Klima Elektrik Tüketimi Hesaplama

PAYLAŞ:

   Sahip olduğunuz klimanın saatte, günde veya ayda ne kadar elektrik tükettiğini merak ediyorsanız ve bunu öğrenmenin veya hesaplamanın nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazımızda sizlere klima elektrik tüketiminin nasıl yapıldığını anlatmaya çalışacağız.

   Ancak klimanızın veya sahip olmak istediğiniz klimanın ne kadar elektrik tükettiğini anlamanız için, onun ısıtma ve soğutma sarfiyatlarını bilmelisiniz. Tabi sadece bunu bilmek de yetmez. Aynı zamanda ülkemizdeki elektrik fiyatlarının ne kadar olduğunu da öğrenmelisiniz.

   İsterseniz sizlere ikinci bilgiyi yani Türkiye’deki elektrik fiyatlarını biz söyleyelim. An itibariyle (Şubat 2014) ülkemizdeki elektrik fiyatları 1 kW=0,37 Türk lirasıdır.
   Bir klima cihazının ısıtma veya soğutmada tükettiği enerji yani elektrik sarfiyatını bulmak için , kW elektrik fiyatı olan 0,37 ile klimanın ısıtma veya soğutma sarfiyatını çarpıp sonucu buluyoruz.

Klima Elektrik Tüketimi Hesaplama

Örnek 1 : Falan Filan marka Klima Elektrik Tüketimi

Diyelim ki falan markanın filan modelinin teknik özellikleri kapsamında ısıtma sarfiyatı 0,86 kW/h olarak geçiyor. 2014 Şubat ayında elektrik kW fiyatı 0,37 lira. Klimanın tükettiği elektrik miktarının TL cinsinden bulabilmek için ısıtma sarfiyatını 0,37 TL ile çarpıyoruz.
0,86x0,37=0,3182 Yani bu klima modeli ısıtmada kullanıldığı zaman saatte yaklaşık olarak 0,31 Türk lirası harcıyor. Gün boyunca klimanın 10 saat çalıştığını düşünürsek 10x0,31= 3,1 lira eder. Bir ayda ise 30x3,1=93Türk lirası eder. Demek ki bu modeli günde 10 saat çalıştıran birinin elektrik faturası aylık olarak 93 lira civarında olacaktır.

Örnek 2 : Bu örneğimizde de klimanın soğutma sarfiyatına göre elektrik tüketimini bulmaya çalışalım:
Farz edelim ki Fındık markasının Fıstık modelindeki klimanın soğutma sarfiyatı kW/h cinsinden değeri 0,75. Bu sarfiyattaki cihazın saatteki elektrik tüketimini bulmak için 0,75 ile 0,37 elektrik fiyatını çarpıyoruz. 0,75x0,37=0,2775 TL.Günde 10 saat çalışırsa yaklaşık olarak 2,7 lira harcamış olur. Bu durumda klimanın aylık elektrik tüketim miktarı ise yaklaşık olarak 81 liradır.

   Tabi örnekte belirttiğimiz sarfiyat miktarları genellikle ısıtma ve soğutma btu/h değerleri düşük olan klimalardır. Bir klimanın ısıtma ve soğutma kapasitesi ne kadar artarsa, yani btu/h değerleri ne kadar yüksekse, elektrik tüketimi de o oranda artmaktadır.

   Yine bizim verdiğimiz örneklerdeki klimalar genellikle inverter teknolojisi ile çalışan klimalara özel olabilir. İnverter olmayan veya A sınıfı olmayan cihazların bu kadar az elektrik tüketmesi çok daha zor olabilmektedir.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Klima Elektrik Tüketimi Hesaplama
Klima Elektrik Tüketimi Hesaplama
Klimanızın ne kadar elektrik harcadığını hesaplayın?
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/02/klima-elektrik-tuketimi-hesaplama.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/02/klima-elektrik-tuketimi-hesaplama.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için