Klima Elektrik Tüketimi Hesaplama

   Sahip olduğunuz klimanın saatte, günde veya ayda ne kadar elektrik tükettiğini merak ediyorsanız ve bunu öğrenmenin veya hesaplamanın nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazımızda sizlere klima elektrik tüketiminin nasıl yapıldığını anlatmaya çalışacağız.    Ancak klimanızın veya sahip olmak istediğiniz klimanın ne kadar...

634 0
   Sahip olduğunuz klimanın saatte, günde veya ayda ne kadar elektrik tükettiğini merak ediyorsanız ve bunu öğrenmenin veya hesaplamanın nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazımızda sizlere klima elektrik tüketiminin nasıl yapıldığını anlatmaya çalışacağız.
   Ancak klimanızın veya sahip olmak istediğiniz klimanın ne kadar elektrik tükettiğini anlamanız için, onun ısıtma ve soğutma sarfiyatlarını bilmelisiniz. Tabi sadece bunu bilmek de yetmez. Aynı zamanda ülkemizdeki elektrik fiyatlarının ne kadar olduğunu da öğrenmelisiniz.
   İsterseniz sizlere ikinci bilgiyi yani Türkiye’deki elektrik fiyatlarını biz söyleyelim. An itibariyle (Şubat 2014) ülkemizdeki elektrik fiyatları 1 kW=0,37 Türk lirasıdır.
   Bir klima cihazının ısıtma veya soğutmada tükettiği enerji yani elektrik sarfiyatını bulmak için , kW elektrik fiyatı olan 0,37 ile klimanın ısıtma veya soğutma sarfiyatını çarpıp sonucu buluyoruz.
Klima Elektrik Tüketimi Hesaplama

Örnek 1 : Falan Filan marka Klima Elektrik Tüketimi
Diyelim ki falan markanın filan modelinin teknik özellikleri kapsamında ısıtma sarfiyatı 0,86 kW/h olarak geçiyor. 2014 Şubat ayında elektrik kW fiyatı 0,37 lira. Klimanın tükettiği elektrik miktarının TL cinsinden bulabilmek için ısıtma sarfiyatını 0,37 TL ile çarpıyoruz.
0,86×0,37=0,3182 Yani bu klima modeli ısıtmada kullanıldığı zaman saatte yaklaşık olarak 0,31 Türk lirası harcıyor. Gün boyunca klimanın 10 saat çalıştığını düşünürsek 10×0,31= 3,1 lira eder. Bir ayda ise 30×3,1=93Türk lirası eder. Demek ki bu modeli günde 10 saat çalıştıran birinin elektrik faturası aylık olarak 93 lira civarında olacaktır.
Örnek 2 : Bu örneğimizde de klimanın soğutma sarfiyatına göre elektrik tüketimini bulmaya çalışalım:
Farz edelim ki Fındık markasının Fıstık modelindeki klimanın soğutma sarfiyatı kW/h cinsinden değeri 0,75. Bu sarfiyattaki cihazın saatteki elektrik tüketimini bulmak için 0,75 ile 0,37 elektrik fiyatını çarpıyoruz. 0,75×0,37=0,2775 TL.Günde 10 saat çalışırsa yaklaşık olarak 2,7 lira harcamış olur. Bu durumda klimanın aylık elektrik tüketim miktarı ise yaklaşık olarak 81 liradır.
   Tabi örnekte belirttiğimiz sarfiyat miktarları genellikle ısıtma ve soğutma btu/h değerleri düşük olan klimalardır. Bir klimanın ısıtma ve soğutma kapasitesi ne kadar artarsa, yani btu/h değerleri ne kadar yüksekse, elektrik tüketimi de o oranda artmaktadır.

   Yine bizim verdiğimiz örneklerdeki klimalar genellikle inverter teknolojisi ile çalışan klimalara özel olabilir. İnverter olmayan veya A sınıfı olmayan cihazların bu kadar az elektrik tüketmesi çok daha zor olabilmektedir.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php