Nasıl Pilot Olunur?

Merhaba değerli okurlar. Bu yazımda, pilot olmak isteyenlerin ne şekilde, pilot olabileceklerini kısaca anlatmaya çalışacağım. Bu konuda çok da ayrıntıya girmeyeceğim. Benim amacım size yol göstermek. Anlattıklarım hoşunuza gider ve pilot olma isteğiniz devam ederse, ayrıntılı bilgileri nerelerden bulabileceğinizi de açıklamaya çalışacağım.    Bildiğiniz gibi...

923 7

Merhaba değerli okurlar. Bu yazımda, pilot olmak isteyenlerin ne şekilde, pilot olabileceklerini kısaca anlatmaya çalışacağım. Bu konuda çok da ayrıntıya girmeyeceğim. Benim amacım size yol göstermek. Anlattıklarım hoşunuza gider ve pilot olma isteğiniz devam ederse, ayrıntılı bilgileri nerelerden bulabileceğinizi de açıklamaya çalışacağım.
   Bildiğiniz gibi pilot olmak, çoğu insanda daha çocuk yaşta istenen bir şeydir. Eskiden beri görüyoruz, bir çocuğa ne olmak istiyorsun, diye sorulduğunda, alınan en ünlü cevaplardan biri de ”pilot olmak istiyorum” cevabıdır. Ancak bu çocuklardan pek azı, o isteğini uzun sürdürmektedir. Çünkü pilotluk, gerçekten uzun, yorucu, meşakkatli ve masraflı bir süreçten sonra ulaşılan bir meslektir.
   Zaten az sonra vereceğim bir fiyatla, büyük ihtimalle dudağınız uçuklayacaktır. Bugüne kadar birçok öğrencim ”nasıl pilot olunur, pilot olmak için ne yapmalıyım, pilotluk için hangi okula gitmeliyim” gibi sorular sordu. Pilot olmanın yollarını anlattığımda ise hemencecik ikinci alternatife geçtiler. Anladım ki onlarda uçma aşkı yok, pek üstelemedim.
   Onun için siz de bir an düşünün, pilot olmayı gerçekten istiyor musunuz, yoksa sadece para ve kariyer için mi pilot olmak istiyorsunuz? Cevabınız ikinci seçenekse, bu yazıyı okumayı bırakın ve başka yönelişlere gidin bence. Yok, ben pilot olmak istiyorum ve nasıl pilot olunacağı ile ilgili bilgi almak istiyorum diyorsanız, yazı emrinize amadedir. Lafı çok uzattım sanırım.
Nasıl Pilot Olunur?
Pilot olmak için üç seçeneğiniz var: 1. Pilotaj bölümü olan üniversitelere yerleşmek 2. Özel sivil havacılık okullarına yazılmak 3. Hava Harp okuluna girmek
Yalnız ben sadece ilk iki şık hakkında bilgi vereceğim. Çünkü Hava Harp Okulu konumuza tam da uygun değil. Buradan pilot olacaklar askeriye ile ilgili pilot olacaklar. Adı üstünde Harp yani savaş okulu.
1 . Pilotaj Bölümü Olan Üniversitelere Yerleşerek Pilot Olma
Şuanda Türkiye’de pilotaj bölümü olan, bir elin parmak sayısından daha az üniversite bulunmakta. Peki pilotaj bölümü hangi üniversitelerde var? Ve pilotaj bölümüne yerleşebilmeniz için kaç puan almanız gerekir?
Türk Hava Kurumu Üniversitesi: 2013-2014 eğitim-öğretim yılında 475 küsur MF-4 puanı ile tam burslu 7 kişi aldı. Ücretli öğrenci olarak da 257 MF-4 puanı ile 63 öğrenci aldı. Şimdi ücreti ne kadar acaba diye sordunuz değil mi? Cevap veriyorum: 110 bin dolar. Yanlış anlamadınız, tamı tamına 110 bin dolar. Yani 220000 Türk Lirası
Anadolu Üniversitesi: 2013-2014 eğitim yılında 463 MF-4 puanı ile 16 öğrenci aldı.
Okan Üniversitesi: 2013-2014 eğitim-öğretim yılında; 397 MF-4 puanla 3 öğrenci aldı. Ücretli öğrenci olarak da 220 MF-4 puanı ile 27 kişi aldı.
   Yani eğer üniversiteye yerleşerek pilot olmak istiyorsanız YGS’ye girerek yeterli puanı almalısınız. Yeterli puanı aldıktan sonra, diğer tüm şartları yerine getirerek ilgili üniversitelere başvurma hakkı kazanıyorsunuz. Başvurunuzu yaptıktan sonra da değerlendiriliyor ve bölüme alınıyorsunuz.
2 . Özel Sivil Havacılık Okulları
Eğer üniversite mezunu iseniz, bu özel okullara kayıt yaparak pilot olma şansını elde ediyorsunuz. Atlasjet gibi özel eğitim veren firmalardan birinde yaklaşık 1,5 yıl kadar eğitim aldıktan sonra, sınavlara giriyorsunuz ve başarılı olursanız pilot olabiliyorsunuz. Tabi bunlar için sağlık ile ilgili en ufak bir probleminizin olmaması gerekiyor. Ayrıntıları ilgili kurumlardan daha net bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bu arada, bu özel okulların ücretleri de 55000 euro kadar. Bilginize!
Sormak istediklerinizi yorum bölümünden bildirebilirsiniz.
İstersen şunlara da bir göz at!
Beden Eğitimi Öğretmeni Nasıl Olunur?
Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

7 comments

 1. Hakan Yönter Cevapla

  Okan üniversitesinin ouanı neden düşük ve bu sene size göre puanı ne olur ?

  1. Hakan Yönter Cevapla

   Konu güncel değil mi ???

  2. ridvanozkan Cevapla

   Puanın neden düşük olduğu ile ilgili bilgim yok. Bu sene alımların kaç puana düşeceği ise kontenjana ve tercih edecek kişilerin puanına göre değişecektir.

  3. ridvanozkan Cevapla

   Evet, Ocak konu günceldir. Ancak hangi üniversitenin hangi bölümünün neden düşük puanla veya yüksek puanla alım yaptığını net olarak söylemek mümkün değildir. Örneğin daha geçen yıllarda Konya Selçuk üniversitesi Tıp Fakültesini tercih edenlerin hepsi kazanmıştı. Çünkü kontenjan 40 kişi iken tercih eden sayısı otuzlarda idi. Böylece puan yerlerdeydi. Bu durumlar yaşanabiliyor anlayacağınız. Okan üniversitesi ile ilgili de buna benzer bir durum yaşanmış olabilir.

 2. Hakan Yönter Cevapla

  Okan üniversitesi geçen yıl ilk öğrencilerini aldı ve bende orayı yazmayı düşünüyorum. Ama puanın ne olacağı muamma.

 3. Mavi Kelebek Cevapla

  15 yaşındayım küçüklukten beri uçaklari çook seviyorum son 3 senedir bu sevgi çok farklı felaket derecesinde yani pilot olmayı cok istiyorum ulkemizde bayan pilot sayisida artiyor durum boyle olunca daha cok inaniyorum ama fiziksel ozellikler durumu nasil etkiliyor merak ediyorum bir de saglik kontorolleri biraz bilgi verirseniz sevinirim

 4. anıl Kurt Cevapla

  peki özel hava okullarına kayıt yaptırmak için ne mezunu olmamız yada ne bölümü mezunu olmamız gerekiyo(lise,önlisans,lisans) ?

css.php