Klima Hava Filtresi Nasıl Temizlenir?

   Klimaların istenen performansı göstermesi, ez elektrik tüketmesi ve insan sağlığına daha faydalı olması için hava filtresinin belirli zaman aralıkları ile temizlenmesi çok önemlidir. Bu temizliği ihmal edenlerin cihazlarında, gözle görülür bir performans düşüklüğü, fazla enerji tüketimi ve çalışma gürültüsü yaşanmaktadır. Kullanım kılavuzlarında hava filtresinin...

215 0
   Klimaların istenen performansı göstermesi, ez elektrik tüketmesi ve insan sağlığına daha faydalı olması için hava filtresinin belirli zaman aralıkları ile temizlenmesi çok önemlidir. Bu temizliği ihmal edenlerin cihazlarında, gözle görülür bir performans düşüklüğü, fazla enerji tüketimi ve çalışma gürültüsü yaşanmaktadır. Kullanım kılavuzlarında hava filtresinin 15 günde bir (ya da daha kısa sürede) temizlenmesi gerektiği vurgulanmıştır. Buna rağmen kimi insanlar üşengeçliğinden, kimi ihmalkârlığından kimi de temizlenmesi gerektiği ile ilgili bilgi sahibi olmadığından bu bakımları yapmaz. Karşılığında da daha az performansla daha yüksek elektrik faturaları ile karşılaşır.
Klima hava filtresi kaç günde bir temizlenmelidir?

Genellikle kullanım kılavuzlarında bu süre 15 (on beş) gün olarak belirlenmiştir. Ancak bulunduğunuz ortamın koşulları (toz, kir vs.) bu sürenin belirlenmesinde önemli olabilir. Evet 15 günde bir filtrenin temizlenmesi gerekir ama sizin hava filtreniz çok daha kısa sürede kirleniyorsa elbette ki bu süreyi kısaltmalısınız.
Klima Hava Filtresi Nasıl Temizlenir- Hava Filtresinin temizliği nasıl yapılır?

   Genellikle klimaların ön panelinde bulunan hava filtresi yerinden çıkarılır. Filtrenin kirlilik veya tozluluk seviyesine bakılır. Çok az tozlanmış hava filtresinin elektrikli süpürge yardımı ile de temizlenmesi mümkündür; ancak fazla tozlu ve kirliyse onu Tazyikli musluğa tutarak temizlemelisiniz.
   Hava filtresinin temizlenmesi anında herhangi bir kimyasal temizleyici kullanılmaz. Aynı zamanda sıcak su ile değil soğuk su ile yıkanmalıdır. Filtre iyice yıkandıktan sonra güneşe bırakılarak da kurutulabilir, oda sıcaklığına bırakılarak da.

   Klimanızın hava filtresini temizlediğinizde anında, farkı göreceksiniz. Klimanız hem daha sessiz çalışıyor olacak, hem daha hızlı ısıtma veya soğutmayı sağlayacak hem de çok daha az elektrik tüketecektir. Bu nedenlerden dolayı kesinlikle bakımını ve temizliğini ihmal etmemelisiniz.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php