Nasıl Öğretmen Olunur?

PAYLAŞ:

   Sevgili okurlar, lise son sınıfa gelmiş öğrenciler genellikle nasıl öğretmen olunacağı ile ilgili bilgiye sahiptirler. Bu yazıyı daha çok, nasıl öğretmen olunacağı konusunda net bir bilgisi olmayan kardeşlerimiz için yazıyorum. Lise öğrenimini bitiren öğrenciler için öğretmenlik bölümleri önemli bir yer teşkil etmektedir. Zaten ülkemizde bulunan Eğitim Fakültelerinin çokluğu da bunun en büyük göstergesidir. ‘’Ben öğretmen olmak istiyorum, nasıl öğretmen olunur, öğretmen olmak için ne yapmalıyım hangi okullara gitmeliyim, öğretmen nasıl olunur, öğretmen olmanın şartları nelerdir?’’ gibi tüm sorularınıza ayrıntısı ile cevap vereceğim.
İlkokul ve Ortaokul
   Öğretmen olmak için öncelikle ilkokul ve ortaokulu bitirmelisiniz. Ortaokuldan sonra herhangi bir Anadolu Öğretmen Lisesine yerleşebilirseniz ilerde daha avantajlı olabileceksiniz. Ama öğretmen lisesinde okumak bir zorunluluk değil tabi.
Lise
   Ortaokulu bitirdikten sonra liseye gideceksiniz. Lisede; sayısal bölüm, eşit ağırlık bölümü, sözel bölüm, yabancı dil bölümü vs. gibi bölümlerden herhangi birini tercih edeceksiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken şey, hedefinizde ne öğretmeni olmak istediğinizdir. Örneğin Fizik öğretmeni olmak istiyorsanız sayısal bölüm, İngilizce öğretmeni olmak istiyorsanız yabancı dil bölümünü tercih etmeniz gerekiyor.
Üniversite Sınavları
   Lise öğrenimi bittikten sonra sıra üniversite sınavlarına girmeye geliyor. Şuanda yapılan üniversite sınavları iki aşamalı yapılıyor. Birinci aşama herkesin girmesi gereken YGS, yani Yükseköğretime Geçiş Sınavı yapılıyor. Bir öğrenci üniversitelerin hangi bölümünü okuyacaksa okusun bu sınava girmek zorundadır. Çünkü bu sınav bir baraj sınavıdır. Örneğin öğretmen olmak isteyenler bu YGS’den en az 180 puan almalıdır. Bazı öğretmenliklerde ise sadece bu sınava girilerek tercih yapılıyor.
   İkinci aşamada LYS yani Lisans Yerleştirme Sınavı yapılıyor. Bu sınav farklı kategorilere ayrılıyor. Mesela İngilizce öğretmeni olmak isteyenler LYS-5 adlı sınava giriyorlar.
   Ancak tüm öğretmenliklerde, işlemler aynı şekilde olmuyor. Beden Eğitimi Öğretmenliği, Müzik Öğretmenliği, Resim Öğretmenliği gibi bölümler özel yetenek de gerektirdiği için bunlar için ayrıca özel yetenek sınavları yapılıyor.
   İşi buraya kadar getirdik. Üniversite sınavlarına girdik ve bizim için gerekli olan puanı aldık. Sıra geldi üniversite ve bölüm tercihi yapmaya. YGS ve LYS sınavlarından aldığınız puanlara göre üniversite tercihi yapacaksınız. Puanınız yeterince yüksekse Türkiye’nin istediğiniz her üniversitesini tercih edebilirsiniz.
Üniversite Eğitimi
   Evet üniversiteye yerleştiniz artık. Genellikle öğretmenlikler için üniversite eğitim süresi 4 yıldır; ancak bazı istisna bölümler 5 yıl da olmaktadır. Bu eğitim süresini de bitirdikten sonra, KPSS yani Kamu Personeli Seçme Sınavı diye bir sınav var. İşte siz de bu sınava gireceksiniz. Bir okula atanabilmek için gerekli puanı aldıysanız, istediğiniz okulları tercih edip atanacaksınız ve görevinizi en güzel şekilde devam edeceksiniz.
Edebiyat öğretmeni nasıl olunur, Türkçe öğretmeni nasıl olunur, Beden Eğitimi öğretmeni nasıl olunur, fizik öğretmeni nasıl olunur, matematik öğretmeni nasıl olunur gibi sorularınızı yorum yazarak iletebilirsiniz. O zaman sizin için daha ayrıntılı bir şekilde anlatmaya çalışırız.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 51
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Nasıl Öğretmen Olunur?
Nasıl Öğretmen Olunur?
Lise öğrenimi bittikten sonra sıra üniversite sınavlarına girmeye geliyor. Şuanda yapılan üniversite sınavları iki aşamalı yapılıyor
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/01/nasil-ogretmen-olunur.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/01/nasil-ogretmen-olunur.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için