ALES'ten Yüksek Puan Nasıl Alınır?

PAYLAŞ:

    ALES, gerçek anlamda ülkemizde yapılan en zorlu sınavlardan bir tanesidir. Aslında bahsettiğimiz zorluk, sınav sorularının zorluğu ile alakalı değildir. Bu zorluğun sebebi az zamanda çok soru çözme gerekliliğidir. Yani ALES, bir anlamda bilgi veya yorumlama yarışı değil, hız yarışıdır. Az zamanda çok soru çözebilen kişi her zaman bir adım öndedir.
   Peki, ALES’ten yüksek puan nasıl alınır, yüksek puan almak için neler yapılmalıdır, nasıl çalışılmalıdır? İşte bu yazımızda merak ettiğiniz tüm bu soruların cevabını bulacağınızı ümit ediyoruz. ALES’ten 90 puan veya daha üstü puan alanların elbette ki uyguladığı stratejiler mevcuttur. ALES’ten yüksek puan almanın yollarını başlıklar halinde inceleyelim.

1 . ALES için okuma alışkanlığı elzemdir!

   Bildiğiniz gibi, bu sınavın soruları hızlı okumaya ve dolayısı ile hızlı anlamaya dayalıdır. Hızlı okuyup hızlı anlamanın biricik yolu da okuma alışkanlığına sahip olmaktır. Az okuyan veya hiç okumayan birinin bu sınavda yüksek puan alması belki de imkansızdır. Şayet sizin de düzenli bir kitap okuma alışkanlığınız yoksa, bu alışkanlığı edinmeniz gerekmektedir. Hatta sadece okuma alışkanlığı değil, anlayarak hızlı okuma alışkanlığı edinmeniz çok daha faydalı olacaktır.

2 . Konulara gereğinden fazla zaman ayrılmamalı!

   Matematik testlerini çözmek için, bilgi her ne kadar şartsa da, sözel testler için şart olmadığını söyleyebiliriz. Türkçe testlerini doğru çözebilmeniz için birikiminiz çok önemlidir. Türkçe anlama ve yorumlama becerisi gelişmemiş olan birinin, bu sınava son bir-iki ay kala başarılı olması çok zordur. Bahsettiğimiz birikimi edinmeniz için de hem bol bol okumalı hem de bol bol Türkçe sorusu çözmelisiniz. Özellikle paragraf bilgisi ile ilgili ‘’ana fikir, konu, yardımcı düşünce’’ vb. kavramların ne olduğu ile ilgili bilginiz varsa, konulara az zaman ayırıp, kalan zamanınızı soru çözerek geçirmeniz daha yararlı olacaktır. Sözel testler için bilmediğiniz konulara çok hızlı bir şekilde göz atıp soru çözmeniz daha yüksek puan almanıza yardımcı olacaktır.
   Matematik testlerinde ise konuları iyi kavramış olmanız gerekmektedir. Zaten iyi kavrayamadığınız bir konunun sorularını çözmek de pek mümkün olmayacaktır. Onun için bu ders için konularınızı iyi bir şekilde öğrendikten sonra soru çözmeye başlamanız yararınıza olacaktır.

3 . ALES’ten yüksek puan almak için zamanla yarışmalısınız!

   Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu sınav, öğrencilerin hızını ölçen bir sınavdır. Çözmeye yetiştiremediğiniz hiçbir sorunun hiçbir değeri yoktur. Verilen süre içinde yeterli soru çözebilmenin yolu da soruları hızlı çözmekten geçer. Bunun için, yapmanız gereken bol bol deneme çözmek, denemeleri çözerken zaman tutarak kendinizle yarışmak ve her seferinde aynı zamanda daha fazla soru çözmek için bünyenizi zorlamaktır.

4 . Sınav esnasında turlama tekniği yapmalısınız!

   ALES’te tüm soruları çözmek için zamanı yeterli bulan kişi sayısı çok azdır. Bu sınava giren neredeyse herkes, soruları yetiştirememe problemi yaşamaktadır. Bu problemi en aza indirgemek için yapmanız gereken şey, turlama tekniğidir. Nedir turlama tekniği? Turlama tekniği ilk sorudan başlayıp hiç soru atlamada tüm soruları çözmeye çalışmak değil; aksine hızlı çözülebilecek soruların çözülerek, zor veya çok uzun soruların tekrar başa dönülerek çözülmesidir. Yani çözmekte zorlanacağınız sorulara veya ‘’roman’’ misali sorulara takılmadan, onların üzerinde zaman kaybetmeden diğer sorulara geçmelisiniz. İlk etapta çözmediğiniz yani geçtiğiniz soruları yuvarlak içine alın. Çözebildiğiniz tüm soruları çözdükten sonra zamanınızı alacak o sorulara tekrar geri dönerek yeniden çözmeye çalışın.

5 . Mantık soruları sandığınız kadar zor değil!

   Mantık sorularını çok hızlı çözüp, diğer sorularda zorlananlar olmakla birlikte; diğer soruları çözmekte sıkıntı yaşamayıp mantık sorularına takılanların sayısı daha fazladır. Mantık sorularından korkmanın veya çözememenin sebebi aslında zeka ile pek alakalı olmayıp, bu işin püf noktasını öğrenmemek ve yeterince pratik yapmamaktır. Bu soruların nasıl çözülmesi gerektiği ile ilgili bilgilerden faydalanmalı ve bol pratik yapmalısınız. Verilenleri tablo haline getirerek çözmenin yararlarını zaten biliyorsunuzdur.

6 . Cevaplarınızı optik kağıdına geçirmek için son dakikaları beklemeyin!

   Zaman sıkıntısının olduğu böyle bir sınavda, cevapları cevap kağıdına son dakikalarda geçirmeye çalışmak, pek de akıl karı değildir. Bunun için en iyi şey, çözdüğünüz her sayfayı, o sayfayı çevirmeden önce optik kağıdına geçirmektir. Bu, ortalama 7-8 soru demektir. 7-8 sorudan sonra cevaplarınızı kağıda geçirmeniz, beyninizin küçük dinlemeler yapması için de fazlası ile yararlı olacaktır.


   Ales’ten, nasıl yüksek puan alınacağı ile ilgili bu yazıyı önemseyip, çalışmalarınızı buna göre yapmanız yararlı olacaktır. Hepinize şimdiden başarılar…

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,475,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: ALES'ten Yüksek Puan Nasıl Alınır?
ALES'ten Yüksek Puan Nasıl Alınır?
ALES'ten yüksek puan almak için okumanız gereken altın kurallar!
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/02/alesten-yuksek-puan-nasil-alinir.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/02/alesten-yuksek-puan-nasil-alinir.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için