Sağlıklı Kilo Vermek İçin Ne Yapılmalı?

PAYLAŞ:

Kilo problemi, günümüzdeki en önemli problemler arasında yer almaktadır. Bu problem sadece sağlığı tehlikeye atmakla kalmıyor, aynı zamanda estetik görünümü de olumsuz bir şekilde etkiliyor. Durum böyle olunca da, insanlar ister istemez kilo vermenin yollarını araştırmaya başlıyor.

   Kilo vererek daha sağlıklı bir görünüme kavuşmak elbette mümkün; ancak önemli olan kilo vermek değil, önemli olan sağlıklı kilo vermektir. Kilolu birçok insanın yaptığı en büyük yanlışlardan bir tanesi, kilo veren her yolun mubah olduğu anlayışına sahip olmasıdır. Kilo vermekte çok sabırsızdırlar ve kendilerini bir anda birçok nimetten mahrum bırakarak, vücutlarına resmen zulmederek kilo vermeye çalışırlar. Böyle bir kilo verme anlayışının, kilo verme ile sonuçlanması mümkün olabilir; ancak unutulmamalıdır ki böyle bir tutum neticesinde verilen sadece kilolar değildir. Aynı zamanda kişinin sağlığı da vermiş demektir.

 Peki sağlıklı kilo vermek için neler yapılmalıdır, nasıl beslenilmelidir, kilo vermek için ne, ne zaman, ne kadar yenilmelidir? İşte bu yazımızda tüm bu soruların cevabını vermeye çalışacağız.
Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki oradan buradan okuduğunuz, duyduğunuz her diyet programı sizin için uygun olmayabilir. Bu durum kişinin yaşı, sağlığı, fiziki yapısına göre değişiklik gösterebilir. Kısacası kişiyi en iyi tanıyan, yine kişinin kendisinden başkası değildir. Onun için, kendiniz için bir diyet programı hazırlarken bir uzman diyetisyenden yardım almanız ve kendinizle ilgili her ayrıntıyı düşünmeniz yararlı olacaktır.

   Şunu unutmayın ki amacınız, ne şekilde olursa olsun kilo vermek değil, sağlıklı kilo vermek olmalıdır. Bunu gerçekleştirebilmeniz için yazımızı okumaya devam edin ve harekete geçin.

Neden Kilo Vermek İstiyorsunuz?

   Bu sorunun cevabı muhtemelen ‘’kilolu olduğum için tabi ki’’ olacaktır; ancak bizim burada kastettiğimiz durum bu değildir. Kilo problemi sağlığınızı tehdit altına mı aldı? Sadece dış görünüşünüzün daha iyi olması için mi kilo vermeye karar verdiniz? Kilo verme kararını size başkaları aldırttı? İşte istediğimiz cevaplar, bu sorulara ait olan cevaplardır; çünkü daha etkili kilo vermek için bu sorulara vereceğiniz cevaplar gerçekten de önemlidir. Kilo vermenin sizin açınızdan önemini kavrayıp, buna gerçekten tüm içtenliği ile karar verebildiyseniz yolu yarıladınız demektir. Özetle, bu paragrafın ana fikri, sağlıklı kilo vermek için aldığınız kararda samimi olmanızdır.

Sağlıklı Kilo Vermek Çok da Kolay Değildir, Sabır İster

   Maalesef sağlıklı kilo vermek öyle sanıldığı gibi ‘’hadi kilo vereyim; verdim’’ demek kadar kolay değildir. Bunu kesinlikle motivasyonunuzu bozmak için söylemiyorum. İnsan geçeceği yolun özelliklerini iyi bilmeli ki yolculuğunu kazasız belasız bitirebilsin. Bir kere, her zaman gördüğünüz veya duyduğunuz, ‘’bir haftada x kilo verdi, bir ayda şu kadar zayıfladı’’ gibi asılsız söylemlere kanmayın ve bunu siz de gerçekleştiremediğiniz için sakın üzülmeyin. Zaten Dünya Sağlık Örgütü’nün sağlıklı kilo vermek için önerdiği rakamlar bellidir. Bu örgüte göre bir haftada verilmesi gereken maksimum kilo 0,5 ile 1 kilo arasıdır. Bir haftada verilen kilolar, bu rakamların çok üstündeyse bilin ki orada istenmeyen sonuçlar da yaşanacaktır. Bu durum, sizin kilo verme sürecinde sabırlı ve kararlı olmanızı, kendinizi bir anda tüm proteinlerden, karbonhidratlardan uzak tutmamanızı belirten bir durumdur. Yavaş ama kararlı adımlarla siz de sağlıklı bir şekilde kilolarınızdan kurtulacaksınız. Buna inancınız tam olsun.

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Nasıl Beslenilmelidir?

   Tüm içtenliğinizle sağlıklı bir şekilde kilo vermeye karar verdiyseniz, ne şekilde beslenmeniz gerektiği ile ilgili bazı tavsiyelerde bulunalım. İsterseniz bu tavsiyeleri de küçük başlıklar halinde vermeye çalışalım.

Öğünlerinizi Azaltmayın

   Sağlıklı kilo vermek için öğün atlayıp kendinizi çok da aç bırakmanıza gerek yoktur. Öğünlerinizi yine tam yiyin, hatta ara öğünler de yapın; ancak bu öğünlerde yediklerinizin miktarına ve türüne kesinlikle dikkat edin. Örneğin ekmeğinizi bir anda tamamımla kesmeyin ama iyice azaltın ve bu ekmeğin kepekli ekmek gibi sağlıklı ekmek çeşitlerinden olmasına özen gösterin. Yine kahvaltılarda metabolizmanızın ihtiyacı olduğu zeytini, peyniri, yumurtayı vb. eksik etmeyin. Vücudunuz için gerekli olan kırmızı etten, tavuk etinden veya balık etinden tamamen uzak durmayın. Her zaman tükettiğiniz miktara göre azaltmanız yeterli olacaktır.

  Kahvaltıdan Önce

Kahvaltı öncesinde yarım su bardağı süt veya bir bardak su tüketebilirsiniz. İsterseniz suyunuza limon da sıkabilirsiniz. Ancak kahvaltı dediğimiz, saat 10, 11’de uyanılıp 12’de yapılan bir öğün değildir. Örneğin saat 07:00-07:30 gibi süt veya suyunuzu içebilir; 9’a doğru da kahvaltınızı yapabilirsiniz.

Kahvaltı Mutlaka Yapılmalı

Zayıflamak için kesinlikle kahvaltınızı es geçmeyin. Kahvaltı sağlığınız için en önemli öğünlerden bir tanesidir. Dikkat ederseniz diğer öğünlerin arası 4-5 saat iken, akşam yemeği ile kahvaltının arası 12 saati bulabilmektedir. Böyle bir durumda es geçeceğiniz kahvaltı, sizde istemediğiniz baş ağrılarına sebep olabilir; hatta kilo vermenize bile engel olabilir. Kahvaltınızda 1-2 dilim ekmek, karar verdiğiniz miktarda zeytin, peynir vb. tüketebilirsiniz.

Ara Öğünlerde Bir Şeyler Atıştırın

   Atıştırmak derke, eminim ki aklınıza cipsler, sandviçler, çikolatalar gelmiyordur. Atıştırmak için orta boy bir elma, veya 2 adet ceviz, olmadı 1-2 tane kuru incir veya kuru kayısı ideal olabilir. Meyvenizi seçmek size kalsın; ancak özellikle yaz aylarındaysanız en ideali karpuzdur, diyebiliriz.

Akşam Yemeği Çok Geç Saatlere Bırakılmamalıdır

Akşam yemeği ile uyuma saatiniz arasında en 3-4 saat zaman olmalıdır. Yediğiniz yemeğin üstüne yaptığınız güzel bir uyku, size güzel kilolar aldıracaktır. Amacımız da bu olmadığına göre, uyku saatine doğru herhangi bir şey yememelisiniz.

Yemeklerinizde Salata Mutlaka Olmalı

Sağlıklı Kilo vermek için her ne kadar kararlıysanız da zorlanacağınızı biliyorsunuz. Mideniz sürekli doyma hissine kavuşmak isteyecektir. Onu kandırmanın en güzel yolu, size kilo aldırmayacak, yağ yaptırmayacak salatalar tüketmenizdir.

Etlerinizi Kızartmak Yerine Haşlayın

Etlerinizi kızartmak yerine bir de yağ ekliyorsanız, çok yazık ediyorsunuzdur kendinize. Kilo vermek için yapılan en güzel şeylerden bir tanesi yağlardan uzak kalmaktır. Etlerinizi haşlayarak tükettiğiniz zaman hem o yağlardan uzak durarak istenmeyen kilo alımlarını önlemiş olacak, hem de metabolizmanızın ihtiyaç duyduğu proteini elde etmiş olacaksınız.

Şekerli Tatlılardan, Hazır Gıdalardan Uzak Durun

Tatlıların, kilo yapmasındaki etkisini hepiniz bilirsiniz. Bunlardan kesinlikle uzak durmalı, vücudunuzun şeker ihtiyacını doğal yollardan karşılamalısınız.

Bol Bol Spor Yapın

‘’Nerede hareket, orada bereket!’’ sözü kilolarda var olacak bereketten bahsetmiyor, biliyorsunuz. Bereket iyi anlamlı bir sözcük olduğuna göre, durumun tersini söyleyebiliriz. Ne kadar hareket ederseniz, o kadar sağlıklı zayıflarsınız. Normalde günde yapılan 30 dakikalık tempolu yürüyüşlerin zayıflamak için yeterli olduğu ifade edilir. Ancak şöyle bir durum var ki herkesin, her gün dışarı çıkıp 30 dakika yürümesi için yeterli zamanı veya fırsatı yoktur. Özellikle çocuğu veya çocukları olan anneler maalesef bu durumdadır. Ancak onlar da kesinlikle yılmamalı, spor veya egzersiz yapacak ortamları kendileri yaratmalıdır. İmkanı olanlar koşu bandı alabilirler. Olmayanlar ise kendileri için etkili egzersiz programları hazırlayarak sağlıklı bir şekilde zayıflayabilirler. Velhasıl bir şekilde hareketlenmelisiniz; aksi takdirde kilo vermek ve yağ yakmak çok güç hatta imkânsız bile olabilir.

Kaslarınızı Çalıştırın

Kilo vermek için kaslarınızı çalıştırmanız şart. Kaslarınız çalıştırmazsanız verdiğiniz sadece kilolar değil, kaslar da olacaktır. Özellikle göbeğinizden kurtulmak için karın egzersizleri yapmaya özen gösterin.

Bol Su Tüketin

Bayanlara tavsiye edilen günlük su miktarı 1,5-2 litre kadar sudur. Erkeklerin ise 2-2,5 litre su tüketmesi yerinde olacaktır. Ancak bu su miktarını yakalamak için, midenizi bir anda suya boğmayın. Unutmayın bu suyu, aralıklarla tüketmelisiniz.
Karnım Doyuyor ama Gözüm Doymuyor diyorsan TIKLA

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Sağlıklı Kilo Vermek İçin Ne Yapılmalı?
Sağlıklı Kilo Vermek İçin Ne Yapılmalı?
Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için yapmanız ve yapmamanız gereken her şey
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/01/saglikli-kilo-vermek-icin-ne-yapilmali.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/01/saglikli-kilo-vermek-icin-ne-yapilmali.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için