Klima Bakımı Ne Zaman Yapılmalı?

   Kullanmakta olduğumuz klimalardan yüksek performans almak istiyorsak, cihazımızın uzun ömürlü olmasını, az elektrik harcamasını ve sağlımız için tehlike arz etmemesini istiyorsak bakımını da zamanında yapmamız daha doğrusu yaptırmamız gerekmektedir gerekmektedir.    Konu ile ilgili yeterince aydınlatılmamış klima kullanıcıları maalesef bu konuda yeterince duyarlı değil....

267 0
   Kullanmakta olduğumuz klimalardan yüksek performans almak istiyorsak, cihazımızın uzun ömürlü olmasını, az elektrik harcamasını ve sağlımız için tehlike arz etmemesini istiyorsak bakımını da zamanında yapmamız daha doğrusu yaptırmamız gerekmektedir gerekmektedir.
   Konu ile ilgili yeterince aydınlatılmamış klima kullanıcıları maalesef bu konuda yeterince duyarlı değil. Öyle ki forumlardan okuduğumuz kadarıyla bırakın olması gereken zamanda, 2-3 yıl klimasının bakımını yaptırmayanlar bile mevcuttur. Onlar sanırlar ki klima bakımına vermedikleri para, yanlarına kar kalacaktır
   Oysa durum, hiç de onların bildiği gibi değildir. Ceplerinde tuttuklarını, sağlıkları için vereceklerini akıllarından çıkarmışlar. Düşünsenize, yıllarca o klimanın içinde biriken kirler mikroplar… Ve onların hepsini biz ciğerlerimize teneffüs ediyoruz. Bunun, sağlımız için oluşturduğu tehlikeyi sizler tahmin edersiniz artık. Peki, klima bakımı ne zaman yapılmalıdır?
Klima Bakımı Ne Zaman Yapılmalı?

   Aldığınız cihazın kullanım kılavuzunda da bu rutin bakımların ne zaman ve hangi zaman aralıkları ile yapılması gerektiği yazılmıştır. Genellikle klima bakımının 6 ayda bir yapılması gerektiği bilinmektedir. Yani bir klima sahibi iseniz, cihazınızın rutin bakımlarını, yetkili teknik servislerce yaptırmalısınız.
   Klimanızın bakımını yaptırmak için arıza vermesi beklemeyin. Kaliteli bir ürün kullanıyorsanız zaten hemen arıza vermesi beklenemez. Ancak arıza vermese dahi içinde biriken kirler, tozlar, mikroplar sizi otomatikman etkileyecektir.
   Ben 6 ayda bir bakım işleri ile uğraşamam diyorsanız bile hiç olmazsa yılda sadece bir kere yapın. Bakımları yaptırdıktan sonra ürününüzün performansında ve elektrik tüketimindeki değişiklikleri fazlası ile göreceksinizdir.
   Hava Filtresi Temizliğini de Unutmayın!

Yaptıracağınız rutin bakımların yanında bir de hava filtresinin temizliğinin yapılması gerektiğini eminim ki zaten hepiniz biliyorsunuz. 1-2 haftada bir hava filtresini çıkararak yıkamayı ihmal etmeyin. Filtre çok kirlenmemişse ve tozlanmamışsa, elektrikli süpürge ile de temizlemeniz mümkündür.
”Klima bakımı kaç ayda bir yapılmalı”
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php