Nasıl Bir Klima Almalıyım?

PAYLAŞ:

   Nasıl bir klima alınacağına karar vermek, sanırım klima almaya karar vermekten çok daha zordur. Almaya karar verdiğiniz andan itibaren kafanızı kurcalayan bir sürü soru olur. Nasıl bir klima almalıyım, hangi marka klima almalıyım, alacağım klimaya nasıl karar verebilirim, en az elektrik harcayan klima hangisidir? Bu sorular bu şekilde uzar gider. Araştırmaya kalktığınız zaman da nasıl bir klima almanız gerektiği ile birbirinden farklı birçok klima tavsiyesi alırsınız. İşte bu yazımızı da, özellikle klimalar ve klima markaları hakkında pek bir bilgisi olmayanların, istediği ürünü seçmesinde yardımcı olacak bir rehber niteliğinde hazırlamaya çalıştık.

   Nasıl bir klima alacağınıza karar vermeden önce, yaşadığınız bölge, cihazı kullanacağınız mekan hakkında bazı özellikleri bilmelisiniz. Klima seçimini nasıl yapabileceğinizle ilgili olarak küçük başlıklar halinde devam edelim isterseniz.

1 . Cihazınızı kullanmak istediğiniz mekanın özellikleri nasıl?

   Evet, klima alırken dikkat etmeniz gereken ilk hususlardan bir tanesi budur. Öncelikle yaşadığınız bölgeyi yani iklimini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Daha sonra ürünü kullanacağınız mekanın veya odanın cephesini (güney, kuzeydoğu vb.) hesaba katmalısınız. En önemli husus ise klimanızı kullanacağınız odanın metrekare cinsinden ölçümüdür. Aynı zamanda mekanda bulunan pencere veya kapı sayısı, oradaki kişi sayısı, katın ara kat olup olmadığı ve ısı yalıtımının bulunup bulunmadığına dikkat edilmektedir.
-Yapmanız gereken ilk şey klima hesabı yapmaktır. Bu iş genellikle profesyonellerce yapılır; ancak küçük bazı matematiksel hesaplamalarla, bunu siz de yapabilirsiniz. Klima hesabı nasıl yapılır?

*Klima Hesabı Çıkarma Yöntem 1 (pratik ve genel yöntem)
   Odanızın metrekare cinsinden değerini 2,2’ye bölüp 1000 sayısı ile çarpın. Bu işlemi yaptığınızda odanızın ihtiyaç duyduğu soğutma değerini bulursunuz. Böylece klima seçerken bu değeri göz önünde bulundurarak daha iyi seçimler yaparsınız. Diyelim ki 20 metrekarelik bir odanız var. İşlem şu şekilde olacak. 20/2,2=9,09 Elde ettiğimiz 9,09 değerini 1000 ile çarpacağız. 9,09x1000=9090 btu/h Bunun anlamı şudur. Soğutma için 9000 btu/h değerli bir klima işinizi görecektir.

*Klima Hesabı Çıkarma Yöntem 2 (ayrıntılı)
   Bu yöntem biraz daha ayrıntılıdır. Çünkü her bölgenin farklı katsayısı mevcuttur. Bu yöntem de ise odanızın metrekaresini bölgenizin metrekaresi ile çarpacaksınız ve odada genel olarak kaç kişi bulunacaksa, kişi başına 600 btu/h ekleyeceksiniz. Farz edelim ki siz Marmara Bölgesi’nde ikamet etmektesiniz. Marmara Bölgesinin katsayısı 385’tir. Yine evde ortalama 4 kişinin bulunacağını hesaba katarak işlemimizi yapalım. 20x385=7700 Çıkan sonuç 7700. Şimdi de bu değere kişi başı 600 btu/h ekleyeceğimiz için 4*600=2400 btu/h Toplayalım: 7700+2400=10100. Bu hesaba göre ise 1000 btu/h değerindeki bir klima işinizi görecektir. Tabi eğer farklı bölgelerde olsaydınız farklı değerlerle karşılaşacaktınız. Bölge değerleri şu şekildedir:
Marmara Bölgesi:385, Ege Bölgesi:423, Akdeniz Bölgesi:445, Güneydoğu Anadolu Bölgesi:462, Doğu Anadolu Bölgesi:308, Karadeniz Bölgesi:385, İç Anadolu Bölgesi:346
Not: Bulduğunuz değerlerden daha büyük değerlerde olan bir klima almamanızı tavsiye ederiz. Bu elektrik israfından başka bir şey değildir.

2 . Klimanın elektrik sarfiyatı veya tasarrufu hesap edilmeli!

   Hangi değerlerde bir cihaz almanız gerektiğine karar verdiyseniz, artık dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri, alacağınız klimanın ne kadar elektrik harcadığı yani enerji tasarrufu yaptığı hususudur. Elektriğin bu kadar pahalı olduğu ülkemizde bu hususa önem verilmesi elzemdir. Eğer biraz paraya kıyıp çok az elektrik harcayan bir klima almak isterseniz, nasıl bir klima almalıyım diyorsanız tek geçmeniz gereken klima tipi inverter klimalardır. İnverter klima ile ilgili ayrıntılı bilgiyi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. İnverter klimalar kısaca, klasik klimalar gibi sürekli açıl-kapan yapmadan çalışan ve bu sayede çok az elektrik tüketen klimalardır. İnverter klima almazsanız da A sınıfı bir klimadan şaşmamalısınız. B ve C sınıfları artık hiç tercih edilmese de piyasada hala bulunmaktadırlar. Zaten bu sınıflardan bir ürün alırsanız, acısı elektrik faturalarınıza fazlasıyla yansıyacaktır. İnverter klimalar neredeyse sadece bir ampul kadar enerji tüketmektedirler ve konforundan da yenmez!

3 . Hangi marka bir klima alacağınıza karar verin!

Şu anda piyasada onlarca klima markası bulunmaktadır. Bu markalardan her cebe hitap edenleri mevcuttur. Elbette ki her kişinin en iyi marka veya cihazı almaya gücü yetmeyecektir. Onun için geniş seçenekleriniz bulunmaktadır. Ben fiyatları diğer markalara oranla biraz daha yüksek olmakla birlikte Mitsubishi markayı tavsiye ederim Mitsubishi Electric de Mitsubishi Heavy de en çok satılan ve beğenilen markaların başında bulunmaktadır. Bu markaların dışında yine Japonlara ait Toshiba markası da hem sessizlik hem de elektrik tasarrufu konusunda tavsiyelerimiz arasında yer almaktadır. Klima tavsiyesinde bulunmuşken Daikin’i de es geçmemek lazım tabi ki. Bu saydıklarım yabancı markalardır. Bunların yanında Arçelik, Beko, Vestel gibi markalar da cebinize hitap ediyorsa , özellikle inverter veya A sınıfı cihazlarından alabilirsiniz. Bu markalardan herhangi birini tercih ederseniz, teknik servis gibi hususları da dikkate almayı unutmayın.

4 . Sessiz bir klima mı istiyorsunuz?

   Almayı düşündüğünüz cihazı yatak odasında veya çocuk odasında kullanmayı düşünüyorsanız, sessiz özellikteki bir cihaz almanız şarttır. Gidip ucuz bir fiyata uygun olmayan bir klima alırsanız geceleri sesten dolayı uyuyamayabilirsiniz. Bu konuda yine Toshiba ve Mitsubishi firmaları belki de dünyanın en sessiz klimalarını üretmişlerdir. Tabi ki ekonomik durumunuz da ne marka alacağınız konusunda önemlidir.

5 . Cihazınızı ısıtmada da kullanacak mısınız?

Klimanızı sadece soğutma için değil de ısıtma için de kullanmayı düşünüyorsanız bu hususu dikkate alın. Çok övdük ama bu konuda da yine Toshiba ve Mitsubishi ürünleri tavsiyemiz arasındadır. Zira bu ürünlerin -15 derecelerde bile ısıtma yapabildiğini biliyoruz. Hangi marka alırsanız alın bu hususu da yetkililere özellikle bildirin.

6 . Klimanızı almadan önce şikayet sitelerine göz attınız mı?

Aslında şikayet sitelerinde neredeyse her ürün ile ilgili şikayetler bulmanız mümkündür. Bir ürün alırken bu sitelere göz atmak, sizi yanlış bir karar vermekten alıkoyabilir. Eğer bir marka veya model hakkında aşırı derecede şikayet ve memnuniyetsizlik varsa, yapmanız gereken en iyi şey o marka veya modelden uzak durmaktır.

   Yukarıda saydığımız hususlar dışında, klimalar hakkında bilmek istediğiniz konular sitemizde mevcuttur. Kategoriler kısmından ulaşmanız mümkündür. Nasıl bir klima alınmalı, nasıl bir klima almalıyım gibi sorularınıza umarım cevap alabilmişsinizdir.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,475,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Nasıl Bir Klima Almalıyım?
Nasıl Bir Klima Almalıyım?
Nasıl bir klima alınacağına karar vermek, sanırım klima almaya karar vermekten çok daha zordur. Almaya karar verdiğiniz andan itibaren kafanızı kurcalayan bir sürü soru olu
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/01/nasl-bir-klima-almalym.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/01/nasl-bir-klima-almalym.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için