Nasıl İngilizce Öğretmeni Olunur?

Merhaba sevgili arkadaşlar! Bu yazımda İngilizce öğretmeniolmak isteyenler için ayrıntılı açıklamalar yapmaya çalışacağım. ‘’İngilizce öğretmeni nasıl olunur, İngilizce öğretmeni olmak için ne yapmalıyım’’ diyorsanız, yazımızı okumaya devam edin. İngilizce öğretmeni olmak için gerekli şartların hepsini bulabileceksiniz. İngilizce öğretmenliği, diğer birçok öğretmenlikten farklıdır. Diğer öğretmenliklerinçoğunda yapılması gerekenler bellidir. Lise de herhangi...

28393 310

Merhaba sevgili arkadaşlar! Bu yazımda İngilizce öğretmeniolmak isteyenler için ayrıntılı açıklamalar yapmaya çalışacağım. ‘’İngilizce öğretmeni nasıl olunur, İngilizce öğretmeni olmak için ne yapmalıyım’’ diyorsanız, yazımızı okumaya devam edin. İngilizce öğretmeni olmak için gerekli şartların hepsini bulabileceksiniz. İngilizce öğretmenliği, diğer birçok öğretmenlikten farklıdır. Diğer öğretmenliklerinçoğunda yapılması gerekenler bellidir. Lise de herhangi bir bölüm okursunuz, üniversite sınavına girer yeterli puanı alırsınız ve bölümünüzle ilgili bir öğretmenliğe yerleşirsiniz. Ancak bu durum İngilizce öğretmenliği için pek de geçerli değildir. Küçük de olsa yapılması gereken başka şeyler de vardır.

İngilizce Öğretmeni Olmak İsteyenlere Tavsiyeler

Eğer siz şuanda ortaokulda okuyan bir öğrenci iseniz, (ortaokuldaolmayanlar da okumaya devam etsin) muhtemelen güzel bir liseye yerleşme hedefiniz de vardır. Tabi bu hedeften önce belirlediğiniz ‘’İngilizce öğretmeni olmak istiyorum’’ gibi bir hedefiniz de var. İşte tam da burada size şunu öneriyorum. Eğer İngilizce öğretmeni olmak istiyorsanız, bir Anadolu Öğretmen Lisesi’ne yerleşmenizi öneririm. Bu okullardan mezun olan öğrencilere, öğretmenlik tercih etmesi durumunda fazladan ek puan verilir ve bu durumda siz avantajlı duruma geçersiniz. Tabi bu okullardan birine yerleşmek şart da değil. Sadece sizi avantajlı bir duruma getirecek bir şey o kadar. Ortaokuldan sonra liseye gideceksiniz, biliyorsunuz. İngilizce öğretmeni olabilmek için, daha lisede iken Yabancı Dil bölümünü seçmek çok önemlidir. Ancak her lise okulunda yabancı dil bölümü olmayabilir. Yerleşmek istediğiniz liseyi araştırıp, yabancı dil bölümü olup olmadığını öğrenir, tercihlerinizi ona göre yaparsınız.

Dikkat! İngilizce öğretmeni olmak için, yapancı dil bölümü okumak zorunluluk değildir. Sayısal, sözel ve eşit ağırlık bölümlerinden birini de okuyabilirsiniz. Ancak yabancı dil bölümü okuyanlar, daha fazla İngilizce eğitimi aldıkları için avantajlı olurlar.

Evet, lisede yabancı dil bölümünü seçerek, lise eğitimine devam edeceksiniz. Mezun olduktan sonra, herkesin gireceği YGS’ye (Yükseköğretime Geçiş Sınavı) gireceksiniz. Buraya dikkat! Bu sınava, sonra gireceğiniz LYS-5’e girmeye hak kazanmak için gireceksiniz. Bunun için ise YGS’den en az 180 puan almanız gerekmektedir. Ancak 180 puan yeterli gelmeyebilir. Bu yüzden YGS’den de ne kadar yüksek puan alırsanız, DİL-1 puanınız o kadar yüksek olur. YGS’ye girip 180 veya daha üstü puan aldıysanız, artık LYS-5’e girebilirsiniz. LYS-5 (Lisans Yerleştirme Sınavı) yabancı dil sınavıdır. Bu sınavdan da yeteri kadar puan alırsanız, İngilizce öğretmenliği bölümü olan bir üniversiteye yerleşirsiniz.

Üniversiteyi bitirdikten sonra da KPSS’ye girersiniz (Kamu Personeli Seçme Sınavı). KPSS’den atanmak için yeterli puanı alırsanız, Türkiye’de istediğiniz bir ilin, İngilizce öğretmenine ihtiyacı olan bir okuluna atanır ve görevinize başlarsınız. İsterseniz, anlattıklarımızın kısa bir özetini geçelim. Lisede yabancı dil bölümü okuyacağız. Liseden sonra YGS’ye gireceğiz. YGS’den en az 180 alıp LYS-5’e gireceğiz. Üniversite kazanıp, bitireceğiz. KPSS’ye girip atanacağız ve görevimize başlayacağız.

İngilizce Öğretmeni Maaşları Ne Kadar?

Belki merak edersiniz, diye bunu da yazayım dedim. Şuanda göreve yeni başlayan bir İngilizce öğretmeni ek dersi olmadan yaklaşık 2000 lira kadar maaş alır. Ek dersi ful olursa yani haftanın 5 günü ful çalışırsa da bu oran 2500 liraya kadar çıkabilir. ‘’Nasıl İngilizce öğretmeni olunur, İngilizce öğretmeni olmak için ne yapılmalı’’ konusu ile ilgili sormak istediğiniz başka bir şey olursa çekinmeden sorabilirsiniz. Başarılar.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

310 comments

 1. Zulfiye Hezer Cevapla

  Harika anltmssnz tskler 🙂

 2. ridvanozkan Cevapla

  Yorumunuz için ben teşekkür ederim!

 3. ahsen Cevapla

  üniversitede ingiliz dili ve edebiyatı okumadan ingilizce öğretmeni olunabilir mi?

 4. ahsen Cevapla

  universitelerin ingilizce öğretmenliği ve ingiliz dili ve edebiyatı bölümlerinden mezun olmadan da ingilizce ogretmeni olunabilir mi? (orneğin, iktisat mezunu isek), ve bunun için ne yapmak gerekir?

 5. ridvanozkan Cevapla

  Sevgili Ahsen;
  Maalesef dediğiniz şey neredeyse imkansız. Normal şartlarda, İngilizce öğretmeni olmak için ingilizce öğretmenliği okumak gerekiyor. Ya da İngiliz Dili ve Edebiyatı, Tercümanlık, Amerikan Dili vs. gibi bir bölümden mezun olduktan sonra pedagojik formasyon almanız veya tezsiz yüksek lisans bitirmiş olmanız gerekiyor.

  Sizin dediğinize uygun olarak bir seçenek var aslında; ancak şu an için olur mu emin değilim. 3. Seçenek de şu:
  Eğer İngilizce öğretmeni ihtiyacı yukarıda belirttiğim bölüm mezunları ile karşılanamazsa, yabancı dille öğretim yapan üniversitelerin herhangi bir bölümünden mezun olmuş öğrenciler de İngilizce öğretmeni olabilir. Ancak İngilizce sertifikası eğitimi almak ve yabancı dil sınavından en az B seviyesinde puan almak şartıyla…

 6. Mevlüt Şamcı Cevapla

  Admin ben 2011 yılında ticaret lisesinden mezun oldum.Kendim bireysel olarak çalıştıktan sonra bu sınavlara bende gireceğim.ygslys5 testlerde netlerim iyi denebilir.fakat ben lisedende 40 50 ek puan gelecek diye hesaplıyordum?Lise puanının bi katkısı yokmu?

 7. ridvanozkan Cevapla

  Lise puanı dediğiniz, "ortaöğretim başarı puanı" olsa gerek. O da ygs vs. Puanınız hesaplanırken eklenecek zaten.

 8. Mevlüt Şamcı Cevapla

  Yanıt için teşekkür ederim.fakat demek istediğim yukarıdaki yazınızda anadolu lisesinden mezun olmanız durumunda fazladan ek puan verilir fakat diğer okullardan mezun olanlar için sınavda 100(80) sorudan 95 gibi bi net yapması durumunda uni. yerleşebilirsiniz demişsiniz.benim şimdi lys sınavından 65-70 arası bi net yapıp obp.ygs toplamında hesaplanan puanla üniverseteye yerleşmemde herhangi bi engil varmı?yanıt için teşekkür ederim.yardımcı olursanız çok sevinirim.

 9. Dilos Koşar Cevapla

  Anadolu meslek lisesi cikisliyim.mezun olali 3 sene oldu bi uni okudum ama onlisansti.simdi ingilizce ogretmenligi okumak istiyorum. Sizce sansim nedir … ? Sansim varmi?

  1. Adsız Cevapla

   Benim bir arkadaşım okudu. Önlisans muhasebe okuduk beraber sonra o bir yıl hazırlandı İngilizce öğretmenliği kazandı. 2 yıl öncede bitirdi hemen atandı

 10. Burak aydın Cevapla

  peki sadece LYS -5 e mi girecez ? Bir öğretmen tanıdığım Lys5 ve edebiyat olanada girmen gerekir dedi öyle bişey varmı ?

 11. ridvanozkan Cevapla

  Hayır LYS-5'e girmeniz yeterlidir.

 12. seher öztürk Cevapla

  düz lise ing bölümünden mezunum mzun olalı 8 yıl oldu sınavlara girmeyı düşünüyorum ama nasıl şimdikı sistem bilmıyorum ya da ne okuyabilirım biraz bilgi verır mısınız?

  1. ridvanozkan Cevapla

   Yeni sistemde önce YGS'ye gireceksiniz. YGS'den en az 180 puan alırsanız LYS-5 dil sınavına gireceksiniz. Ordan da yeterli puanı alırsanız; ingilizce öğretmenliği, ingiliz dili ve edebiyatı, Amerikan kültürü, tercümanlık vb. Bölümleri tercih edebilirsiniz.

 13. ayşe Cevapla

  merhaba.ben ingilizce öğretmeni olmak istiyorum ama ingilizce bölümünde falan okumuyorum imam hatip lisesine gidiyorum ben ingilizce bölümü olmadan ingilizce öğretmenliği için şimdiden ne yapmalıyım

  1. Şeyma Korkmaz Cevapla

   teşekürler fakat bunları diyorsunuz bizlere siz ingilizce bölümü ile ilgili deneyime sahipmisiniz

  2. ridvanozkan Cevapla

   Hayır, sevgili Şeyma. İngilizce bölümü ile ilgili bir deneyimim yok; ancak kendim de öğretmen olduğum için işleyişi biliyorum. Aynı zamanda örneğin çalıştığım okulda iki tane tazecik İngilizce öğretmeni arkadaşım var. Ve yine tanıdığım, bölümün onlarca mezunu… Ayrıca Anadolu Lisesinde öğrenci iken. Kendi okulumda kendi çabalarımla yabancı dil bölümü açmış; ancak bana göre olmadığını anlayınca bölüm değiştirmiş bir geçmişim var. Hepsini bir kenara bırakırsanız, faydalı site içerikleri ve ziyaretçi soru veya sorunları için saatlerce araştırma yapan bir kişiliğim var.
   Yine de yazılarımın resmi boyutu yoktur. Ben en doğrusunu bulmaya çalışır sizlere sunarım. Takdir sizin. Kolay gelsin.

  3. Adsız Cevapla

   çok sağalun çok teşekkürler.

  4. Adsız Cevapla

   çok sağalun çok teşekkürler.bende gerçekten ingilizce öğretmeni olmak istediğim için size bunu sordum

  5. Adsız Cevapla

   Eğer herhangi bir üniversite bölümü bitirir ve ingilizciyefi kurslarda öğrenirsiniz ing ogretmenligi sertifikası veren özel kurslar var o kurslara devam edip sertifika almaya hak kazanirsanuz özel okullarda ing ogretmenligi yapabilirsiniz

 14. Adsız Cevapla

  Merhabalar bende ingilizce öğretmeni olmak istiyorum.önlisansı son sınıfın ilk döneminde bıraktım.çünkü bölümü ve üniversiteyi sevmedim.ancak ingilizce altyapım sağlam 1.sınıf sınavlarından AA ile geçtim.bu işe gerçekten ilgim ve yeteneğim var.çünkü bu konuda çoğu zaman insanların taktirini topluyorum.iyi bir öğretici yanım olduğunu da söylüyolar.bunları övünmek için söylemiyorum yanlış anlaşılmasın.sadece bu alana ilgim ve yeteneğim olduğunu belirtmek için.turistlerle falan rahat iletişim kurabiliyorum.önümüzdeki sene için ygs ye girmeyi düşünüyorum.yaşım 21 sizce 1 senede mersin üniversitesi için yeterli bir puan alabilirmiyim.üniversite okumak için veya bu bölümü okumak için yaşım geç mi ?şimdiden teşekkürler.

  1. ridvanozkan Cevapla

   Üniversiteyi veya bu bölümü okumak için yaşınız kesinlikle büyük değil. Amaç belirleyip gerçekten çabalarsanız yapamayacağınız bir şey değil. Cümlelerinizden, Türkçe dil bilgisine de hakim olduğunuzu hissettim. Bu size avantaj sağlayacaktır. Ancak İngilizceyi rahat konuşmanız kesinlikle yetmez. Asıl önemli olan İngilizce dil bilgisine, deyimlerine ve sınava yönelik kelimelere hakim olmanızdır. Öyle insanlar var ki İngilizce birkaç kelimeyi bir araya getirip konuşamazken, dil sınavlarından çok yüksek puanlar alabiliyorlar. Veya tam tersi…

 15. Şeyma Korkmaz Cevapla

  mp3le 16 günde ingilizceyi uykuda öğrenmek için bir set varmış.o set sizce bize faydalı olurmu ?

  1. Nursena Cevapla

   Sen de kimsin falan dersin ama olsun. İnsan ciddi ciddi gerçek hayatta 10 senesini verip öğrenemezken o nasıl işe yarasın Allah aşkına?!

 16. ridvanozkan Cevapla

  Daha önce denemediğim için bir şey diyemem. Ancak bana sorarsanız, boşuna para vermeyin. Sözde bilinçaltınıza atacaklar, sonra kendiliğinden çıkacak. Gerçek olsaydı inanın herkes uyurken dinler, senede en az 10 dil öğrenirdi.

 17. Fatih Üniversitesi Cevapla

  Merhabalar, İngilizce Felsefe 4.sınıfa geçtim eğitim dilim %100 İngilizce ancak branşım Felsefe. Alanımdan atama olmadığı için İngilizce öğretmeni olarak atanmak istiyorum,bu mümkün mü ? eğer mümkünse izlemem gereken yol nedir ?

  teşekkür ederim

  1. ridvanozkan Cevapla

   Merhaba,
   Geçerli mevzuatta, bazı şartlar oluştuğu takdirde sizinde İngilizce Öğretmeni olma imkanınız var. Ancak mevzuatta yeri olsa da günümüz şartlarında bu pek mümkün değil. Bu şartlarda İngilizce öğretmeni olabilmeniz için öncelikle pedagojik formasyon sahibi olmanız gerekir. Yani öğretmenlik eğitimi almalısınız. Formasyon almanız da yeterli değil. Aynı zamanda İngilizce öğretmenliği ihtiyacı ''ingilizce öğretmenliği, ingiliz dili edebiyatı vs.'' bölümlerinden karşılanamaz durumda olması gerekir. Ama maalesef şu an ülkemizde fazlası ile bu bölüm mezunları mevcut. Durum böyle iken de sizin isteğiniz imkansız gibi bir şey.

 18. Adsız Cevapla

  merhaba ben şuanda lise 3 öğrencisiyim.İngilizce öğretmeni olmayı her şeyden çok istiyorum.Yazınızı okudum ancak ben meslek lisesinde çocuk gelişimi ve eğitimi bölümü okuyorum.Hayalimden vazgeçmek istemiyorum öğretmen olamama gibi bir olasılık var mı? Yardımcı olun çok kafam karıştı. 🙁

 19. Effy Tommo Cevapla

  Ben şuanda yeni liseye geçeceğim ve İngilizce öğretmeni olmak istiyorum. Ama kafam karışmış durumda. Size bir sorum olacaktı. Eğer olur da YGS'den 180 puan alamadık o zaman ne olacak peki? Tekrar mı gireceğim YGS'ye?

 20. Adsız Cevapla

  ben lise 3'ü bitirdim.bölüm değiştirebilirim veya olduğum bölümden devam edebilirim.arkadaşlarım ve eski hocam dile gitmem konusunda destek veriyorlar bende dile gitmek istiyordum ama bi şekilde gidemedim.acaba dile gitmem yararıma mı olur yoksa zararıma mı olur? (ingilizcem gayet iyi ve daha fazlası için çalışmaya hazırım)

  1. ridvanozkan Cevapla

   İngilizceyi veya öğretmenliği seviyor ve istiyorsanız, gitmeniz sizin yararınıza olacaktır. İngilizce konusunda çok iyi olmanız yetmez, gerçekten meraklı ve istekli olmanız gerekir. Kendimden örnek vereyim: Lisede iken İngilizcesi en iyi olanlardan biri bendim. Ve yabancı dil bölümü de tamamen benim ve bana destek veren müdür yardımcısının sayesinde açıldı. Ancak bölümde sadece iki hafta kalabildim; bendeki isteğin az olduğunu görünce başka bölüme geçtim. Onun için bölüm seçerken çok iyi düşünün. Geleceğinizin temellerini atmış olacaksınız. Tercih sizin. Kolay gelsin.

  2. Unknown Cevapla

   Bende dil bolumu olan liseleri ariyorum nolur yardimci olun bana bildiginuz dil bolumune sahip lise varsa yalvaririm yazin ??

 21. sacit karakaya Cevapla

  İngilzce ogrmni hangi bolumdn grlyo dil 3 tn mi?

  1. Adsız Cevapla

   dil 1

 22. Adsız Cevapla

  Benım anlamadıgım taraf şu ..
  6 tane lys var ya hanı hepsıne gırsemde bı sıkıntı cıkmaz demı.

  ıstedıgımı kullanırım puan olarak.Ingılızce ogretmenlıgı kesın düşünmüyorum cunku

 23. elif su kaya Cevapla

  peki ya biz lisede dil bölümünü seçtik diyelim pişman olduğumuzda başka bir bölüme geçebilme hakkımız var mı?

 24. Adsız Cevapla

  Hocam ben de öğretmenim. Okuduğum anadolu lisesinde ingilizce bölümünü tercih etmemiştim. Üniversitede farklı bir branş okudum ve öğretmen oldum. Fakat yabancı dil bölümünü seçmediğim için çok pişman olmuştum ve bu durum hep içimde bi ukde olarak kaldı. Tekrar okumaya kalksam (ki nasıl olacak bilmiyorum) eğitim fakültesine gitmeme gerek yok sanırım(?). Eğer böyle ise daha düşük puanlı bir ingilizce bölümü var mıdır? Varsa hangisidir? Bilginiz varsa lütfen benimle paylaşır mısınız? Ayrıca araştırma yapabilirim ama sizin de fikrinizi almak istedim. Değerli paylaşımınız için teşekkürler.

 25. abdülmelik gündüz Cevapla

  Hocam merhabalar
  Ben iktisat mezunuyum ve yurt disinda yök un denklik verdigi yuksek lisansa da sahibim. Acaba benim sansim nedir?
  Saygilar Abdülmelik

 26. Adsız Cevapla

  hocam merhaba
  bu ygs den aldığımız puanın bi önemi var mı yoksa sadece barajı geçmek için mi lazım .ayrıca üniversitede ing. öğretemni olmak için ne yapmamız lazım

 27. emine Cevapla

  Ben liseye geçmiş bir kızım 10. sınıfa geçtim. Ve en buyuk hedefim ingilizce öğretmeni olmak. Bunu nasıl basabilirm bir çalısma yontemınız varmı kelime haznemi ve kulağımı geliştirmek için ne yapabilirim lutfen bana yardımcı olun . Tesekkurler .

  1. ridvanozkan Cevapla

   Merhaba sevgili Emine. İngilizce eğitimi hakkında uzman değilim ama kelimeleri yazarak etkili bir şekilde ezberleyebileceğinizi düşünüyorum. Örneğin ben günde 80-100 arası kelimeleri 10'lu gruplara ayırıp, grupları yirmişer defa yazarak ezberliyordum. Ezberlediğim kelimeleri unutmamak için de ajandama kaydedip arada tekrar ediyordum.
   Kulak ve diksiyon için de bol bol ingilizce film, dizi izlemeni ve ingilizce şarkılar dinlemeni tavsiye ederim. Biraz geliştirince ingilizce hikaye kitapları alıp okursun, tercümesini yaparsın filan… Tabi bu arada gramer konularına da çalışırsın.

  2. Adsız Cevapla

   SLm. Rıdvan abi ben imam hatip 3. sınıfa geçtim. Geçen yıl sayısal bölümünde okuyordum ama bu sene okulda sayısal bölümü kapandığı için eşit ağırlığa geçmek zorunda kaldım. Abi İNG. öğretmenliği için sayısala mı yoksa eşit ağırlığa mı gitmem lazım ?
   cevap verirsen çok sevinirim abi

 28. Adsız Cevapla

  Merhaba, lisede yabancı dil bölümü okumak zorunlu değilmiş çevremden duyduklarımla ve buradaki yazıya göre. Ben eşit ağırlık okuyorum ve yabancı dilim iyi fakat diğer matematik, fizik gibi derslerle aram pek iyi değil. Okulda dersleri yüksek tutmaya çalışıyorum ve geçiyorum ama YGS gibi sınavlarda ne yapacağım bilmiyorum. Sadece yabancı dil sorulmayacak, değil mi? Yani diğer dersler de var

  1. Adsız Cevapla

   merhaba ben imam hatip lisesi son sınıf öğrencisiyim dil bölümü okumadığım için şansımın zor olduğunu biliyorum ama ygsden yüksek bir puan alsam bu lys5 ortalamamı yükseltmez mi ?

 29. Adsız Cevapla

  peki şimdiden başlasam önce hangi konulara başlamam gerekir ? tavsiye ettiğiniz kitaplar varmı hocam ?

  1. ridvanozkan Cevapla

   İngilizceye çalışmaya başlamayı düşünüyorsunuz sanırım. Dilcilerin LYS-5 için tavsiye ettiği kaynak kitapların başında ELS gelmektedir. Yine YDS yayınları ve DİLKO da kullanabilirsiniz. Konu sırası da zaten en uygun şekilde bu kaynak kitaplarında verilmiştir. Verilen sıralamaya göre gidersiniz.

 30. Adsız Cevapla

  Merhabalar Rıdvan bey, öncelikle şahsım bir öğretmen olarak gençlere yardımcı olmanız münasebetiyle size çok teşekkür ederim, benimde bir sorum var, kızkardeşimi geçen sene özel sağlık meslek lisesine yazdık, amaç okul bittiğinde en azından elinde mesleği olur ve kendine güveni olur,
  Sorum: kızımız İngilizce öğretmenliği okumak istiyor, sağlıkta hemşirelik okuyor, buradan mezun olduğunda YGS ye girip ngilizce öğretmenliği bölümünü seçme şansı varmıdır. Yani katsayı kalktı ve artık öğrenciler istediği bölümü seçebiliyor diye biliyorum ama birde YGS ile ilgili yeni tasarı planlaması var gelecekte, bu kardeşimin hayaline zarar verirmi, yani sağlık meslek mezunu biride ileride isterse İngilizce öğretmenliği seçebilirmi?
  2. Sağlık meslek mezunları artık hemşire olarak istihdam edilmeyecek diye bir tasarı çıktı, bu kardeşime etki ediyormu. Size şimdiden tekrar teşekkür ediyor hayatımızda başarılar diliyorum.

 31. Adsız Cevapla

  Merhaba. Ben bu yıl lise son sınıfa geçtim. Anadolu lisesinde okuyorum, eşit ağırlık öğrencisiyim. Şu ana kadar hiç aklımda yoktu, ama ingilizce öğretmenliği okumak istediğimi fark ettim. İngilizcem çok iyi olmasa da kötü sayılmaz, ama yabancı dile gerçekten ilgim var, öğrenebilirim. Bu konuda çalışmaya hazırım. Dil bölümüne geçmeli miyim? Son yıl geçersek te ek puan gelir mi dil bölümünden? Veya bölüm değiştirmezsem o bölümü seçersem tm öğrencisi olduğum için puanım kırılır mı? İngilizce öğretmenliği olmazsa psikolojik danışmanlık rehberlik okumak istiyorum. Dil bölümünde tercümanlık veya başka bir meslek istemiyorum, sadece ingilizce öğretmenliğini istiyorum. Bu yüzden eğer ingilizce öğretmenliği olmazsa ortada kalır mıyım diye endişeleniyorum çünkü seçmek istediğim başka dil bölümü yok. Ya da dil bölümündeyken pdr tercihi de yapabilir miyim, puanım kırılır mı? Yardımcı olursanız gerçekten çok sevineceğim lütfen acil cevabınızı bekliyorum…

 32. Adsız Cevapla

  Bölüm seçimim bundan sonraki hayatımı önemli ölçüde etkileyecek, ben bundan sonraki hayatımda hangi alanda kendimi geliştirmek istiyorsam oraya yönelmem gerektiğini düşünüyorum. İngilizceye iyi bilmesem de gerçekten ilgim var, bazen kendi kendime ingilizce konuşmaya falan çalışırım. Yabancı kişilerin videolarını izleyip konuşmalarında ne söylediğini anlamaya çalışırım. İngilizce öğretmenliği seçersem gerçekten mutlu olacağımı düşünüyorum. Ama pdr bölümü de olabilir diye düşünüyorum. Çok kararsız kaldım. Eğer bölüm değiştirmeyip eşit ağırlığa devam edersem, üniversite sınavından sonra tercih bölümüne hem pdr hem ingilizce öğretmenliği yazabilirim değil mi? Evetse ingilizce öğretmenliği gelirse kaç puanım kırılır? Yani dil bölümündeki birisine göre kaç puan daha eksik olurum? Ve ingilizce öğretmenliği lys5 ile tercih ediliyor biliyorum, ayrı tercih kağıdına mı yazacağım onu? Bu konuda biraz bilgisizim, aydınlatırsanız sevinirim.

  1. ridvanozkan Cevapla

   Merhaba, maalesef bazı konularda, istemeyerek de olsa sizi de yanıltmışım.
   TM bölümünden de mezun olsanız, İngilizce öğretmenliği bölümü için LYS-5 sınavına girdiğinizde, sizden herhangi bir puan kırılmayacak. Yani artık herhangi bir alandan mezun olmanın puan hesaplaması ile ilgili bir etkisi yok. Tek yapmanız gereken İngilizceye iyi çalışmak ve LYS-5'ten yüksek almaktır. Tabi aynı zamanda PDR için diğer LYS sınavlarına da gireceksiniz. Tercihleriniz aynı listede olacak. Yani diyelim ki 1. tercihiniz İngilizce öğretmenliği oldu. 2. tercihinize de PDR yazabilirsiniz. Veya 3 tercihinize mühendislik. Yeter ki girdiğinz sınavlardan yüksek puan alın. Katsayı vs kalkmış durumda.

 33. Adsız Cevapla

  Hocam maalesef sayısal sözel bölüm yok, direk hemşirelik bölümü mezunu oluyorlar, buna rağmen başka bir bölüm seçme hakkı vardır değilmi, yani sırf o bölümde diye bir ömür onda kalmak zorunda değil, imam hatip bitirenle aynı durumdalarmı. Tekrar çok teşekkür ederim.

 34. Adsız Cevapla

  Maalesef hocam direk hemşirelik bölümü mezunu oluyorlar, peki buna rağmen ygsde isterse başka bölüm seçebilirmi, yani İHL mezunu ile aynı haklaramı sahip.

  1. ridvanozkan Cevapla

   Merhaba sayın hocam;
   Şimdiye kadar size yazdığım yorumları hiç yazmamışım farz edin. Yanıltıcı bilgi verdiğim için özür dilerim. Ancak konu ile ilgili şüphelerim neticesinde girdiğim araştırmada, bazı şeyleri yanlış bildiğimin farkına vardım.

   Kardeşiniz, sağlık meslek lisesinde hemşirelik alanından mezun olsa dahi üniversite tercihi yaparken bütün bölümleri tercih etme hakkına sahipmiş. Herhangi bir puan kırılması yaşamayacakmış. İngilizce öğretmenliği için de YGS'nin haricinde LYS-5 sınavına girmesi yeterli. Yabancı dil bölümünden mezun olanlarla eşit şartlarda yarışacaklar. Yeter ki yabancı dil bölümünden mezun olmasa bile yeteri kadar çalışsın ve puanını alsın. Bu durum sadece İngilizce öğretmenliği için değil, tüm bölümler için geçerlidir. İstediği bölümle ilgili LYS sınavlarına girmesi yeterli. Katsayı filan yokmuş artık.

 35. Adsız Cevapla

  Yardımlarınız için çok teşekkür ederim hocam. Allah kolaylıklar versin.

 36. Adsız Cevapla

  Merhaba ben Almanya-da doğdum ve 6 yıl önce turkiyeye temelli geldik ve hala alman vatandaşıyım.Şuan lise son yabancı dildeyim.hedefim ingilizce öğretmenliği.birkaç sorum olcakti size.hocam…
  1) benim gibi yurt dışında.okuyup burada devam edenler ve üniversiteye yerleşmek için girecekleri özel bi sınav var mi?
  2) sadece yös sınavına girip ing.öğr.olunabilir mı?
  3) ben ingilizce ile almanca arasında kaldım hangisini seçmem daha uygun?almancam var şuanda da ingilizce üzerindeyim zaten ama kararsız kaldım?

 37. ridvanozkan Cevapla

  Merhaba;
  1. Yurt dışından gelen öğrenciler için yapılan özel bir sınav hiç duymadım, olduğunu da sanmıyorum.
  2. İngilizce öğretmenliği için YGS ve ardından LYS-5 sınavına girmelisiniz.
  3. Ben olsam İngilizceyi seçerdim. Zaten Almancanız varsa, İngilizceyi de tam öğrenip ayrıcalıklı olmayı düşünürdüm.

 38. Adsız Cevapla

  Bi örnek vermek gerekirse abim bu sene yös sınavından almancaya girdi ve iyi bir derece aldı şuan hacettepe üniversitesinde almanca öğretmenliği okuyor. Bende hem almanca ve ingilizceye girip hangisi yüksekse onu yapmak istiyorum bu mümkün mü??

 39. Adsız Cevapla

  Ben 12. Sınıfım . Test çözmek için hangi kaynağı kullanabilirim ? Önerdiğiniz bir kaynak varsa lütfen söyleyin . Şimdiden teşekkürker …

  1. ridvanozkan Cevapla

   Merhaba, daha önce şöyle bir yazı hazırlamıştık. Linkten ulaşabilirsiniz.

  2. Ozlem Mih Cevapla

   Arkadaşlar merhaba ben almanca öğretmenliği son sınıfım ama ingilizce öğretmeni olmak istiyorum ne yapmam gerekio ayrıca bi sertifika almam mı gerekiyor bilgilendirirseniz çok sevinirim acil

  3. ridvanozkan Cevapla

   Lys-5 sınavında Almanca testini çözmeniz yeterlidir sanırım. Ayrıca başvuru esnasında dil seçmeniz istenebilir. İstenirse İngilizce değil de Almanca'yı seçersiniz.

 40. Adsız Cevapla

  Bende lise son öğrencisiyim. Ygs den sonra gireceğimiz lys sınavında 2 dil tercihi yapabiliyormuyuz? Yani ben hem ingilizceye hemde almancaya girebiliyormuyum??? Öyle bir imkan varmı yoksa sadece bitane secme hakkımız mi var?

 41. ridvanozkan Cevapla

  Hayır, iki dil tercih etme hakkınız yok. MEB konu ile ilgili açıklama yapmış. 3 testten sadece birine girebilirsiniz.

 42. Mahmut Cevapla

  Merhaba Rıdvan bey öncelikle iyi çalışmalar.
  Lise 2 öğrencisiyim okuduğum lisede Yabancı Dil Bölümü yok. Bu sınavda bana çok büyük eksi olur mu? Ayrıca seneye alan seçiminde neyi seçmeliyim? Yol gösterirseniz sevinirim…

 43. ridvanozkan Cevapla

  Merhaba; okulunuzda yabancı dil bölümünün olmamasının tek dezavantajı, rakiplerinizin yabancı dil bölümünde ağırlıklı olarak İngilizce eğitimi aldığı için size göre daha avantajlı olmasıdır. Eşitağırlık bölümünden de mezun olsanız, sözel veya sayısal bölümden de mezun olsanız, yabancı dil bölümü mezunları ile eşit şartlarda yarışacaksınız. Yani alanınızın dışındaki bir bölümü tercih ettiğiniz için herhangi bir puan kırılması yaşamayacaksınız. Tek yapmanız gereken en az rakipleriniz kadar çok net bırakmaktır. Bu hem YGS için hem de LYS-5 için geçerlidir. Ayrıca seçeceğiniz alanı kendi ilgi ve yeteneklerinize göre belirlemelisiniz. Ancak tek amacınız İngilizce öğretmeni olmaksa, kendinize göre kolay bir alan seçebilirsiniz. Böylece hem İngilizceye çalışacağınız zamanı arttırmış olursunuz hem de diploma notunuz daha yüksek olur. Tabi, bu sadece tavsiyedir. Kolay gelsin.

 44. Mahmut Cevapla

  Öncelikle ilginiz için teşekkürler. Dediğiniz gibi tek hedefim İngilizce Öğretmenliği. Peki bu meslek için sayısal derslere verdiğim önemi azaltmalı mıyım? Bu derslerdeki başarım sınavlarda bir avantaj sağlar mı? Yoksa İngilizce dersine daha ağırlıklı çalışmam daha mantıklı mı olur?

 45. ridvanozkan Cevapla

  Dil puanı hesaplanirken ygs de dikkate alinir. Bu yuzden ygs den sayisal dersleri de cozmeniz puaninizi artiracaktir.

  1. Mahmut Cevapla

   Yardımınız için çok teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

 46. Adsız Cevapla

  Hocam bende alman vatandaşıyım ve yabancı dildeyim türk vatandaşı.olmadigim için üniverste sınavına giremiyorum zaten. Sadece Yös sınavına mi girebiliyorum? Bilgilendirirseniz sevinirim .

  1. ridvanozkan Cevapla

   İnanın YÖS sınavı ile ilgili sizi bilgilendirecek kadar bilgim yok. Yanlış yönlendirmek istemem; ama dediğiniz gibi girebileceğiniz tek sınav YÖS'tür.

  2. Adsız Cevapla

   Ygs ye girebilme ihtimalim var mi peki?

  3. ridvanozkan Cevapla

   Evet, YGS'ye girme hakkınız var. Ancak tercih dönemi başladığında, tercih süresinin son gününe kadar Türk vatandaşlığına girmeniz şart. Eğer tercih süresinin son gününe kadar Türk vatandaşlığına geçmezseniz, herhangi bir üniversiteye yerleştirilemezsiniz.

  4. Adsız Cevapla

   Peki ygs ye girmeyip sadece yös sınavına girsem olur mu? Puanımı çok etkiler mi?

  5. ridvanozkan Cevapla

   İşte YÖS sistemi ile ilgili bilgim yok maalesef. Ama zaten T.C. uyruklu olmayanlar YGS'ye giremedikleri için YÖS sınavına alınırlar. YÖS sınavı ise ÖSYM'den bağımsızdır. Koşulları ve uygulaması YÖK tarafından belirlenir.

 47. Adsız Cevapla

  Çok teşekkür ederim hocam zaten tek yös e girmeye karar vermiştim.

 48. Adsız Cevapla

  Peki bu arkadaş yös sınavından geçememiş ise ne yapacak?. Benim bildiğim kazanmazsa 2.bir sınav daha varmış mülakat diye bu sınav hakkında neler biliyorsunuz? Benim bildiğim sözlü.bir sınavmış.yani bikac jüri.var.sana bir takım sorular soruyorlar(işte neden bu üniversiteyi istiyorsun ,hedefin.ne ..v.b) bursa büyük.dershaneye giden.bi arkadaşim söylemişti bunu oda yabancı.?? +ne düşünüyorsunuz..???

  1. ridvanozkan Cevapla

   Daha önce de belirttiğim gibi maalesef YÖS hakkında bilgim yok. Konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşların cevap vereceğini umuyorum.

 49. Adsız Cevapla

  SLm. Rıdvan abi ben imam hatip 3. sınıfa gidiyorum. geçen yıl sayısa bölümü okuyordum ama bu sene okulda sayısal bölümü kapandığı için eşit ağırlığa geçtim . Abi İNG. öğretmenliği için sayısal mı yoksa eşit ağırlık mı okumak avantajlıdır abi yardımcı olursan çok sevinirim

 50. ridvanozkan Cevapla

  Aleykümselam. Sayısal veya eşitağırlık fark etmez. Tek yapman gereken şey LYS-5 sınavına da girmen…

 51. Adsız Cevapla

  Sa. Ridvan abi ben bu yil tm2 puan turu ile yerlestim 2014 de YDS sinavina girmedim 2015 de YDS ye girsem okul puanim dusermi ydsye ilk defa gircem SAMET BEN 🙂

 52. ridvanozkan Cevapla

  A.selam Samet 🙂 Gülücük attığıma bakma; maalesef sana kötü haber vereceğim 🙁 2014 LYS-5 (YDS) sınavına girmemiş de olsan, herhangi bir bölüme yerleştiğin için, 2015 sınavında puanın kırılacaktır. 2016'daki sınava girersen sorun yok zaten.

 53. Adsız Cevapla

  Bende alman vatandaşıyım ve bu sene ygs den sonra lys5°almancadan girmek istiyorum yösu düşünmüyorum açıkçası siz neler düşünüyorsunuz hocam ?

  1. ridvanozkan Cevapla

   Önceki yorumlarda da belirttiğim gibi LYS-5 sınavına girip bir bölüme yerleşebilmeniz için, tercih sürecinin son gününe kadar Türk vatandaşlığına geçmelisiniz. Bunu biliyorsunuz değil mi?

  2. Adsız Cevapla

   Alman vatandaşıyım ve mavi kartım var. Yinede geçmek zorunda miyim ?

 54. Adsız Cevapla

  hmmm bu kötü oldu 🙁 bide hocam yukarda tm2 demişim k.bakmayın yanlış söyledim tm1 ile yerleştim ama bölümümü fazla sevmedim sınıf öğretmenliğine yatay geçiş yapmak istiyorum puanım 351 erc. üniversitesi 338 ile kapamış oraya yatay geçiş yapabilirmiyim biliyorum süresi bitti ama seneye geçiş yapabilirmiyim bu yıl hazırlık okuyorumda

  1. ridvanozkan Cevapla

   Benim bildiğim kadarıyla, yatay geçişler aynı bölümler arasında olur. Örneğin A üniversitesinde sınıf öğretmenliği okuyan biri, B üniversitesindeki sınıf öğretmenliğine geçebilir. Senin bölümün neydi?

 55. Adsız Cevapla

  AÖF. İNGİLİZCE İGRETMENLİGİ VARMİ VARSA KAC PUAN ALİRSAK BU BOLUMU OKUYABİLİRİZ BİDE 4 YİLLİK Mİ. SİMDİDEN TSK. EDERİM

  1. Adsız Cevapla

   Hocam neden cvp vermediniz

  2. ridvanozkan Cevapla

   Kusura bakmayın bayram-kurban derken unutmuşum. Aof ingilizce öğretmenliği yok. Örgün öğretimde de eğitim süresi 4 yıl.

  3. Adsız Cevapla

   1 yilda hazirlik mi var hocam ing. Ogretmenliginde yani toplam 5 yilmi okunuyor

  4. ridvanozkan Cevapla

   Hayır, İngilizce öğretmenliği bölümünün eğitim süresi 4 yıldır. Ancak hazırlık sınıfı okutan istisna üniversite var mı bilmiyorum.

  5. Adsız Cevapla

   Ayyyyy hocamm supersiniz yaaa cokk tesekkur ederim beni bilgilendirdiginiz icin hangi uni. Hazirlik okuttugunu bulabilirmiyim ben

  6. ridvanozkan Cevapla

   Hazırlık sınıfı aslında zorunlu değil. ancak bildiğim kadarıyla üniversiteler, öğrencinin yeterliklerini ölçmek amacıyla, bir yeterlik sınavı yapıyor. bu sınavdan başarılı olanlar direk 1. sınıftan devam ediyor. Başarısız olanlar ise hazırlık sınıfı okuyor. Ancak yine bildiğim kadarıyla, bu sınavdan başarısız olunsa dahi, hazırlık sınıfı zorunlu değil. ÖSYS tercih kılavuzuna bakarsanız, orada her bölümün eğitim süresi yazılmakta sanırım. Ben incelemek istedim; ancak internet bağlantısı sorunundan dolayı bir türlü açamadım kılavuzu. Siz bir göz atarsanız belki fikir sahibi olabilirsiniz.

  7. Adsız Cevapla

   Tamam hocam cok sagolun cok tesekkur ederim 🙂

  8. Adsız Cevapla

   Hocam ösym tercih kilavuzuna baktim ama oyle bisey bulamadim 🙁

  9. Adsız Cevapla

   Hocam internete girdim ing. Ogretmenligi kac yil dye ordada hazirlik ile bjrlikte 5 yil yaziyo 🙁

  10. ridvanozkan Cevapla

   Evet, hazırlık ile beraber 5 yıl; ama benim bildiğim kadarıyla hazırlık zorunlu değil. Henüz eğitim-öğretimin başında muafiyet (yeterlik) sınavı yapılıyor. Bu sınavda başarılı olanlar hazırlık okumuyor. Hatta bazı üniversitelerde bu sınavı geçmezsen dahi hazırlık okumayabiliyorsun. Bu üniversiteler, bu sınavı sadece seviye sınıfları oluşturmak için yapıyor. Örneğin verdiğim linkteki yazının ikinci paragrafında, söylediklerimi doğrulayan ifadeler var. İstersen bir incele.
   http://egitim.fatih.edu.tr/?news,2977

 56. Adsız Cevapla

  Alman vatandaşıyım ve mavi kartım var. Yinede t.cye geçmek zorunda miyim ?

 57. ridvanozkan Cevapla

  Kılavuzda T.C. Vatandaşı olmayanlar yerleşemezler diyor. Mavi kartla ilgili herhangi bir ibare yok. Mavi kart olsa da tercih yapamayacağınızı düşünüyorum. Ama yine de OSYM ile görüşmenizi tavsiye ederim.

 58. Adsız Cevapla

  Lys5 hangi diller için geçerli ?

 59. ridvanozkan Cevapla

  İngilizce almanca Fransızca

  1. Adsız Cevapla

   Hocam ama t.c numaram var yinede geçmem gerekiyor mu?

  2. ridvanozkan Cevapla

   Zaten ben size illede geçmeniz gerektiğini söylemiyorum. Mavi kart ile ilgili bilgim yok. Tekrar söylüyorum kesin bilgi almak için İlgililerle iletişime geçin. Benim burada söyleyeceklerimin hiç bir resmi tarafı yoktur.

 60. Adsız Cevapla

  anladım hocam kuzenimde mavi kart ile girdiği için geçmek gerekmiyormuş.

  1. ridvanozkan Cevapla

   Bilgi sahip olduğunuz için sevindim. Sınavda şimdiden başarılar dilerim.

  2. Adsız Cevapla

   Çok sağolun hocam.

 61. Adsız Cevapla

  atamalar nasıl bilişim teknolojileri kadar zor mu ? 🙂 🙂 : )

 62. ridvanozkan Cevapla

  İngilizce öğretmenliği atamaları daha kolay. Bu sene 70 puan alan İngilizce öğretmenliği mezunları atanabildi.

  1. Adsız Cevapla

   hımm 🙂 🙂 🙂 🙂 sağolun 🙂 🙂 🙂

 63. Adsız Cevapla

  hocam ben yeşim
  kpss ortaöğretimden 78 aldım ve şuan de işletme(ingilizce) okuyorum yeni kazandım atanma ihtimalim var mı memur olarak bilginiz varsa paylaşırsanız çok sevinirim 🙂

 64. ridvanozkan Cevapla

  Merhaba Yeşim. Doğrusu 78 puan, ortaöğretim için pek iyi bir puan değil. O puanla atanmak biraz zor olabilir; ancak imkansız da değil. Bu konuda bir şeyler söylemek gerçekten zor. İnşallah memur olarak atanabilirsin, demekten başka, aklıma bir şey gelmiyor.

 65. Esra Makarac Cevapla

  Ben meslek lisesinde okuyorum. 10. sınıfım ve ileride ki hedefim ingilizce öğretmeni olmak. Okulda ki öğretmenim bana 11. sınıfta dil ağırlıklı liseye geç demişti ama bunun için puan gerekiyor mu?? Bu konuda neler yapabilirim lütfen yardım edin.

 66. Esra Makarac Cevapla

  Ben meslek lisesinde okuyorum ve 10. sınıfım. İlerideki hedefim ingilizce öğretmeni olmak. Şuan nasıl bir çalışma yapmam lazım? Öğretmenim bana 11. sınıfta dil ağırlıklı bir liseye geç demişti ama ben geçmeden de olabilir miyim?? ve meslek lisesi olduğu için sorun olur mu??

  1. ridvanozkan Cevapla

   İngilizce öğretmenliği bölümünü tercih etmek için, herhangi bir liseye geçme zorunluluğunuz yok. Kendi lisenizden mezun olsanız da aynı haklara sahip olacaksınız. Tek dezavantajınız, yabancı dil bölümü öğrencilerinin daha fazla İngilizce görüyor olmasıdır. Evde kendiniz hazırlanıp, kazanabileceğinizi düşünüyorsanız sorun yok.

   11. sınıfta, istediğiniz bir okula nakil isteyebiliyorsunuz sanırım. Ama bu, not ortalaması ile mi yoksa başka bir şartla mı oluyor emin değilim. Bana sorarsanız, kendi okulunuzdan mezun olun derim. Evde kendiniz çalışın, İngilizceyi halletmeye çalışın. Biraz da YGS'ye yüklendiniz mi inşallah kazanırsınız.

 67. Adsız Cevapla

  eger liseyi normal okursak ingilizce üzerine değilde normal bi lise olursa ozaman ne yapmak gerekiyo bide ona cevap verirseniz sevinirim..

  1. ridvanozkan Cevapla

   Fark etmez. YGS ve LYS-5'e girmeniz yeterli.

 68. Aydan Yalciner Cevapla

  Hocam merhaba
  Öyle güzel bilgiler vermişsiniz ve soruların hepsini tek tek yanıtlamışsınız hayran kaldım.
  Ben liseden mezun olalı 8 yıl oldum ingilizce öğretmeni olmak en büyük hayalimdi fakat hayata biraz tersten başlayınca hayal olmakla kaldı.Liseden sonra iyi bir iş bulunca okul kaldı gitti. Belki dank etmesi biraz geç oldu ama zararın neresinden dönülse kardır değil mi?

 69. Aydan Yalciner Cevapla

  Hocam merhaba

  1. ridvanozkan Cevapla

   Merhaba, doğru söylemişsiniz. Zararın neresinden dönülse kardır. Ancak önemli olan o zarardan dönmeyi başarabilmektir. Derslerle, konularla ne kadar alakanız kaldı bilmiyorum; ama siz kendinizi daha iyi tanırsınız. O gücü kendinizde buluyorsanız, sınavlara çalıştığınızda, kazanabileceğinizi düşünüyorsanız, elbette ki uğraşın, belki de hayallerinize kavuşursunuz.

   Ancak öte yandan, bir de gerçekler vardır. İnsan, bir an heves eder, bir şeyler yapmak ister; ama bir anda ağzı açılmış balon gibi söner.

   Öncelikle kendinize şunları sorun:
   -Ders çalışacak kadar zamanım var mı?
   -Lisedeki bilgilerim taze sayılır mı?
   -İngilizcede yeterli miyim?
   -Üniversiteyi kazanırsam, 4 veya 5 yıl okuyabilecek miyim?
   -Uzun uğraşlar sonucunda, başarısızlığa uğrarsam, güçlü olabilir miyim?

   Yukarıdaki soruların geneline olumlu cevap verebiliyorsanız, deneyin derim. Normal şartlarda, normal bir eğitimci, ''Geç kalmış değilsiniz, hayaliniz için hemen işe koyulun!'' derdi. Ancak işin bir de diğer boyutu var. Özellikle bayanlar, bir işi yapmak istediklerinde, tüm duyguları ile o işe yönelirler. Çoğu defa neticenin olumsuz olabileceği tarafını düşünmezler. sonrasında da, eğer gerçekten başarısızlıkla sonuçlandıysa, gereğinden fazla üzülürler.

   Aslında bu konuda, şevkinizi de kırmak istemiyorum. Şu anki akademik bilginizi, yeterliklerinizi bilseydim, belki bir şekilde yönlendirirdim. (Örneğin İngilizce konuşabiliyor musunuz? Matematik problemlerini hala çözebiliyor musunuz? vs.)

   Kısacası, iyi düşünün, Hedefiniz ulaşılabilir bir hedefse, şansınızı deneyin. Ama 8 sene sonrasında, İngilizce öğretmeni olmak uğruna işinizi vs. bırakmak zorunda kalacaksanız, daha ulaşılabilir hedefler belirleyin. Yardımcı olamadığım için üzgünüm. Şansınız açık olsun.

  2. Aydan Yalciner Cevapla

   İngilizce konuşamıyorum ama dil bilgisinde tamamen boş değilim.Matematik 1 hala iyi son sınava girmiştim Tükçe ve Matematik yaptım 220 gibi bi puan aldım YGS'de. Becerebilirsem bu yıl LYS 5 için kursa gideyim diyorum da 1 yıl yeterli olur mu bilemiyorum.

 70. ridvanozkan Cevapla

  Durumunuz sandığım kadar kötü değilmiş. O zaman siz bugünden tezi yok, yoğun bir çalışmaya başlayın. Bir sene olsa yeterli olurdu derdim; ama şu an için bir şey söyleyemem. ancak madem o kadar çok istiyorsunuz, elinizden geleni yapın. Diyelim ki olmadı, o zaman da moralinizi bozmadan bir sonraki seneye hazırlık yaptığınızı farz edin ve diğer sene hayalinize kavuşun. Bu yola girerseniz, umarım yolunuz açık olur.

 71. Adsız Cevapla

  Hocam merhaba ben lise 2.sınıf öğrenciyim boğaziçi ünv. İngilizce Öğretmenliği bölümne gitmek istiyorum puanına baktım 500 bu ygs den almam gereken puan mı yoksa lys mi?

  1. ridvanozkan Cevapla

   YGS+LYS-5 Yani hem YGS'ye gireceksiniz hem de LYS-5'e. sonra ikisinin karışımından DİL-1 puanı oluşacak.

 72. fatma aksoylu Cevapla

  merhaba ben lise 2. sınıf öğrencisiyim.en büyük hayalim ingilizce öğretmeni olmaktı.liseye geçerken yabancı dil bölümünün olduğunu bilmeyerek bi meslek lisesi tercih ettim.şu an meslek lisesinde okuyorum.hala öğretmenlik için bi şansım varmı?????

 73. Adsız Cevapla

  Hocam siz kaç senelik Öğretmensiniz ve bu bilgileri neye dayanarak söylüyorsunuz Ayrıca çok teşekkür ederim.

 74. Adsız Cevapla

  Hocam cevap verirseniz çok sevinirim özellikle.
  Bu yazınızı okuduktan sonra meslek lisesinden iyi bi anadolu lisesine geçiş yaptım (1 yıl devamsızlıktan kaldım fark dersler yüzünden) harıl harıl çalışıyorum seneye yabancı dil bölümünü seçmek için. Ama matematik dersim bir türlü iyi olmuyor.
  YGS'de 180 baraj puan sanırım. Konuyla alakası yok ama matematik soruları full boş kalsa, diğer derslerime ağırlık verip onları en azından yarısından çoğunu doğru yapmaya çalışsam puanım yeter mi sizce?
  Cevap verirseniz çok memnun olurum.

  1. ridvanozkan Cevapla

   Sanırım 180 baraj puanını yanlış anlamışsın. Evet, LYS-5'e girebilmen için bu baraj puanını geçmelisin; yani en az 180 puan almalısın; ancak 180 puan yeterli değildir. YGS puanın ne kadar yüksek olursa, İngilizce öğretmenliğini kazanman o kadar kolay olur.

   İngilizce öğretmenliği DİL-1 puan türü ile alım yapmaktadır. DİL-1 puan türü için de aşağıdaki kriterler göz önünde bulundurulur.
   DIL-1’de;
   Türkçe yüzde 15,
   Temel Matematik yüzde 6,
   Sosyal yüzde 9,
   Fen yüzde 5
   ve Yabanci Dil yüzde 65;

   Yani LYS-5 %65 etkili iken, YGS %35 etkilidir. Ancak Matematiğin etkisi %6'dır. Bu durumda da matematik yapamıyor olmanın, sana büyük bir olumsuz etkisi olmayacaktır. Matematikte temelin hiç yoksa, bence de o dersle çok uğraşma. Özellikle İngilizce ağırlıklı çalış. Ancak Türkçe, Sosyal Bilgilerde de, sayısal derslerin acısını çıkarmaya bak. İşini riske bırakma. Bol bol paragraf sorusu çöz. Tarihi, coğrafyayı filan da iyi öğren. En azından YGS tarihine kadar YGS ağırlıklı çalışabilirsin. Sonrasında da LYS-5'e yüklenirsin. Başarılar dilerim.

  2. Adsız Cevapla

   Cevapladığınız için teşekkür ederim öncelikle, moralimde büyük bir düzelme oldu. 🙂
   Sizce başarılı olmak için yüzde kaç almak gerekir toplamda? Diyelim ki yabancı dil %60 oldu

 75. Adsız Cevapla

  KPSS nedir? İngilizce öğretmenliğini bitiren biri KPSS'de ne tür sorular çözmesi gerekir? Matematik Türkçe var mı mesela yoksa sadece Yabancı Dil mi
  Cevaplarsanız sevinirim kocam 🙂

  1. Adsız Cevapla

   *hocam

 76. ridvanozkan Cevapla

  KPSS=Kamu Personeli Seçme Sınavı. Üniversite bitirenlerin atanmak için girdiği sınavdır. İngilizce öğretmenliği için 3 KPSS'ye girilir. 1. Sınavda; Türkçe, matematik, tarih, coğrafya, anayasa, güncel 2. Sınavda Eğitim Bilimleri soruları 3. Sınavda ise Alan Bilgisi, yani sadece İngilizce sorular sorulur.

  1. Adsız Cevapla

   1. sınavda matematik yapmasak :/

  2. ridvanozkan Cevapla

   Ne kadar çok yaparsanız o kadar yüksek puan alırsınız ve tam tersi…

 77. serdal Cevapla

  merhaba ben anadolu ticaret meslek lisesi 2.sınıf okuyorum ingilizce öğretmeni olmak istiyorum kursa da gidiyorum sizce meslek lisesine gitmem ingilzce öğretmeni olmama engel mi?

  1. ridvanozkan Cevapla

   Hayır, siz soruları iyi çözdükten sonra önünüzde hiçbir engel yok. Yabancı dil bölümünden mezun oanlarla aynı şartlarda yarışıyorsunuz. Yeni puan kırılması vs. yok.

 78. Adsız Cevapla

  Yabancı dil mezunları artı puan almıyor mu ama? Bize biraz haksızlık sanki..

  1. ridvanozkan Cevapla

   Haklılık-haksızlığı bilmem ama artı puan verilmiyor. Kim hangi bölüm mezunu olursa olsun, istediği bölümü, puanı kırılmadan tercih edebilir. Siz de hukuk, tıp vesaire tercih edebilirsiniz.

 79. Adsız Cevapla

  ODTÜ gibi iyi üniversitelerden mezun olursak yinede KPSS gerekiyor mu

 80. ridvanozkan Cevapla

  Devlet okullarında öğretmen olmak istiyorsanız, değil ODTÜ'den; Oxford üniversitesinden mezun olsanız dahi KPSS şart.

 81. Adsız Cevapla

  Merhaba Rıdvan hocam.Ben kız meslek lisesi grafik ve fotoğrafçılık okuyorum
  Şuan lise 3.sınıfım.İngilizcem gayet iyi düzeyde okul 1.liğimde var.Tabiki daha fazlasına çalışıyorum.Ancak aklıma takılan bir sorum var.Meslek lisesinde okuyan ingilizce öğretmeni olabilirmi?Lütfen cevaplayın sorumu.Teşekkür ederim

 82. ridvanozkan Cevapla

  Merhaba. Hangi okul veya alan mezunu olursanız olun, İngilizce öğretmeni olmak için önünüzde herhangi bir engel yok. Anadolu Lisesinde, Yabancı Dil bölümünde okuyan biri ile siz aynı şartlardasınız. Sadece o daha fazla İngilizce dersi görüyor o kadar. Ancak sınav veya tercih şartları açısından eşitsiniz.

 83. Adsız Cevapla

  merhabaa. ben çocuk gelişimi bölümü okudum bende ingilizce öğretmeni olmak istiyorum. liseyi geçen yıl bitirdim bu yılda sınava hazırlanıyorum. sadece lys dile girmem yeterli mi ? yoksa yds de beni ilgilendiriyor mu ?

  1. ridvanozkan Cevapla

   Evet, YGS ve LYS-5'e girmeniz yeterli. YDS ile işiniz yok.

  2. Adsız Cevapla

   teşekkür ederm. peki iki sınavdan da kaç puan almam gerekli ?

  3. ridvanozkan Cevapla

   YGS'den en az 180 puan almalısınız. Lys için ise her üniversitenin puanı farklıdır. İki sınavı ayrı düşünüp, her birinden şu kadar puan almanız gerekir demem yanlış olur. Google'dan İngilizce öğretmenliği taban puanları diye aratırsanız, fikir sahibi olabilirsiniz.

  4. Adsız Cevapla

   çok teşekkür ederim. Allah razı olsun.

 84. Adsız Cevapla

  merhaba hocam ben ingilizce öğrt. ile ilgili soru sormucam başka bir sorum var da inşAllah cevaplarsanız
  marmara üni. ingilizce işletme bölüne 2014 de yerleştim fakat hayalimdeki meslek sınıf öğrt. ve çok pişman oldum yazmadığım için puanım baya yüksek bütün sınıf öğrt. geliyo yatay geçiş yapabilirmiyim yazın, bir de hocam hazırlık sınıfındayım. tşk. ederim şimdiden
  zehra ben

 85. ridvanozkan Cevapla

  Merhaba;
  Yatay geçiş için durumunuz uygun görünüyor. Herhangi bir bölüme yatay geçiş yapabilmek için, geçiş yapmak istediğiniz bölüme ait puan türüne sahip olmalısınız. Siz zaten İşletme bölümü kazandığınız için TM puan türlerine sahipsiniz. Puanınız da sınıf öğretmenliğine yetiyor. Yani sınıf öğretmenliğine geçiş yapabilirsiniz. Ancak geçiş başvurusunda bulunduğunuz zaman notunuz en az 2.00 olmalı ve kaldığınız herhangi bir ders olmamalı. Bir de yönlendirmek gibi olmasın; ancak sınıf öğretmenliğini biraz daha araştırmanızı öneririm. Şu anda bulunduğunuz bölüm ve üniversite fena değil. Sınıf öğretmenliğinin ise eskisi gibi iyi yanları (atanma, tayin vs.) pek kalmadı. Etrafınızda varsa sınıf öğretmenleri, fikirlerini almanızı öneririm. Yoksa dahi, herhangi bir ilkokula uğrayıp sohbet edebilirsiniz. Yatay geçiş zamanı ile ilgili YÖK'ten ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Kolaylıklar dilerim.

  1. Adsız Cevapla

   çok teşekkür ederim hocammm 🙂

 86. Adsız Cevapla

  Çok iyi anlatmışsınız hocam ben düz lisede okuyorum ingilizce öğretmeni olmayı lisede karar verdim. inşallah da olurum. Çok yararlı bilgiler çok teşekkürler.

 87. Adsız Cevapla

  hocam bişi daha sorcam.
  ben 2014 de sınava girdim ve yerleştim 2015 de de sınava girersem puanım düşece 2015 de başvuru yapmasam yani sınava girmesem ve 2016 da girsem puanım yine kesilir mi

  1. ridvanozkan Cevapla

   Hayır, 2016'da kesilmez.

 88. ibo yld Cevapla

  merhaba hocam daha önce ingilizce sınavına girmedim ,, ygs de en az 300 alabiliyorum , lys 5 ten kaç puan almam lazım puanların toplamı nasıl oluyor , yada şöyle söyliyim genelde kaç puanla yerleşiliyor nüversitelere ingilizce öğretmenliği için ??

  1. ridvanozkan Cevapla

   Merhaba, Google üzerinden İngilizce Öğretmenliği Taban Puanları şeklinde aratın, çıkan ilk sitelere tıklayın. İngilizce öğretmenliği bölümü olan üniversitelere ve hangi üniversitenin en düşük kaç puanla alım yaptığını görebilirsiniz. Baktığınız yer yeterli gelmezse, sorularınızı tekrar sorabilirsiniz. Kolay gelsin.

 89. Adsız Cevapla

  Öncelikle merhaba üniversitede İngilizce öğretmenliği dersleri neler?

  1. ridvanozkan Cevapla

   Merhaba; İngilizce öğretmenliği derslerini yıllarına göre şu linkten inceleyebilirsiniz.
   http://www.egitimsaglik.com/2015/01/ingilizce-ogretmenligi-dersleri.html

 90. Adsız Cevapla

  merhaba. Ben düz lise bitirdikten sonra 2 sene Lojistik bölümünü okudum.Lojistik firmasında iyi bir pozisyonda çalışmam için İngilizce şart diyerek kursa yazıldım.Şimdi Elementary seviyesini bitirmek üzereyim.Daha çok yeniyim yani:) Bende bir gün anadilim gibi İngilizce konuşabilecek miyim diye düşünürken neden unvan sahibi olmayayım sadece Lojistik sektöründe kalayım diye düşündüm.Bu yüzden İngilizce öğretmenliğini düşünmeye başladım bir hevesle. Ama bu İngilizce öğrenme olayı beni umutsuzluğa düşürüyor neler yapmalıyım.Kusura bakmayın bu arada uzun uzun yazdım.Cevaplarsanız sevinirim:) teşekkürler

 91. ridvanozkan Cevapla

  Merhaba, aslında İngilizce eğitim uzmanı değilim. İngilizce öğrenmenin püf noktalarını anlatamam. Ancak siz istedikten sonra her şeyi yapabilirsiniz. Öncelikle karar vermeniz gereken şey şu: İngilizceyi konuşmak için mi öğrenmek istiyorsunuz yoksa dil sınavlarında yüksek puan almak için mi? İkisi aynı şey değil mi, diye soruyorsanız, hayır. Dil sınavlarından neredeyse ful çekip, iki cümleyi bir araya getiremeyenlerin sayısı çoktur. Aynı şekilde anadili gibi konuşup, dilbilgisi sorularını yapamayanlar da mevcuttur. Bu durumu şuna benzetebilir. Türkiye'de herkes Türkçeyi neredeyse mükemmel konuşur; ama dil bilgisi sorularını bilemez. Çoğunun sıfatlardan, zamirlerde vs. haberi yoktur. Bu nedenle hedefiniz sınavlarsa bol bol gramer kalıpları ve kelimeler ezberleyecek, sorular çözeceksiniz. ancak amacınız konuşmak ise İngilizce filmler seyredecek, şarkılar dinleyecek, kitaplar, gazeteler, dergiler takip edecek ve bol bol konuşma pratikleri yapacaksınız. Gerekirse yurt dışına çıkacaksınız.

 92. Adsız Cevapla

  Merhaba İngilizce öğretmenliği puanı kaç acaba?

 93. ridvanozkan Cevapla

  Üniversite taban puanlarından bahsediyorsanız, her üniversite için değişiyor. 2014'te Hakkari üniversitesi 351, Boğaziçi üniversitesi ise 500 puanla kapattı. Genellikle 400 puan civarında. Ücretli yani özel üniversitelerde ise puanlar çok daha düşük. ama adı üzerinde: paralı…

 94. Adsız Cevapla

  Merhaba lise kaçta dil sınıfı seçicez ve birde İngilizce öğretmenliği taban puanları çok yüksek kazanmak için nasıl bir yol izlemeliyim?

 95. Adsız Cevapla

  Merhaba lise kaçta dil sınıfı seçicez ve birde İngilizce öğretmenliği taban puanları çok yüksek kazanmak için nasıl bir yol izlemeliyim?

  1. ridvanozkan Cevapla

   Bu soruya cevap verdiğimi sanıyordum; kusura bakmayın. 10 sınıfta bölüm seçeceksiniz. Hem YGS'ye hem de LYS-5'e çok çalışacaksınız. Biraz yukarıda yazdığım uzun bir yorum var. Okursanız belki bir fikir edinebilirsiniz. Kolay gelsin.

 96. Adsız Cevapla

  Hello! Dil sınıfı derslerinin neler olduğunu siyasiler sorabilir miyim

  1. ridvanozkan Cevapla

   http://tatvananadolulisesi.tr.gg/Anadolu-liselerinde-alan-se%E7imine-g.oe.re-okutulan-dersler-.htm

   Yukarıdaki linkten Yabancı Dil alanı derslerini inceleyebilirsin.

 97. Adsız Cevapla

  mrba.ben 11.sınıfa ve imam hatibe gidiyorum.okulmdada 3saat ingilizce görüyorum.arapça öğretmenliğini yada ingilizce öğretmenliğini istiyorum.ne yapabilirim??

  1. ridvanozkan Cevapla

   Öncelikle Arapça öğretmenliği mi istiyorsunuz yoksa İngilizce öğretmenliği mi, ona karar vermeniz gerekiyor. İngilizce öğretmenliği DİL-1 puan türü ile, Arapça Öğretmenliği ise DİL-3 puan türü ile tercih edilir. Her ikisi için de YGS ve LYS-5 sınavlarına girmek zorundasınız. İngilizce öğretmenliği için en çok puan getiren yabancı dil yani İngilizce testidir. Arapça öğretmenliğinde ise YGS daha fazla puan getirir. Yabancı dil testi sadece %20 etkilidir.

   Özetle;
   -İngilizce öğretmenliği için LYS-5 %65 etkilidir.
   -Arapça öğretmenliği için LYS-5 %20 etkilidir.

   Kesin kararınızı verdikten sonra sorularınız olursa tekrar sorabilirsiniz.

 98. Adsız Cevapla

  ben ingilizce öğretmenliğini istiyorum.ama ingilizce soruları çok zormuş lys5te.istediğim şey ingilizce öğretmenliği.ama mantık olarak arapça öğretmenliği bana daha uygun geliyo çünkü imam hatibe gittiğim için bana ek puan verirler ozman gitmem daha kolay olur.peki arapça öğretmenliğinde 80 sorudan kaç net yapmamız gerekir

  1. ridvanozkan Cevapla

   YGS %80, lys-5 %20 etkili. Bu yüzden 80 sorudan şu kadar yapmalısın demek mantıksız olur. Sana 50 yap desem, sen YGS'den batsan olmaz. Bu yüzden genel düşünmelisin. Arapça öğretmenliği taban puanlar şeklinde arat, taban puanlarına bak, fikir edinirsin. Senin için en önemlisi Ygs Türkçe dersi. Tek başına %48 etkili.

 99. Adsız Cevapla

  hımm sağalun ozman benim ilkönce ygs konularını çalışmam gerekiyo.o bittikten sonrada lys5e çalışırım.peki dershane olarak normal dershaneyemi gitmemmi gerekir yada yds acedemy mi gitmem gerekir ?

  1. ridvanozkan Cevapla

   İkisinden birine gidecekseniz tabi ki YGS için gidin.

 100. Adsız Cevapla

  çok sağalun.

 101. Adsız Cevapla

  hocam bişey sormak istiyorum.öncelikle şu yukardaki arapça öğretmenliği ile ilgili soruları soran kişiyim.yakınlarım bana okul derslerine çalış okul ortalamanı iyi tut diyor.ygs ye 11.sınıfta bakmasanda olur.1 yıl daha çalışırsın 12 den sonra diyolar.Ama bende karar veremedim okul derslerine mi çalışayım ya da ygs yemi sizce ne yapmam doğru olur ?

  1. ridvanozkan Cevapla

   Dostum normalde baktığın zaman, ''ha bir sene önce kazanmışım ha bir sene sonra'' dersin. Ancak düşünmen gereken başka hususlar var. Bir yıl ertelemek demek, bir yıl daha derslerle kafa patlatıp, sıkıntı stres yaşamak demektir. En düşük memur maaşının 2 bin lira olduğunu farz edersek, bir yıl ertelemek demek en az 24.000 Türk Lirası zarar etmek demektir. En önemlisi de şu: Sen bir yıl daha erteleyeyim deyip bir yıl geç atanacaksın. Arkadaşlarının çoğu belki de ilk senesinde üniversiteyi kazanacaklar. Bu durum hem arkadaşlarınla bağını koparacak hem de sende tedirginlik kazandıracaktır.
   Okul derslerini de önemse; ancak diploma notunun eskisi kadar büyük bir önemi yok. Bu yüzden asıl olan YGS ve LYS sınavlarıdır. Şu anda öğrencisin, işin öğrenmek. Öğrenci olduğun için harçlığını rahat bir şekilde alıyorsun babandan. Sizde durum nasıl bilmiyorum; ama liseyi bitirdikten sonra harçlık isterken bile çekineceksin. Aynı zamanda burası Türkiye. Bir gecede eğitim sistemi öyle bir değişiyor ki insanın feleği şaşıyor. Kendini en erken zamanda kurtarmaya bak. Elinden geldiğini yap. Kendini biraz zorla. Hedefin, istediğin üniversiteye yerleşmek olsun.
   Haa, olmadı, dünyanın sonu değil. Liseyi bitirdikten sonra tekrar çalışırsın.
   Bunlar sadece benim tavsiyelerim. Karar sana kalmış. Kolay gelsin.

 102. Adsız Cevapla

  hımmm.gerçekten çok teşekkür ederim.o zman benim ygs ve lys ye bakmam gerek.dediğiniz gibi burası türkiye ne zaman ne olduğu bilinmiyor aynı şekilde bize ygsnin denk gelip gelmemeside belli değil diyorlar.hocam sizce bize ygs denk gelirmi eğer denk gelmezse okul notları çok önemli olucak

 103. Adsız Cevapla

  ygs lys denk gelirmi bize

  1. ridvanozkan Cevapla

   İnanın tahminde bulunmak zor. Ama YGS'nin öyle bir anda kaldırılabileceğini düşünmüyorum. Kaldırılacağı varsa da bu bir süreç isteyecektir. Bu yüzden diyorum ya, derslerinizi de boşlamayın ama ağırlık YGS'de olsun.

 104. Adsız Cevapla

  teşekkürler hocam.bana çok yararınız oldu iyi akşamlar.

 105. Adsız Cevapla

  Ben yurtdisinda ingilizce ogretmenligi okuyorum turkiyede gorev yapmak istiyorum denklik sinavina girmem gerekiyormu?ve burdan alacagim formasyon turkiyede etki eder mi?

  1. ridvanozkan Cevapla

   http://www.yok.gov.tr/web/denklikbirimi

   Merhaba, konu ile ilgili kesin bilgilerim yok; ancak yukarıdaki linke gittiğinizde sol üst köşede kırmızı oklarla gösterilmiş başlıklar var. Yurt dışında yabancı diller ile ilgili bölümleri okuyanlar için de başlık var. İlgili başlığı incelerseniz, bir fikir edineceğinizi düşünüyorum. Denklik ile ilgili sık sorulan sorular da mevcut. Kolay gelsin.

 106. Adsız Cevapla

  Ben 11. Sinifa gidiyorum ve ingilizce ogretmeni olmayi cok istiyorum bana yardimci olursaniz cok sevinirim

 107. ridvanozkan Cevapla

  Anlayamadım, hangi konuda yardımcı olayım?

 108. Adsız Cevapla

  hocam seneye ygs lys varmı lütfen

  1. ridvanozkan Cevapla

   Tahmin etmek zor. Muhtemelen seneye de olacaktır; ama ne olacağı belli olmaz.

 109. Adsız Cevapla

  Ben anadolu imam hatip lisesinde okuyorum.ingilizcem ve matematigim cok yuksek ama bana bu liseden ingilizce ogretmeni olamassin diyorlar sizce dogrumu
  ??

  1. ridvanozkan Cevapla

   Yanlış söylemişler, olabilirsiniz.

 110. fruehling Cevapla

  Bu aralar atamalarda olabileceğini okuyunca bir heveslendim ama burayı okuyunca da hevesim söndü. Örgün 2 yıl okuduktan sonra açıköğretim 2 yıl daha okuyarak 4 yıllık işletme mezunu oldum. ingilizce kurslarına giderek bilgi edinmiş oldum. Hemen sonrasında hem bir işte çalışıp hem de sağda solda (dernek, kurs vb.) ücretsiz dersler verdim. Babam vefat edince annem yalnız kalmasın diye memlekete geldik ve burada işsiz kaldım haliyle :/ Sağda solda abuk sabuk iş yaparken bir taraftan da gençlik merkezlerinde kurs verdim ve bir dershanede ingilizce öğretmeni olarak 2,5 sene çalıştım. Sonra okula başvurdum ve ücretli olarak 2 dönemdir (şuanda 3. döneme başladık). ortaokulda ingilizce öğretmenliği yapıyorum. Uzun lafın kısası ben yaptığım işlerden en çok bu mesleği sevdim ve ingilizceyi öğretmeden geçen her vaktin benim için değersiz olduğuna inanıyorum. Ama gelelim kadro almaya maalesef sizin de dediğiniz gibi zor ve ben yine de bir çıkar yol yok mu diye çabalıyorum. Şuanda başvurularının bu hafta sonlanacak olan bir sertifika programı olduğunu öğrendim ve başvuracağım. Diyorum ki bir de yazın formasyon alayım. Üstüne de kpss ye girerim. Buna rağmen olmaz derseniz 4 yıl aöf ve uzaktan öğretimler kapanmasına rağmen örgün de olsa anlaşarak sadece dersler için sıfırdan ingilizce bölümü okuyacağım yine de öğretmen olacağım bu kadar azim ettim. Ama ne olur 4 yıl beklemeden yine de birşeyler yapılabilir olduğunun sinyalini tüyosunu verin 🙂 Olmadı herhangi bir bölümden öğretmen olup alan değişikliği mi yapayım ? İngilizceyi öğretmeyi çok seviyorum çünkü çocuklara çok farklı geliyor benim anlatımımı ve ben şunu biliyorum ki çocuklarla etkileşimim çok kuvvetli. Kendimi bu kadar kazanmışke artık kaybetmek istemiyorum. Lütfen bana yol gösterin. bu hafta sertifikaya başvuracağım bu konuda ne kadar acil cevap yazarsanız o kadar düşünmeme faydalı olur. Kolay gelsin…

  1. ridvanozkan Cevapla

   Merhaba hocam, inşallah yarın akşam saatlerinde uzun uzadıya yazacağım. Olur da unutursam, bir cümle ile hatırlatmanız yeterli. Kolay olmayacak ama bir yolunu bulmaya çalışacağız.

 111. fruehling Cevapla

  ilginiz için gerçekten teşekkür ederim. bilginiz olması için yazıyorum ki yorum yaptıktan hemen sonra aöf'nin TKT (Teaching Knowledge Test) sertifikasına kaydımı yaptırdım yarında parasını yatırıp belgelerimi göndereceğim inşallah. Anlayacağınız üzere bu işte gayet ciddiyim ve herkes kesinlikle olamazsın diyor ama ben sonuna kadar bunun için mücadele vereceğim. Yani kimse kızmasın biz 4 yıl okuduk bizim bölümde gözünüz var diye. ben muhasebeden sonra işletme yaptım ve her bölümden herkes muhasebe tutuyor maalesef 🙁 Yıllardır çok farklı işlerde çalıştım kasiyerlikten, şube müdürlüğüne kadar ama ben insanlığa faydalı olduğum en gerekli çalışma dönemlerimi öğretmenlikte harcadığım zamanlarda saklı olduğunu keşfettim. Bu yüzden İngilizce Öğretmenliği için ne yapılması gerekiyorsa hazırım. Ygs ye de başvurmuştum zaten gerekirse 4 yıllık okurum diye. Yıl sonunda da araştırıp Formasyn almaya çalışacağım ve öğretmenlik kpss ve bizim kpss ye de gireceğim ömrüm yettiğince inşallah. Ve tabii ki bu bilgileri de bilin istedim. İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Şunu da bilin cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum ve bana söylediğiniz her şeyde yönlendirmiş olacaksınız. Şimdiden teşekkür ederim her şey için.

  1. ridvanozkan Cevapla

   Merhaba hocam;
   Yazacaklarımın sadece bir tavsiye niteliğinde olacağını ifade ettikten sonra, emelinize ulaşabilmeniz için sahip olduğunuz seçeneklerden bahsedeyim:
   Seçenek 1:
   YGS, LYS-5 sınavlarına girecek,ingilizce öğretmenliği bölümünü kazanacak ve 4-5 yıl sonra KPSS'de başarılı olarak, İngilizce öğretmeni olarak atanacaksını.

   Seçenek 2:
   Zaten mezun olduğunuz İşletme alanından öğretmen olarak atanacak ve ekmeğinizi kazandıktan sonra İngilizce öğretmenliği bölümünü de okuyup alan değişikliği yaparak İngilizce öğretmenliğine geçeceksiniz. Tabi bunun da belli şartları var.

   Bana mantıklı gelen 2. Seçenek hakkında ayrıntılı bilgi vereceğim. Her iki seçenek için de sorularınızı ayrıca sorabilirsiniz.

   2. SEÇENEĞİN GERÇEKLEŞMESİ İÇİN:
   -Öğretmen olabilmek için her şeyden önce pedagojik formasyon eğitim sertifikası almanız gerekir.
   -İşletme mezunu olarak, formasyona başvurabileceğiniz iki alan var: 1-Muhasebe ve Finansman 2- Pazarlama ve Perakende.
   -Formasyon için bu sene birçok alım yapıldı. Şu anda da Şubat alımları yapılıyor. Üniversiteler başvuruları bireysel olarak alıyor. Bazılarına şahsen, bazılarına iseonline başvurabiliyorsunuz. http://www.formasyonistiyorum.blogspot.com.tr adlı sitede başvuruya çıkan üniversiteler vs. hakkında güncel bilgiler veriliyor. Sanırım Anadolu Üniversitesi duyuruya henüz çıkmadı. Duyuruya çıkıp alanınıza kontenjan ayıran her üniversiteye başvurabilirsiniz tabi; ama Anadolu, mezun olduğunuz üni olduğu için daha avantajlı olacaksınız.
   -Diyelim ki bir bu şubat ayında formasyon için kabul edildiniz. O zaman hiç vakit kaybetmeden KPSS'ye (eğitim bilimleri oturumu dahil) çalışmaya başlayın. Geçen gün yapılan öğretmenlik atamasında Muhasebe ve Finans puanları 76'ya kadar düştü.
   -Şubatta formasyon almaya başlarsanız, yazın belgenizi almış olursunuz, böylece önümüzdeki KPSS'den aldığınız puanla, öğretmenlik tercihinde bulunabilirsiniz.

   -Şimdi diyelim ki yukarıda anlattıklarımız gerçekleşti ve bir lisede kadrolu öğretmen oldunuz. Öğretmen olduk; ama asıl gayemiz İngilizce öğretmeni olmak… Burada işiniz biraz daha zor. Daha zor değil de, daha meşakkatli… Şimdiki hedefimiz, İngilizce Öğretmenliği bölümünü bitirerek ya yine KPSS ile İngilizce Öğretmeni olarak atanmak ya da alan değişikliği yaparak o öğretmenliğe geçmek…
   -YGS'ye başvurmuşsunuz zaten. KPSS çalışmalarınız YGS'yi de etkileyeceğinden, muhtemelen iyi bir puan alacaksınızdır. LYS-5 dil sınavı için de zaten tecrübelisiniz. Yeteri kadar puan alırsanız, öğretmenlikle beraber üniversite de okur, bölümü bitirmeye çalışırsınız. Bu sene, bu biraz zor olabilir; zira önce üniversite tercihleri yapılıyor. Diyelim ki bir üniyi kazandınız; ama o ile öğretmen olarak atanamadınız. Bu durumda sıkıntı çekebilirsiniz.
   – Bu yüzden ben diyorum ki: Önce ekmek parası, önce rahatlık… Bu yüzden YGS'yi bu sene çok önemsemeyin. Öğretmen olarak atandıktan sonra, atandığınız ildeki üniversitenin İkinci öğretim bölümünü (varsa tabi) de okuyabilirsiniz.

   – O zaman şu andaki ilk hedefiniz, formasyona odaklanmak. Ona kabul edildikten sonra KPSS'ye başlamak…
   – 1. Seçenek de mümkündür; ancak zaman kaybı çok olacak, belki o süre boyunca milletin işinde, çok emek, az ücretle çalışacaksınız.

   – Bu durumda henüz TKT kursuna para yatırmadıysanız, ertelemenizi tavsiye ederim.

   NOT: Akşam PC başında iken yazacaktım; çok beklemeyin diye, telefondan yazmaya çalıştım fırsat buldukça. Bu yüzden bazı ayrıntılara girememiş, eksik, yanlış yazmış olabilirim. Sorularınız olursa sormaktan çekinmeyin.
   NOT 2: Yazdıklarım resmi bilgidir diyemem. Kendi bilgilerim ve düşüncelerimden ibarettir. İngilizce öğretmeni olmak için daha kısa, kolay bir yol varsa bile, benim böyle bir şeyden haberim yok. Size şimdiden başarılar dilerim.

 112. fruehling Cevapla

  Bugün evrakları gönderdim ve TKT sertifikasına kayıt yaptırmaya karar verdim bunun sebebi de en azından Gençlik Merkezlerinde ve Halk Eğitimlerde kurs olursa verebilirim diye. Hani yanlış düşünüyorsam uyarın lütfen. Hımm bu sırada da dediğiniz gibi İşletme öğretmenliği için ilk başta ben İşletme öğretmeni olmak istiyorum(en azından ücretli) diye milli eğitime cv bırakacağım. Bu sırada da dediğiniz gibi formasyon için yollara bakacağım ama hani Sinop küçük şehir olduğu için ne derece alanıma uygun formasyon veren üniversite bulabilirim bilmiyorum 🙁 hani bu olayı normalde yaza ertelemiştim ama siz söyleyince şimdiden başvurayım istiyorum. Ve özellikle dediğiniz siteyi şimdi keşfettim ve şuanda başvurabileceğim okul yok. Ama dediğiniz gibi de anadolu üni. henüz açmamış ve uzaktan eğitim verenler şuanda takibimde teşekkür ederim bu site için. Şimdi yapmak istediklerimi şöyle sıralamak istiyorum :
  Öncelikle 1)TKT (İngilizce öğretmenliği için sertifika)parayı yatırıp başvuruyu bitirip en azından kurs vermem için bana faydalı olur diye düşünüyorum.
  2) Pedagojik Formasyon için daima tetikte olacağım o dediğiniz siteye her hafta bakacağım ve başvurabileceğim tüm okullara başvuracağım. Dediğiniz gibi Muhasebe ve Finanasman ile Pazarlama bölümlerine başvuracağım. Ama baharda olmazsa gerekirse yerinden eğitim için yazın formasyon veren okullar oluyor onlara başvuracağım.
  3) İngilizce öğretmenliği bölümü için sıfırdan üniversite sınavına gireceğim dedik ama 30 yaş engeli varmış sanırım (yaş 31) Bir de ben bu saatten sonra örgün okuyamam hee elimde sertifikam olur kurs veririm o sırada sinop olmasa da samsunda falan olur. Bu arada geçen sene 360 lı falan puan almıştım lys dahil ticaret lisesi mezunu olmama rağmen ve güzel yerler kazanabiliyordum ingilizce öğretmenliğinden.
  4)Tabii memurluk için Kpss'yi de unutmuyoruz. Zaten lys ye çalışırken o da otomatikman gelecektir. Ama bende işte matematik sorun. Yoksa 2 sene evvel tarih 1, coğrafya 1, anayasa 1 yanlışla geçmiştim tabii dershaneye gitmiştim ama türkçe 5-6yanlış varken matematikten netim yoktu 🙂 hep yanlıştı 🙂 Aslında herkes diyor ben matematik yapabiliyorum ama arada hep hesaplar karışıyor bu konuda da elimde güzel kitaplar var ve azmettim ya inanıyorum yüksek almak için daha azimli çalışırım.
  Aklıma geleneler bunlar ve ben de gece 3 lere kadar yatmayıp bu konuları araştırıyorum inanın başım ağrıyor ama bunları araştırdıkça uykum daha da kaçıyor.Hani yanlış cümlelerim olduysa affola. Ben beklerim sizi önemli değil. Bu arada madem bu kadar yardımcı oluyorsunuz özelden de konuşmak isterim. Hani daha kısa olur ve burada arkadaşlarla da paylaşırız sürecin ne olduğunu. Şimdiden herşey için teşekkürler.

  1. ridvanozkan Cevapla

   Merhaba; TKT kursunu erteleyin dememin sebebi, Şubat ayında formasyona kabul edileceğinizi düşünmemden dolayıydı. Olur da herhangi bir üniversiteye kabul edilirseniz, muhtemelen hafta sonları dersleriniz olacağı için TKT'ye verdiğiniz para boşa gider diye söylemiştim. Ancak anladığım kadarıyla formasyon şart değil şimdilik, diyorsunuz. Diploma notunuz çok yüksek değilse sadece Sinop veya civarındaki illere kabul edilmeniz biraz zor olabilir. Ayrıca formasyonu yaza ertelediğiniz zaman öğretmenliği de ertelemiş olacaksınız.

   Dediğim siteyi haftada bir kontrol ederseniz bazı ilanları kaçırabilirsiniz; zira bazı üniversiteler ilana çıkıp 3 gün sonra başvuruları sonlandırıyor. Hiç olmazsa 2-3 günde bir girmeniz, yararınıza olacaktır.

   Bahsettiğiniz 30 yaş sınırını anlayamadım doğrusu. Üniversiteye kayıt için yaş sınırı diyorsanız, öyle bir sınır yok. Öğretmen olma sınırı diyorsanız da şimdiye kadar 40'tı; ancak yaş sınırı da geçen gün kaldırıldı.

   Bu seneki KPSS'den yüksek puan almayı düşünüyorsanız, bu saatten sonra matematik çalışmanızın çok etkili olmayacağını düşünüyorum. Bir matematik engellisi olarak söylüyorum bunu. Anladığım kadarıyla, matematik uzun süreç isteyen bir ders. Bu sürede diğer derslere ağırlık vererek matematik açığını en aza indirmeye çalışabilirsiniz. Konu dışında sormak istediklerinizi sitenin üstünde bulunan İletişim butonuna tıklayarak mail adresimi görebilirsiniz. Diploma notunuzu bilseydim, ona göre yorum yapma şansım olurdu. Umarım azminizin karşılığını alırsınız. Bu arada, ''Bu saatten sonra örgün okuyamam'' demişsiniz. AÖF'te İngilizce öğretmenliği var mı bilmiyorum. Dediğim gibi bence ilk hedefiniz İşletme (muhasebe ve finansman) öğretmeni olmanızdır. Bu hedefinize ulaştıktan sonra, belki bu bile size yeterli gelir.

 113. Adsız Cevapla

  ingilizce öğretmenliğinin şuanki atamaları nasıl?
  lise 9.sınıfım dil seçsem bn olana kadar nasıl olurki nerden öğrenebilirim?

 114. Maya Korkmaz Cevapla

  merhaba ben ticaret meslek lisesinde okuyorum ingilizce öğretmeni olmak istiyorum ama okuduğum lisede ingilizce bölümü yok ve LYS 5 de ingilizce. almanca ve fransızca olarak verilecekmiş sorular lys 5 e girmeden de ingilizce öğretmeni olabilirmiyim yani farklı bi sınava giripte ingilizce öğretmeni olabilirmiyim çünkü almanca ve fransızca bilmiyorum

  1. ridvanozkan Cevapla

   Lys-5'e girmek zorundasınız, yoksa DİL puan türleriniz hesaplanmaz. Aynı zamanda LYS5'te Fransızca ve Almanca da var; ancak bunlar ayrı ayrı var. Yani siz isteğinize göre İngilizce testini seçebilirsiniz. Bu durumda diğerleri zaten çözülmez. Veya isteyen fransızca testi ister ve ingilizceyle işi olmaz

 115. Maya Korkmaz Cevapla

  peki nasıl çalışabilirim konusunda bana yardımcı olabilirmisiniz ya da meslek lisesinde okuduğum için (muhasebe okuyorum) farklı bi bölüm önerebilirmisiniz
  işletme dışında hangi bölümleri tercih etmeliyim

 116. Busra Gurer Cevapla

  Meb onaylı ingilizce sertifikam olduğunda formasyon alıp öğretmenlik yapabilirmiyim?

  1. ridvanozkan Cevapla

   İngilizce öğretmeni olma hakkı verilen bölümlerden birinden mezun olmadıysanız, meb onaylı İngilizce sertifikası tek başına iş görmez.

 117. naz Cevapla

  tek hayalimm İngilizce öğretmeni olmak bunun için elimden geleni yapacağım.

 118. selva Cevapla

  Rıdvan abi lütfen cevap ver benim için çok önemli. Öncelikle ben imam hatip lisesine gidiyorum. 10. sınıf öğrencisiyim. İngilizce Öğretmenliği okumak istiyorum fakat okulumuzda bu bölüm yok. Bende mecburen eşit ağırlık seçeceğim. Ortaokuldan beri hep en iyi dersim ve en sevdigim ders ingilizceydi. Kazanmam mümkün müdür?

  1. ridvanozkan Cevapla

   Tek yapmanız gereken, bol bol ingilizce çalışmanız. Dışardan kurslara giderek de halledebilirsiniz. Yabancı dil bölümünden mezun olmanız şart değil.

 119. Adsız Cevapla

  Rıdvan abi benim en iyi ve en sevdiğim ders ingilizce.ben de ingilizce öğretmeni olmak istiyorum. Ama herkes bana karşı sizce ingilizce öğretmenliği iyi bir meslek mi?sizin de fikrinizi almak istedim.

 120. Adsız Cevapla

  hocam ben başka bir soru sorucam cevaplarsanız çok sevinirim 🙂
  atatürk üni. açıköğretim 4 yıllık sosyal hizmetler varmış . bide üniversite öğrencisi olan öğrencilere sınavsız 2. üni okuma hakkı tanınmış. bu durum Atatürk üni 4 yıllık sosyal hiz. içinde geçerlmi şimdiden çok teşekkür ederim

 121. Adsız Cevapla

  hocam merhabalar
  bir sorum var sınıf öğretmenliğinin önü açılıyor mu temmuz yada agustos atamalarında sanırım 72…. şubat ataması ise 73 küsür 70 puan ile ataması iyi bişey sanki sizin fikrinizi almak istesidim bu sene tercihlerim arasına yazmayı düşünüyorumda puanlarıda yükselir mi bu sene

 122. Mustafa Akpınar Cevapla

  Hocam İmam Hatip Lisesindeyim de Buradan Nasıl Öğretmen Olabilirim

 123. Adsız Cevapla

  Merhabalar hocam benim en cok merak ettiğim konu ben bu yıl Butun sınavlara giriyorum fakat alanım TM ingilizce bölümü okumak istiyorum üniversite nasil olucak bilgilendirir misiniz

  1. ridvanozkan Cevapla

   Alanının TM olması çok önemli değil. Tüm sınavlara giriyorsan demek ki LYS-5'e de gireceksin. TM mezunu olsan bile LYS-5 İngilizce testinden yeterli puanı alırsan bölümü kazanabilirsin. Tabi YGS puanın da önemli.

 124. Adsız Cevapla

  hocam ben EA öğrencisiydim bu sene yerleştim ama bölümümü okumak istemiyorum bu sene hazırlık okudum ve ingilizce öğretmenliği istiyorum ama bir sene sıkı çalışılıp kazanılabilirmi seneye sınava gireceğim okul puanım kırılmı bilmiyorum bu sene hazırlık hocalarıma sordum bir sene çalışırsam kazanırmıyım diye evet dediler nasıl çalışmalıyım ne yapmalıyım bu yola girmelimiyim bilgilendiriseniz çok sevinirim birde hocam onu açık meslek mi bitirdikten sonra iş alanı geniş mi

  1. ridvanozkan Cevapla

   Üniversitedeki hazırlığı yeni bitirdiyseniz ve bu LYS-5'e girecekseniz şansınız biraz düşük olacak doğrusu. Çünkü üniversiteye yerleştikten hemen sonraki sene sınava tekrar girenlerde puan kırılması olur. Ben puan kırılmasına rağmen mükemmel yaparım derseniz bilemem. Benim tavsiyem, bu sene de girin sınava ama çok ümitli olmayın. Önümüzdeki sene için ısınma olur.

 125. Oguzhan Öztürk Cevapla

  CEVAPLARSANIZ ÇOK MEMNUN OLURUM TEŞEKKÜRLER .

  Merhaba hocam , verdiğiniz bilgiler kafamda bir çok şeyi aydınlattı ama aklımda bir ve önemli bir soru kaldı.
  Ben şuan meslek lisesinde okuyorum. Benim burdan ingilizce öğretmenliği kazanma şansım var mı ??
  Var ise ne kadar ? CEVAPLARSANIZ ÇOK MEMNUN OLURUM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER. 🙂 🙂

  1. ridvanozkan Cevapla

   Meslek lisesinde okuyor olmanın tek dezvantajı İngilizce derslerine ağırlık vermeyecek olmandır. Kendi çabalarınla veya kurslara giderek İngilizceni geliştirirse kazanmaman için hiçbir sebep yok. Tek yapman gereken YGS ve LYS-5 sınavlarında iyi puanlar almak.Başka engel, puan kırılma vs. yok.

 126. merve akkaya Cevapla

  YGS de hiç fen-mat çözmeden sadece türkçe sosyal yaparak barajı geçebilir miyim

  1. ridvanozkan Cevapla

   Evet, barajı geçebilirsiniz hatta daha fazlasını yapabilirsiniz.

 127. Adsız Cevapla

  Hocam yorumunuz için teşekkür ederim.Evet hocam hazırlığı bu sene okudum ama ben 2015 deki YGS ve LYS hiçbirine girmiyorum 2016 dakilere gireceğim.2016 da girdiğimde okul puanım geri geliyormu.İngilizce öğretmenliğini okumayı hazırlıkta karar verdim.Düz lise çıkışlıydım haftada sadece 2 saat görüyordum çok iyi bir ingilizcem yok açıkçası.Nasıl çalışmalıyım bilmiyorum gramer ağırlıklı mı kelime mi yoksa kitap okuma mı.Bir dershaneye gitmelimiyim yoksa kendim çalışarak yapabilirmiyim bilmiyorum.Almanca çıkıyormu yoksa sadece ingilizcemi sınavda.Kaç net yapmak gerek kazanmak için LYS-5 mi yüksek tutmak gerek yoksa diğerlerini mi.Okuması çok zormu kazandık diyelim neler göreceğiz ders olarak okuyabilirmiyim çok bir alt yapım olmadan çünkü writing,speaking ve listeningim çok iyi değil.İş imkani falan iyi mi bitirdikten sonra ataması falan yoksa bu yola hiç çıkmamalımıyım kararsızım hocam bilgilendirirseniz çok yaralı olacaktır hocam

  1. ridvanozkan Cevapla

   Doğrusu, İngilizce öğretmenliği bölümüne nasıl girildiği, hangi sınavlara girilmesi gerektiği ile ilgili bilgim var; ama İngilizce öğrenme veya öğretmen uzmanı değilim. Evet, 2016'da sınava girdiğinde puanın kırılmayacak. İngilizce alt yapın çok iyi değilse evde çalışmak yetmeyecektir, muhakkak kursa da devam etmelisin. Sen kazandıktan sonrasını düşünme, zaten kazanabilirsen çok iyi bir alt yapı kurmuşsun demektir. Sınavda üç ayrı test var. İngilizce, Almanca ve Fransızca. Hangi testi çözeceğine sınav başvurusu yaparken sen karar vereceksin. atamalar çok kolay da diyemem; imkansız da diyemem. KPSS'ye ne kadar çalıştığına bağlı. Mezun olduktan 4 sene sonra atanan İngilizce öğretmeni arkadaşım da var, ilk senesinde atanan da. Bu, senin çalışmana ve azmine bağlı. LYS-5 daha etkili ama YGS'nin de önemi büyük. Sanırım LYS-5 %65, YGS de %35 etkili.

 128. Adsız Cevapla

  Ygs den baraj geçmek yeterli olur mu barajı geçecek kadar alıp lys ye çok yüklensek aynı olur mu yoksa ygs dende mi daha yüksek almak gerek bir de ingilizceye nasıl çalışabiliriz bir yıl sıkı çalışmak yeterli olur mu kazanmak için teşekkürler şimdiden

 129. Adsız Cevapla

  Hocam,
  Ben Aöf.muhasebe ve vergi uygulamaları 2 yillik unv.den mezun oldum. İngilizce aşkı 10 sene once gittigim kurslardan sonra icime yerlesti. İsmeklerden ve özel kurslardan katilim sertifikalarim var. Önceden ismekte 2000 saati dolduranlar ögretmenlik yapabiliyordu diye biliyorum. Acaba su anda boyle bisey var mi? Universitenin baska bolumunden mezun oldugum icin ismeklerde kurs saati tamamlamasi yaparsam ingilizce ogretmenligi yapabiliyor muyum bunu ögrenmek istedim. Ya da bu yolla olmazsa baska bi tavsiyeniz olur mu? Simdiden tesekkurler

  1. ridvanozkan Cevapla

   Şu anda öyle bir imkanınız yok. Eskiden İngilizce öğretmenliği açığı çok olduğu için bu tür imkanlar tanınmıştı; ama şimdi fazladan mezun bile var. Aynı zamanda öğretmen olabilmek için en az 4 yıllık bir bölüm bitirmiş olmak gerekir. Yapabileceğiniz tek şey tekrar YGS ve LYS-5 sınavlarına girerek İngilizce öğretmenliği bölümünü okumak. Ya da İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyarak ardından da pedagojik formasyon eğitimi almak… Maalesef başka yolu yok.

 130. Adsız Cevapla

  hocam insallah bunu hemen görüp cevaplayabilirsinix acil yardıma ihtiyacım var oncelikle ben 11. sınıfı bitirdim ve yazdayız bende basladım ygs calısmaya simdi ygs den iyi puan alıp lys ye gireceğim ama benim iyi bir universitede kazanabilmem için ygsden sonra lys den sadece lys5 i yapmam yeterli mi yoksa edebiyat matematik yapmam da lazımmı ona göre calısmamı ayarlayacagım lutfen cevaba ihtiyacım var birde ygs matematik bu ingilizce öğretmenliğini çok etkiliyormu cok temelım yok o yuzden cok calısmayacagım ona goreve son olarak bu ing öğretmenliği bölümünü en cok hangi ders etkiliyor en cok hangi dersten net yapmam lazım cevabınızı dört gözle bekliyorum şimdiden tesekkürler

  1. ridvanozkan Cevapla

   Merhaba, İngilizce öğretmenliği için YGS ve LYS-5'e girmen yeterli. Diğer LYS'lere (edebiyat, coğrafya, fen vs.) girmene gerek yok. YGS %35, LYS-5 ise %65 etkili. YGS'deki hangi derslerin yüzde kaç etkili olduğunu öğrenmek ve ayrıntılı bilgi almak için verdiğim linkteki yazımı incele. Sorun olursa o sayfadan tekrar yorum yazmaktan çekinme. Kolay gelsin.

 131. Adsız Cevapla

  Merhaba ben lysye girdim fakat öğretmenlik puanları ve sıralamalarına maalesef ulaşamadım ama ingiliz dili ve Edebiyatı için şansım var. Sorum şu eskiden ingiliz dili Edebiyatı okuyup formasyon alınabiliyormuş sanırım bu kaldırılmış internette bu Konuda bir bilgi bulamadım sizin bir bilginiz varsa Öğrenmek isterim. Eğer ingiliz dili Edebiyatı okursam devlette öğretmen olabilir miyim

 132. Canan Filiz Cevapla

  Merhabalar,
  Anadolu öğretmen lisesi mezunuyum. Eşit ağırlıkçıydım. Lysde öylesine dilden de girdim. Ek puanlı yerleştirme puanım 375 olmasına rağmen ek puanlı yerleştirme sıralamam 1191. İngilizce öğretmenliğinden tercih yapabilir miyim? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 133. Adsız Cevapla

  Hocam ben işletmeyi kazandım bu sene ama açıkçası pek okumak istemiyorum ingilizce bu bölümde çok önemli diyorlar ama ben tekrar sınava girip ingilizce öğretmenliği istiyorum ama tam karar veremedim çünkü düz lise çıkışlıyım ve TM bölümüm yapabilirmiyim diye bir sene sıkı hazırlanmakla olur mu bilmiyorum ama işletmeden daha iyidir değil mi iş alanı şu yandanda düşününce şimdi mühendisi de avukatıda ingilizce biliyor iş imkanı var mı sizce bilgilendirirseniz çok yararlı olur.

 134. Adsız Cevapla

  Bir de hocam ygs ve sadece lys 5 mi giriyoruz edebiyat coğrafyaya da girmeyecek miyiz?

 135. Adsız Cevapla

  Merhaba hocam bu sene 11. Sınıfa geçeceğim Hacettepede okumak en büyük hayalim ama ne yaptıysam okulumda dil sınıfı açtıramadım, şehrimdeki en iyi 3. Okuldayım, dil sınıfı açılan 3 okul var biri özel ikisi de benim lisemden aşağı sıralardalar. Bulunduğum lisede kalırsam eşit ağırlık seçeceğim çünkü fizik ve kimya yapamıyorum, bulunduğum lisede kalıp ygs çalışıp dil kursuyla dile hazırlanmamı mı yoksa puanı daha düşük olsa da dil sınıfı için başka liseye geçip ygsye özel dersle çalışmamı mı tavsiye edersiniz? Yardımcı olursanız çok sevinirim çok büyük ikilemdeyim. Bir de Hacettepe kazanmak için ygsde ve lys5de en az kaçar puan yapmam gerekiyor?

 136. Imren Sen Cevapla

  Merhabalar
  Anadolu Meslek lisesi mezunuyum ve 2002 yılında mezun oldum. 1 yıl hazırlık okumakla birlikte yoğun ingilizce gördüm. En başından beri hedefim ingilizce öğretmeni olmaktı ve 4 yıl bu şekilde sınava hazırlandım ancak maalesef bizim sınava girdiğimiz yıl sınav sistemi kökten değişti ve meslek liseleri ancak kendi bölümünü seçme hakkı verildi. Ve ben YDS'ye girip gayet iyi bir sonuç almama rağmen dilden üniverstiye giremedim çünkü puanım sıfırla çarpıldı. Mecburen 2 yıllık kendi bölümümü okumak zorunda kaldım (Büro Yönetimi). Ancak şimdi şunu öğreniyorum ki meslek lisesi çıkışlılar da artık üniversite için dili seçebiliyorlar. Bu mümkün olabilir mi? Tam elde edecekken kaybettiğim ve çok üzüldüğüm eski hayalimi gerçekleştirme şansım olabilir mi? Yoksa bu boş bir umut mu olur? Bu konu hakkında bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Tekrar sınava girip şansımı denemeli miyim?

  1. ridvanozkan Cevapla

   Evet, hocam. Meslek liselerin o eski katsayı problemi kalmadı. Tek yapmanız gereken, YGS ve LYS-5 sınavlarında iyi puanlar alıp tercih yapmak. Diğer mezunlarla aranızda herhangi bir fark yok şimdilik. Ancak 2002'den bu yana öğrenciliğinizden, öğrenme hevesinizden, İngilizce bilginizden ne kaldı bilemem. Geçici bir heves değilse, içinde bulunduğunuz imkanlar, size yoğun bir çalışma olanağı verecekse şansınızı deneyebilirsiniz. Bunlar da, artık sizin bileceğiniz mevzular. Ancak insan istedikten sonra çok zor işleri de başarabiliyor. Madem içinizde bir ukde olarak kaldı, şansınızı deneyin derim. Yalnız dediğim gibi, medeni halinizi, çoluk çocuk sahibi olup olmadığınızı, üniversiteyi gerekirse başka bir şehirde okuyup okumayacağınızı, şu anda bir meslek sahibi olup olmadığınızı bilmeden yazıyorum bunları. Kendi şartlarınızı düşünün ve sağlıklı bir karar verin. Kararınız, şansınızı denemekten yana olursa, şimdiden çok çok kolaylıklar diliyorum.

 137. Adsız Cevapla

  Merhabalar. Yıllardır hep ingilizce öğretmeni olmak isteyen biriyim ancak zamanında yanlış tercih yapip farkli bir bölüm okudum.Su an 35 yasimdayim.40 yaşıma da gelsem ben bu işi yapmak istiyorum. Altyapim fena değil. Size bazi sorularim olacak.Fakulte mezunu olmam puanimi düşürür mü ? Yabancı dil cikisliyim bu bana ek puan getirir mi ? Ogretmen lisesi mezunu olmamam arada ne kadar net oynamasina sebep olur ? YGS de 6 tane bölüm var ben hangisini çözücem ? 180 baraji için Türkçe ve sosyalden kac net yapmam lazım ortalama ? (Sayisalim korkunç) Hedefim Cumhuriyet Üniversitesi. 456 tavan puani.Sizce ortalama kac net yapmaliyim öğretmenlik ve dil edebiyat için ? Devlete atanmak gibi bir düşüncem yok.Ozelde de calisabilirim.sizce girmeli miyim bu yaştan sonra :)) fena miktarda soru sordum.sabriniz ve yardiminiz için şimdiden çok teşekkür ederim.

 138. Adsız Cevapla

  Merhaba. Çok güzel anlatmışsınız bunun için teşekkür ederim ama maaş kısmında size bir soru sormak istiyorum. Ortaokulda ingilizce öğretmenliği yapan bir kişinin lisede ingilizce öğretmeni diğer kişiyle maaşları aynı mı?

 139. gzm Cevapla

  merhaba ben meslek lisesinde okuyorum son sınıfa geçtim ve ingilizce öğretmenliğini istiyorum benim bu sene stajım olacağından dolayı dershane konusunda biraz sıkıntı yaşıyorum hem ygs hemde lys5 e hazırlanabileceğim dershane bulmakta zorluk çekiyorum bu konu hakkında beni biraz bilgilendirir misinz

 140. Işıl Akıncı Cevapla

  Merhaba hocam ben şimdi lise 3 e geçtim ve önceki yıllarda bölüm lise2 de seçiliyordu bi kaybım olur mu? Aynı zamanda YGS de sayısal konuları yapacak mıyız dil için fizik, kimya, biyoloji yani. Ve yetenek sınavına (YDS) ye ne zaman giriyoruz? Teşekkür ederim

 141. benkisacaks Cevapla

  Merhaba ben lise öğrencisiyim ve okulumda dil bölümü açılmadı TMden ingilizce öğretmenliğine gitmek istiyorum ingilizceye ayrıca nasıl bi önem vermem gerekir yani nasıl çalışmalıyım diğer derslerimi de aksatmadan? Yardımcı olursanız sevinirim önümdeki iki yılı iyi değerlendirmek istiyorum.

 142. Emine Dağ Cevapla

  Maaşinin artmasi icin baska neler yapilabilir ?

 143. Adsız Cevapla

  Merhabalar ben meslek lisesinde muhasebe okuyorum. Sınavsız geçiş hakkımı kullanarak 2 yıllık üniversite bitirip okuyacağım iki yıl içinde tekrar ygs lys ve yds'ye hazırlanıp ingilizce öğretmenliği okumak istiyorum. Eğer böyle yaparsam Kpss'de sadece genel kültür ve genel yetenek sınavlarına girmem yeterli olur mu kpss yabancı dil'e girmem gerekli midir?

 144. Adsız Cevapla

  Şu an 12.sınıf imam hatip öğrencisiyim ve okulda dil sınıfı olmadığından tm ye gittim ama dil1 ingilizce öğretmenliği istiyorum.Bana lys 5 te iyi bir net yapabilmem için ingilizce kitaplar önerirmisiniz lütfen çok acil lazım.

 145. Adsız Cevapla

  180 alamassak gidip 160 yada 150 alırsak giremezmiyiz

 146. Adsız Cevapla

  Rıdvan hocam selamlar,
  Diyelim ki 2016 da YGS ye girdik istediğimiz puanı aldık ancak lys den iyi bir puan alamadık 2017 icin her iki sınava da tekrar mi girmemiz gerekiyor?
  Tesekurler

 147. sayısalcı Cevapla

  merabalar ben 12. sınıf ogrencısıyım tum ogrencılık hayatım boyunca ıngılızceye karsı olan hevesım asla dinmedı hep aynı devam ettı hala oyle ,, ancak lıse 1 de ıs olanakları fazla olur dıye sayısal bolumunu sectım haftaada 2-3 saat neyse artık gordugum ıngılızceyle bı temelım hala var hep sınıfta bırıncıyımdır sınavlarda. yanlız son sene ygs ve lys ye calısırken artık kafamın sayısal kaldırmadıgını fark edıyorum ve ıngılızce ogretmenlıgı ıcın hareket e gecmek ıstıyorum sızce gec mı kalmıs olurum ve gec kalmıs degılsem bana ne yapmamı onerırsınız dıl bolumune mı geceyım bı ıngılızce kursuna mı yazılayım ? bana yardımcı olursanız cok sevınırım .. İYİ GÜNLER

 148. Adsız Cevapla

  Merhaba, öncelikle bilgilendirici yazınız için teşekkür ediyorum gerçekten çok yardımcı oldu. Bir sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim. İngiliz Dili ve Edebiyatı okuduğum devlet üniversitesinde öğretmen olarak kalmam için ne yapmam gerekiyor ? Yanıtınızızı bekliyorum, sevgiler…

 149. Unknown Cevapla

  Merhaba ben ön lisans mezunuyum Ingilizceye aşırı ilgiliyim öğretmenlik yapmayı düşünüyorum yorumlardan imkansız olduğunu çıkardım fakat yabancı dil sertifikasi alarak öğretmenlik yapabilir miyim ? Yapabilirsin diye duyum aldım emin olamıyorum

 150. Ayşegül Doganay Cevapla

  Merhaba ben ön lisans mezunuyum Ingilizceye aşırı ilgiliyim öğretmenlik yapmayı düşünüyorum yorumlardan imkansız olduğunu çıkardım fakat yabancı dil sertifikasi alarak öğretmenlik yapabilir miyim ? Yapabilirsin diye duyum aldım emin olamıyorum

 151. Unknown Cevapla

  Dediğiniz gibi ortaokuldayım ama acaba ingilizce öğretmenlerin atanamama durumu var mıdır yoksa küçük bir ihtimal mi

 152. Adsız Cevapla

  Sayın Hocam, Ben Anadolu lisesi 10.sınıf öğrencisiyim . İngilizce öğretmeni olmaya yeni karar verdim gerçekten Bu işi Yapabileceğimi düşünüyorum İngilizce konusunda nasıl derseniz pratiğim kelime haznem süper İngilizce paragraflar okuyorum gelişmek için ve kursa yazılmayi düşünüyorum. Önümdeki 3 yıl boyunca İngilizce konusunda kendimden emin olmak istiyorum çalışarak YGS içinde matematik hariç diğer derslerim iyi YGS yı iyi yapmayı planlıyorum . Tüm samimiyetmle İngilizce öğretmeni olmk isytrumm . Sizce. İngilizce öğretmeni olmk zormu

 153. Adsız Cevapla

  HOCAM LÜTFEN CEVAPLAYIN…
  Ben 7. sınıf öğrencisiyim ingilizceye çook büyük bi hayranlığım var hatta ingilizce öğretmenimi falan çok büyük bi hayranıyım ben büyüyünce ingilizce ile alakalı bir meslek seçmek istiyorum ama annemler benim doktor olmamı istiyor çünkü öğretmenlikte atanamayabilirsin mesela ama sağlığa her yerde ihtiyaç vardır diye görüşleri var ama ben ingilizceyi seçmek istiyorum eğer lisede yabancı dil bölümünü seçersem ve sevmezsem veya yapamazsam başka bir bölüm seçerek bir meslek sahibi olabilirmiyim yada direkt başka bir bölüm seçebilir miyim ayrıca ingilizcemi geliştirmek için ingilizce şarkılar dinliyorum yeterli midir?

 154. Adsız Cevapla

  Merhaba hocam ben lisede çocuk gelisimi bolumu okuyorum ama ileride İngilizce öğretmeni olmak istiyorum İngilizce öğretmenim bana kaynak kitap almam gerektigini söyledi sizin onerebileceginiz bir yayin varmi

 155. Adsız Cevapla

  Şuna gir,buna gir,ona gir,bunlara,şunlara vs. vs. vs. vs. ölme eşşeğim ilkbahar gelsin !

 156. özgür alçın Cevapla

  Hocam Merhabalar,
  Bendeniz 2002 senesinde ingiliz dili ve edebiyatı bölümünden mezun oldum. O sene kolaylıkla öğretmenlik yapmaya başlayabilecek iken, tercihimi aile şirketimizde çalışmaktan yana kullandım. Ancak, kötüleşen koşullar ve tatminsizlik 13 sene sonra beni tekrar mesleğimi, ingilizce öğretmenliğini -ilk defa- yapmam konusunda teşvik etti. Şu anda eksik olan formasyon eğitimi için bir üniversiteye başvurdum, kabul edildim. Aynı zamanda, dershaneye gitmeden evde kitaplar yardımı ile Kpss sınavına hazırlık yapmak istiyorum. Değişen mevzuat ve sınav sisteminden bihaber olduğum için sizden aşağıdaki konularda yardım rica edeceğim:
  *KPSS sınavında tam olarak hangi konulardan mesul olacağım ?
  *Bir başka deyişle hangi alanlarda ne tip kitaplar alarak etkin bir şekilde kendi kendime hazırlanabilirim ?
  *Yüksek bir şansa sahip olmak için kaç puan almalıyım ?
  *MEB nın atamalarda eski mezunlara öncelik tanıdığı doğru mudur ?
  Teşekkürler

  1. ridvanozkan Cevapla

   -KPSS Cumartesi Sabah Oturumuna ve öğleden sonra oturumuna gireceksiniz. Ayrıca sonraki bir tarihte yapılacak olan KPSS İngilizce Alan Bilgisi sınavına gireceksiniz. Cumartesi sabah oturumunda Türkçe, Matematik, Coğrafya, Tarih, Vatandaşlık soruları ve güncel sorular yer almaktadır. Öğleden sonra ise formasyon eğitiminde de göreceğiniz Eğitim Bilimleri Sınavı var. Gelişim Psikolojisi, Öğrenme Psikolojisi, Ölçme Değerlendirme vs. Alan bilgisi sınavında ise sadece İngilizce sorular yer alacaktır. ama biraz üst seviyede sorular sorulmaktadır.
   -Alacağınız kitaplar şunlar olacak. 1-Genel Kültür-Genel Yetenek kitabı 2-Eğitim Bilimleri Kitabı 3-İngilizce Alan Bilgisi Kitabı
   -Genellikle Yargı Yayınları, Pegem yayınları, ihtiyaç akademi yayınlarının kitapları öğrenciler tarafından tercih edilmektedir.
   -MEB'in eski mezunlara ayrıcalık tanıdığı ile ilgili bir şey yok, herkes eşit girer bu sınava.
   -Şu puanı almalısınız demek yanlış olur. Siz alabileceğiniz en yüksek puanı almaya çalışın. ''Öğretmen ataması taban puanları'' şeklinde aratırsanız birçok yılın taban puanlarını görebilirsiniz. Klay gelsin.

 157. sude arslan Cevapla

  merhaba daha 9. sınıfım ama ingilizce öğretmeni olmayı çok istiyorum anadolu lisesinde okuyorum lys-5 sınavında sadece ingilizce dersi soruları mı olur? yanıtlarsanız çok sevinirim

 158. Atilla 1234 Cevapla

  Merhaba, İngilizce veya Resim öğretmenliği okumak istiyorum. Hangi branş olduğuna henüz karar vermedim. Ancak, en son 2002 yılında ÖSS'ye girmiş biri olarak, sistemin son halini pek bilmiyorum.
  Sanırım yapacaklarım şunlar olmalı. Doğru değil ise beni düzeltebilir misiniz: önce YGS'ye sonra LYS'ye girip, 4 yıllık okulu bitirdikten sonra KPSS'ye girmek.
  Merak ettiklerim: YGS denilen sınav tek sınav mı? YGS'de 180 puan için her bölümden ayrı ayrı mı puan almalıyım, yoksa sadece Türkçe Sosyal'den çözerek 180 çıkarabilir miyim?
  Sonrasında LYS'ye başvuracağım. LYS'de de tek sınava mı gireceğim birden çok sınava mı girmeliyim?
  İngilizce için sadece LYS-5'e girmem yeterli olur mu? Sonrasında dil sınavı YDS'ye de mi girmem lazım?
  Resim öğretmenliği için YDS'den sonra hangi sınavlara girmeliyim? Ve hangi LYS'ye girmeliyim?
  Lise diploma notu hala lazım mı? (14 sene önce mezun olduğum için not sistemi de değişmiştir)

  Son bir soru. Ben aslında İngilizce İşletme okumuştum. Ama artık İngilizce bölüm okuyanlara öğretmenlik formasyon sansı yok değil mi?

 159. Adsız Cevapla

  hocam ben ingilizce kimya mühendisliği terkim. hazırlık sınıfını geçmiş 2. sınıfta sağlık sorunlarım nedeniyle bırakmıştım. övünmek için söylemiyorum ama uluslararası anlamda da geçerliliği olan bir üniversiteydi. ingilizce hazırlık sınıfını geçeli 8 yıl oldu. benim ingilizce öğretmeni olma imkanım var mıdır varsa yolları nelerdir?

 160. Adsız Cevapla

  yds yabancı dil sınavı değil mi

 161. cansu odabaşı Cevapla

  Meraba ben esit agirlik sectim fakat ingilizce ogretmenligi de istiyorum.İngilizce icin ygs ve lys 5 sinavi benim girecegim ygs ve lys ile ayni kitapcikta mi yer alacak yoksa farkli gunlerde mi girecegim ?

 162. Adsız Cevapla

  Meraba ben sayisalim ama ingilizce ogretmenligi de istiyorum. Peki ben ygs sinavindayken ingilizce de mi ayni kitapcikta olacak yoksa farkli bir gunde mi girecegim

 163. Adsız Cevapla

  Hocam sözelden okuyunca İngilizce öğretmeni nasıl olunuyor

 164. Adsız Cevapla

  Hocam merhaba ben esit agirlik istiyorum ama ingilizce ogretmenligi istiyorum dil bolumune bazi sebeplerden gitmek istemiyorum ingilizce öğretmeni olabilir miyim yarin secim.yapicsz cevaplarsaniz sevinirim

 165. Adsız Cevapla

  ben lise son sinif tm ogrencisiyim bu sene istedigim bi bolum olmayacak seneye ingilizce ogretmenligi istiyorum 1 sene cok yogun calissam olurmu

 166. Adsız Cevapla

  Merhabalar ben lise 2 deyim bolum secme kagidi elime geldi yabanci dilden sectim ingilizcem 4. Siniftan beri her zaman siniftaki en iyisiydi.fakat almancam 0 denebilir.sizce almanca da ogrenmeli miyim?

 167. Adsız Cevapla

  merhaba ben imam hatip lisesinde okuyorum ingilizce öğretmeni olmak istiyorum ama okulumuzda dil bölümü yok ne yapmam gerek? Istediğim her mesleği seçebilirmiyim?

 168. ferdi Cevapla

  tüm içtenliğimle size tşkür ederim hocam.aklımda bi soru vardı ama yukardakilerin hepsini okuyunca sorumun cevabını aldım.

 169. Adsız Cevapla

  ben lise öğrencisiyim . okulum anadolu lisesi TM ve MF bolumleri var burada . ben ise dil bolhmu istiyorum . bulundugum ilcede baska anadolu liseside var orada ing. dil bolumu var .MİSAFİR OGRENCİ diye oralara gidiliyormus diye duydum sonradanda bunun da kaldirildigini duydum ne yapacağım sayisalim yok benim ..

 170. Mustafa Sarı Cevapla

  merhaba ben muhasebe mezunuyum mezun olarak 4 cü yılım olucak ve ingilizce öğretmenliğini istiyorum ve ygseden 227 aldım bu sene ama inlizceyi bırakalı 4 yıl oldu şimdi dil sınavına girsem hiçbirşey yapamıcam kursa gitsem bazı şeyleri hatırlasam yaparım diyorum en azından açıköğretim ingilizce yazayım diyorum sizce napmalıyım bana bir fikir verirmisiniz 🙂

 171. rümeysa özyörük Cevapla

  merhaba ben ortaokulum ingilizce öğretmeni olmak istiyorum ama gideceğim lisede dil bölümü olup olmadığını nerden bilicem…

 172. serap Cevapla

  Bn 8 snf öğrencisiydim 320 puan aldm teog dan İngilizce öğretmeni olabilmek için ne yapmalıyım ya lütfen cvplayn

 173. Ebru Karanfil Cevapla

  Lisede bigisayar okuyup universitede istediğim bölümu seçebilirmiyim acaba

 174. Elif Cevapla

  Merhaba, ben dokuz eylül iktisat 2. sınıf öğrencisiyim.Bir yıl ingilizce hazırlık okudum ve ingilizceye ayrıca alakam olduğu için kendimce biraz geliştirdim.Bölümü dondurup yani 3.sınıfı, 1 sene ingilizce öğretmenliği için hazırlanmak istiyorum.21 yaşındayım geç bir karar oldu ama elimden geleni yaparak başaracağıma inanıyorum.Ygs ve lys5 için herhangi bir dersaneye ihtiyaç duyar mıyım yoksa evde kendi çabamla bunu gerçekleştirebilir miyim?

  1. ridvanozkan Cevapla

   Merhaba, Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat Fakültesini kazanmış birinin YGS için dershaneye ihtyaç duyacağını düşünmüyorum doğrusu. Belli ki sayısal alanda belli bir birikime sahipsiniz. Sözel dersleri de evde kolaylıkla halledebilirsiniz zaten. İngilizce bilgi seviyeniz ne durumda bilmiyorum; fakat dil sınavları genellikle bilgi ağırlıklıdır. Yani İngilizceyi hiç konuşamayanlar bile belli dil bilgisi kalıplarını, sözcükleri, deyimleri vs. evde ezberleyerek çok iyi sonuçlar elde edebiliyorlar. LYS-5'i de iyi bir çalışma ve kelime ezberiyle kolaylıkla halledebilirsiniz. Bence burada asıl düşünmeniz gereken nokta şudur: İkisat mı yoksa İngilizce Öğretmenliği mi? Ayrıca ille de İngilizce Öğretmenliği derseniz, biliyorum İktisat okumak gerçekten çok zor, fakat bir senenizi dondurmak yerine biraz daha sıkı asılıp hem eğitiminizi hem de YGS+LYS-5 çalışmalarınızı bir arada yürütemez misinizi acaba?

 175. ışılay gül Cevapla

  mesela sağlık meslek lisesinden mezun olan kişiler ingilizce öğretmeni olabilir mi ??

 176. Adsız Cevapla

  İmam Hatip lisesi okumak isteyenlerin de ingilizce öğretmeni olma imkanı var mıdır?

 177. EDA ÇATALBAŞ Cevapla

  Merhabalae
  Ben bogazici uni.turizm islt.mezunuyum.28 yasindayim.ilkokul.ing.ogretmenligi istiorum.yine ilk ygs enaz 180 puan alip snra lys 5 e girince oluomy? Lysde kac puan almam gerekiyor?birde hngi uniyi kazanirim? Aciktan okuyabilirmiym? Evlu ve cocugum var cunku uzak bir uniye gidemem? Yafa direk aciktan ing.okuyup ogretmen olabilirmiyim

 178. Adsız Cevapla

  İngilizce öğretmeni olmak için Lys den en az kaç puan ve Kpss den kaç puan gerekir ? Ve doğuya gitme zorunluluğu durumu nedir öğrenebilir miyim ?

 179. Unknown Cevapla

  Merhaba eğer gitiğim lisede dil bölümü olmasa ingilizce öğretmenliği için yapmam gereken ne dir ? Eğer gitiğim lisede dil bölümü yoksa o zaman ne yamam gerekiyor ünüversitede dil bölümünü de secebirmiyim ?

 180. Adsız Cevapla

  Çok teşekkürler.Bu yazıyı yazmasaydınız eğer ben de ingilizce öğretmeni olamayacaktım.Cidden çok teşekkür ederim.

 181. Adem Gokce Cevapla

  Merhabalar,

  Ben Bilgisayar ogretmenligi BOTE mezunuyum. Suan ABD`de calisiyourum ve iyi bir ingilizcem var. Turkiyede inglizce ogretmeni olmak istiyourum dondugumde. Bunun icin;

  Hangi sinavlari almaliyim. Dil 1 yapmam gerektigini soyluyorlar ve bunun icin sinav oturumu nasil sure nasil hangi alanlari yapacagim.

  Universiteye basladigimda benim egitim derslerimi sayarlar mi almistim egitim derslerini biglisayar ogretmenligi okurken.

  Veya online bir program var mi ingilizce ogretmeni olabilmem icin turkiyede.

  Suan master yapiyorum americada sanirim onun bir getirisi olmaz. Fakat bilmek istiyorum detaylari.

  Simdiden cok saygilar…

 182. Pınar Altıntaş Cevapla

  Ben hazirlik+4 yil olan bi liseye gitmek istiyorum. Bildiginiz gibi hazirlik yabanci dil uzerine 2 yabanci dil ogreniyoruz biri kesinlikle ingilizce olacak. Ben hazirlik okuduktan sonra tm okuyup universitede yabanci dil uzerine okursam yabanci dil ogretmeni olabilme Şansım kaç? Yani lisede hazirlik ve tm okursam bisey kaybeder miyim yabanci dil ogretmeni olma sansim duser mi duserse cok etkiler mi? Cevap verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

 183. hal rara Cevapla

  merhaba ben yüzde yüz ingilizce işletme mezunuyum ve yüksek lisansdan bu dönem mezun oluyorum. ingilizce öğretmeni olabilirmiyim

 184. Adsız Cevapla

  Hocam lutfen soruma cevap verin cok acil hocam ben lisedeyim dilde iyiyim cok sukur ama hocam lisemde dil acilmayacak baska okulada gidemem esit agirliktan da basarili olabilir miyim dil alaninda?

 185. TÜLAY BATIR Cevapla

  Sadece lise mezunu olup ingilizce kursuna gidip ingilizceyi tamamen cozup öğretmen olunabilir mi yani belli sınavlarına girip?

 186. TÜLAY BATIR Cevapla

  Sadece lise mezunu olup ingilizce kursuna gidip ingilizceyi tamamen cozup öğretmen olunabilir mi yani belli sınavlarına girip?

 187. TÜLAY BATIR Cevapla

  Sadece lise mezunu olup ingilizce kursuna gidip ingilizceyi tamamen cozup öğretmen olunabilir mi yani belli sınavlarına girip?

 188. İsmet Boztaş Cevapla

  Öncelikle merhabalar hocam. Bu sene "İngilizce Öğretmenliği" olma gibi bir hedefim var. Peki YGS'de hangi derslere ağırlık vermem gerekiyor ki LYS-5 puan türünü yüksekte tutsun.

 189. Emre Alp Cevapla

  Hocam ben çok farklı bir soru soracağım , 2011 açık lise mezunuyum benim zamanımda Lisede sayısal eşit ağırlık sözel ve dil alanları vardı. Ve birini seçmek zorundaydık Ben Dil seçip mezun olmuştum. Bunun Hiç katkısı olmayacak mı ?

 190. Emre Alp Cevapla

  Hocam ben çok farklı bir soru soracağım , 2011 açık lise mezunuyum benim zamanımda Lisede sayısal eşit ağırlık sözel ve dil alanları vardı. Ve birini seçmek zorundaydık Ben Dil seçip mezun olmuştum. Bunun Hiç katkısı olmayacak mı ?

  1. abdullahaktas Cevapla

   seçtiğiniz bölüm üniversite sınavlarında tercih yapmak için ön hazırlık sadece bu yönde ve aldığınız dil eğitimi yönünden katkı sağlar.

 191. Adsız Cevapla

  Merhabalar. Ben şuan lisede okuyorum ve yabancı dil bölümünü seçtim hedefim Uludağ Üniversitesi ve daha önce deneme sınavlarında il birinciliğim de var İngilizce bölümünde. Hedefimi yani Uludağ Üniversitesi'ni kazanabilmem için YGS ve LYS'den kaç netimin olması gerekir, kaç soru yapmam gerekir?

 192. Sultan Yasavul Cevapla

  Lisede dil kursuna gitmek faydalıdır herhalde o zaman İngilizce öğretmenliği için

 193. Sultan Yasavul Cevapla

  Lisede dil kursuna gitmek faydalıdır herhalde o zaman İngilizce öğretmenliği için

 194. Adsız Cevapla

  Teknik lisede kimya teknolojisinden ingilizce öğretmeni olablir miyim?

 195. Emre AKINCI Cevapla

  Hocam Merhabalar,
  Bilgisayar Öğretmenliği (BÖTE) mezunuyum ve KPSS den atanamadım. Şuan ücretli ingilizce öğretmenliği yapıyorum. YDS puanım 80 üzeri.
  İngilizce öğretmenliğinden başvuru hakkını ne şekilde elde edebilirim ?

 196. abdullahaktas Cevapla

  Bölümünü İngilizce mi okudun yoksa Türkçe mi. Çünkü ingilizce öğretmeni olabilmen için öncelikle devlet tarafınan kabul edebilcek bir ingilizce sertifikaya ihtiyacın var aksi halde bu sertifikayı elde ettikten sonra başvuru yapman gerekir.

 197. Adsız Cevapla

  Peki LYS 5'e girmeden önce dil seçiyoruz,ingilizce,fransızca,almanca. Sorum şu fransızcayla ingilizce öğretmenliğine girilebilir mi?

 198. Gül Yüksel Cevapla

  Iyi akşamlar
  Ben 10.sinif öğrencisiyim hedefim ingilizce öğretmenliği ve bazen konu açılıyor ingilizce öğretmenliği icin matematik lazim edebiyat lazim gibi bunun hakkinda bilgi alabilirmiyim ingilice gibi beni etkileyecek baska ders varmi?

 199. Yaren Nur Han Cevapla

  Hocam LYS-5 de sadece ingilizce soruları çıkacak demi? Ben ingilizce öğretmeni olmak istiyorum yorumlara baktım arapça almanca felan diyorlar yani kısaca LYS-5 sınavına ingilizce öğretmenliği için girecek olan öğrencilere sadece ingilizce sorular çıkıcak demi almanca sorular felan çıkmıyıcak??

 200. Adsız Cevapla

  benim sağ gözüm kaza sonucu görmüyor ve ingilizce öğretmenliğini kesin olarak istiyorum acaba atama sırasında sağlık problemi yüzünden sıkıntı çıkar mı bilginiz var mı cevaplarsanız çok sevinirim

 201. Adsız Cevapla

  Merhabalar ben lise son sinif ogrencisiyim. İngilizce ogretmeni olmayi cok istiyorum ve okul oncesi veya ilkokul ogretmeni olmayı istiyorum. Boyle bir şansımız var mı acaba?

 202. Mustafa Mizmizoglu Cevapla

  peki bunun icin sadece LYS 5 deki sorulardan mi mesuluz? yani diger sorulari cozmeyecekmiyiz?

 203. Gizem Dogan Cevapla

  Merhaba hocam ben sağlık meslek lisesi 3.3. Sınıf öğrencisiyim yani sağlık okuyorum diye İngilizce öğretmeni olamazsın falan diyenler var ygs ve lys sınavından iyi yaparak kazanabilirmiyim acaba birde YDS yabancı dil sınavına girmek mecburiyetindemiyiz hazırlık sınıfları olan yabancı dil fakültelerine gidebiliri değilmi?

  1. abdullahaktas Cevapla

   evet mümkün

 204. Gizem Dogan Cevapla

  YDS ye gerek Yok o zaman değil mi bide son sınıfta dil kursuna gitmem gerekirmi yoksa tamamen ygs ve lys yemi odaklanmalıyım

  1. abdullahaktas Cevapla

   YDS İngilizce bildiğinizin bir göstergesidir. Bazı kurumlar bunu şart koşabilir. Gerek direkt olarak yok diyemeyiz. Dil kursuna gitmeniz gerekir çünkü lys-5(yabancı dil sınavı) sizi zorlayabilir. Ayrıca üniversiteden sonra YDS de başarılı bir puan yapmanızın size extra faydaları olacaktır.

 205. Adsız Cevapla

  Ben su an anadolu lisesinde okuyorum.esit agirlik bolumunu secmeyi istiyorum.ileriki zamanlarda ingilizce ogretmeni olmak istersem bir sorun olur mu?dil sinifina girmesem de ing ogretmeni olabilir miyim?

 206. Mohammad ALL STAR Cevapla

  All these YGS and LYS-5 and i don't know what other things but That seems really easy to me idk why? It looks easy because i'm a foreigion don't know? Guys don't worry being an English teacher is easy it's just a matter of time to be an english teacher.

 207. Adsız Cevapla

  eşit ağırlık bölümünde olup lys-5 dil sınavına giriş yapabilirmiyim puan hesaplaması ne gibi olur ?

 208. Çağrı Cevapla

  Üniversite'yi bitirirsiniz=? Sana bir şey söylerdim ama terbiyem müsade etmez. Liseyi bitirmek YDS'yi kazanmak büyük bi şey değil . Berbat bir üniversite eğitimi görmek iser miyiz genç arkadaşlar? Bize çocuk gibi emir edecek olan öğretmenler? Lise'deki asi ruhunuzu söndürmeye çalışan. ve Siz başkaldırırsanız diye sınavdan bırakmakla tehdit eden, müfredatın ve yök'ün arkasına sığınan öğretmenleri karşınıza geçmiş vaaz verirken görmek ister miyiz?

 209. Unknown Cevapla

  Süper lise dil mezunuyum yanlis tercih kurbani oldum ve ingilizce öğretmenliği gelmedi suan açıköğretim işletme 3.sinif öğrencisiyim 31 yaşındayım tekrar sınava görmek istiyorum .nasıl bir yol izlemeliyim

 210. Aslı Aslı Cevapla

  Merhaba ben şuan lise 3 öğrencisiyim verdiğiniz bilgiler için çok thanks:) bir kaç sorum olacak size. YGS de çıkan sorular herkesin çözeceği sorularda peki LYS-5 de kaç soru var sadece yazılı sınavı mı olunuyor? Dinleme, konuşma sınavı da bunlara ekli mi? Eğer bunlar da ekliyse puanlar nasıl hesaplanıyor. Yani kısacası LYS-5 sınavından bahseder misiniz. Şimdiden teşekkürler:)

 211. PINAR CAKMAK Cevapla

  Yds den hiç bahsetmemişsiniz? ygs ye falan girmeden lisede yabanci dil bolumu okuyup lise mezunu olup yds ye girdikten sonra yds den aldigin puanla uni.ye yerlestirilcez saniyordum bununla ilgili bir açıklama yaparsanız sevinirim?

 212. Elite Finance Cevapla

  Herkese merhaba, Acilen kredi talebinde bulunuyorsanız şimdi MORIS LOAN COMPANY ile iletişime geçin, daha fazla bilgi için şirketimiz oranının% 1.50 olduğunu MUTLAKADIK MORISLOANCOMPANY1@GMAIL.COM Tamam.

css.php