Kiralık ev ararken ne stresler yaşadınız.
-Ev sahibi ile yüz göz oldunuz.
-Altın aldınız, altın düştü, dolar aldınız dolar düştü.
-Birikiminizi saklama veya çaldırma stresi yaşadınız vs…
Sözün Özü: Kredi ile ev almayarak 10 yılda 34 bin lira daha fazla para ödemiş oldunuz. Karar sizin. Yıllık %10 zam çok fazla diyenler isterlerse o miktarı biraz daha düşürsünler; ancak yine de konut kredisi almak, kirada oturmaktan daha karlı gelecektir.

Son Söz Sizde:Siz de konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşabilir, varsa sorularınızı sorabilirsiniz.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

3 comments

  1. Hasan Erkaya Cevapla

    krediyi tam olarak ne zaman çektiniz ve kredi oranları kaçtı

  2. ridvanozkan Cevapla

    Mayıs 2013'te çektim. Akbank'tan 0.68'den çekmiştim. O zamandan bu yana daha iyisini alan da olmadı sanırım.

  3. Detaylı bilgi için " kaynakteknigi@outlook.com " a mail gönderin, sizi arayalım. Cevapla

    Evinizin değeri 10 yıl sonunda farklı olacak. Bahsettiğinizden çok daha karlı çıkabilirsiniz. Güzel yazı. Tebrikler…

css.php