Kılavuz Kitabı Olan Derslerde Ünitelendirilmiş Yıllık Plan Çıkarmak Zorunlu mudur?

PAYLAŞ:

   Öğretmen kılavuz kitaplarında ünitelendirilmiş yıllık planlara yer verilmeye başlandığından beri, kılavuz kitabında yıllık plan bulunmasına rağmen yeniden plan çıkarma zorunluluğunun bulunup bulunmadığı sorusu sorulmaya devam etmektedir. Sanırım bu yazıyı okuduğunuzda, kafanızdaki soruya cevap bulacak ve artık ne yapmanız gerektiğini öğrenmiş olacaksınız.

   Bildiğiniz gibi okul ders kitapları ülke genelindeki tüm okullara gönderilir ve bu kitaplarda yer alan ünitelendirilmiş yıllık planların hepsi aynıdır. Okullara hangi yayının ders kitabı gönderildiyse, o kitaplarda genel bir yıllık plan bulunmaktadır. Yani bu planlara göre, tüm okullar eşit sayılmış, aralarında hiçbir farkın olmadığı düşünülmüş ve genel bir plan konulmuştur.

   Hayır aslında durum yukarıda bahsettiğimiz gibi değildir. Yani bu kitap yayıncıları, aynı planın Türkiye’deki tüm okullar aiçin aynı olacağını ve değiştirilmeden, esnetilmeden kullanılabileceğini düşünmemişlerdir.

   Sizler de takdir edersiniz ki, her okulun yapısı, şartları birbirinden farklıdır. A ilindeki X okulu öğrencilerine kazandırabileceğiniz kazanımlar ile, B ilindeki Y okulu öğrencilerine kazandırabileceğiniz kazanımlar farklı olabilmektedir. Zaten eğitim sistemimiz de, farklı şartlara göre farklı kazanımların gerçekleştirilebileceğini yani, ünitelendirilmiş yıllık planların esnetilebileceğini öngörmektedir.

   Peki, her okulun şartları farklı ise her okula aynı planı uygulamaya çalışmak mantıklı mıdır? Elbette hayır! İşte o kılavuz kitaplarında verilen ünitelendirilmiş yıllık planlar, genel bir taslak olarak düşünülmeli ve o taslak örnek alınarak, yeni bir plan oluşturulmalıdır.

   Öğretmenlerin veya müfettişlerin en büyük sorunlarından bir tanesi de bu sorundur. Müfettişler, kılavuz kitabında plan bulunmasına rağmen, öğretmenlerin bir ünitelendirilmiş yıllık plan hazırlayarak çıktı almasını veya CD ortamına atmasını isterler. Öğretmenler ise, kılavuz kitaplarında zaten planın var olduğunu ve tekrar çıkarmanın gereksiz olduğunu düşünürler.


   Bir öğretmen olarak, müfettişlerin haklı olduğunu ifade etmek zorundayım. Her öğretmen, küçük de olsa, o taslak planlarda değişikliğe gitmeli ve planı kendi okulu ve okul öğrencilerine uyarlamalıdır. Şu da var tabi ki: Öğrenci ve okul yapısı farklı ise öğretmen zaten her şeyi öğrencilere uyarlamaya çalışır. Ancak maalesef ülkemizde işler kağıt üzerinde yapılır. Gerçek hayatta yaptıklarınızı kağıt üzerinde resmiyete dökmediğiniz müddetçe, hiçbir anlam ifade etmeyecektir.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Kılavuz Kitabı Olan Derslerde Ünitelendirilmiş Yıllık Plan Çıkarmak Zorunlu mudur?
Kılavuz Kitabı Olan Derslerde Ünitelendirilmiş Yıllık Plan Çıkarmak Zorunlu mudur?
Ünitelendirilmiş yıllık plan bulunan öğretmen kılavuz kitapları için, tekrar plan çıkarılmalı mıdır?
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/02/kilavuz-kitabi-olan-derslerde.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/02/kilavuz-kitabi-olan-derslerde.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için