Tırnak Batmasını Önlemek İçin Tırnaklar Nasıl Kesilmeli?

   Tırnak batması, başınıza geldiği zaman sizi fazlasıyla rahatsız edecek bir durumdur. Onun için daha başınıza gelmediyse tedbirini almak ve başınıza geldiyse de bu durumu düzeltmek için, yazımızdaki bazı hususlara dikkat etmeniz gerekecek.    Tırnak batması birçok sebepten gerçekleşebilir. Ayakkabı seçimi, ayağın aşırı terlemesi ve...

306 0

   Tırnak batması, başınıza geldiği zaman sizi fazlasıyla rahatsız edecek bir durumdur. Onun için daha başınıza gelmediyse tedbirini almak ve başınıza geldiyse de bu durumu düzeltmek için, yazımızdaki bazı hususlara dikkat etmeniz gerekecek.
   Tırnak batması birçok sebepten gerçekleşebilir. Ayakkabı seçimi, ayağın aşırı terlemesi ve en önemlisi de yanlış tırnak kesimi diyebiliriz. Tırnak batmasını önlemek için tırnak kesiminize dikkat etmiyorsanız, her an bu sıkıntıya siz de hazır olun.

Tırnak Batmasını Önlemek İçin Tırnaklar Nasıl Kesilmelidir?

Bu konuda dikkat etmeniz gereken şey, el tırnakları ile ayak tırnaklarının aynı şekilde kesilmediğidir. Tırnak batmasını engellemek için el tırnaklarınızı oval, yani yuvarlak şekilde kesmelisiniz. Ancak bu durum ayak tırnakları için geçerli değildir. Şayet ayak tırnaklarınızı da el tırnakları gibi oval biçimde kesmeye devam ederseniz tırnak batması sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Peki ayak tırnakları nasıl kesilmeli? Ayak tırnakları da kesinlikle düz biçimde kesilmelidir. Ayak tırnaklarınız, parmağınızın şekline getirmeye çalışmayın. Yani kenarlardan da keserek oval hale getirmeyin.

Tırnak Batmasını Önlemek İçin Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Kimi insanların ayakları, parmaklara doğru incelir. Kiminin de parmaklara doğru iyice genişlemeye başlar. Halk arasında pençe ayak olarak tabir edilen bu ayaklara sahip olanlar, ucu sivri olmayan genişçe ayakkabılar giymelidirler. Ayak parmaklarınız, giydiğiniz ayakkabının içinde rahat hareket etmelidir. Aksi takdirde, ayakkabının içinde sürekli sıkışık duran tırnaklar zamanla deriye doğru gelişmeye başlayacak ve ete batacaklardır. Bu durumda iltihaplanmaya ve ağrılara sebep olacaktır.
   Bunun yanında yıkadığınız ayaklarınızı ve parmak aralarını mutlaka kurutmanız lazımdır. Ayaklar ıslakken çorap giymemeye dikkat etmelisinizdir.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php