Klimalar Baş Ağrısı Yapar mı?

   Klima kullanılan yerlerde, klimaya maruz kalanların en büyük şikayetlerinden bir tanesi baş ağrısıdır. Klima çalıştırıldığı zaman başım ağrıyor diyenlerin sayısı pek de az değildir. Aslında bana sorarsanız bu durumun klimadan çok klimanın kullanım şeklinden ve normal hava koşullarında bile gerçekleşebilecek durumlardan kaynaklanıyordur.    Vücudumuzun,...

1129 0
   Klima kullanılan yerlerde, klimaya maruz kalanların en büyük şikayetlerinden bir tanesi baş ağrısıdır. Klima çalıştırıldığı zaman başım ağrıyor diyenlerin sayısı pek de az değildir. Aslında bana sorarsanız bu durumun klimadan çok klimanın kullanım şeklinden ve normal hava koşullarında bile gerçekleşebilecek durumlardan kaynaklanıyordur.
   Vücudumuzun, hava değişikliklerine veya iklim değişikliklerine çeşitli reaksiyonlar verdiğini hepimiz biliyoruz. En basiti mevsim geçişlerinde yaşanan baş ağrısı gibi rahatsızlıklardır. Bu tür rahatsızlıklar sıcak mevsimlerden soğuk mevsimlere geçildiğinde olduğu gibi, soğuk mevsimlerden sıcak mevsimlere geçişlerde de yaşanmaktadır. Bu durumun sebebi, vücudun uzun süreden beri alıştığı sıcaklık değerlerine alışması ve bir anda başka hava koşulları ile karşılaştığında farklı tepkimeler vermesi gerektiğinden kaynaklanmaktadır.
Klimalar neden baş ağrısı yapar?
   Klimalardan kaynaklanan baş ağrısının da aslında bu durumdan pek bir farkı yoktur; zira Çok sıcak bir ortama maruz kaldığınızı düşünün. Dışarıda sıcaklık 40 derece diyelim ve siz dışarıdan gelip bir anda klimanın çalıştırıldığı bir ortama girdiniz. Bu ortamın sıcaklık seviyesi de 25 decere dolaylarındaysa, vücudunuz sıcak bir ortamdan direk soğuk bir ortama geçmiş olacaktır. Bu, onda bir şok etkisi yaratacaktır. Çünkü vücut neye uğradığına şaşıracaktır. Bu durumda da ister istemez baş ağrısı gibi sorunlar ortaya çıkacaktır.
   Klimanın baş ağrısı yapmasını nasıl önleyebilirsiniz?
Klimalardan kaynaklanan birçok sağlık sorunu, bizim kullanım şeklimizden kaynaklanmaktadır aslında. Bazen işi abartır, cihazın tam önüne kurulur ve hemencecik serinlemeyi bekleriz. Bu, sakıncalı bir durumdur.
-Klimanızın hava üfürdüğü kısmı kendinize değil de başka yere yönlendirmelisiniz. Örneğin direk ortaya hava üfüreceğine yere veya tavana üfürmesi baş ağrılarınızı azaltabilir.
-Klimanızı çok düşük sıcaklıklara ayarlamayın. Yaz aylarında serinlemek isteyebilirsiniz. Ancak unutmayın ki yaz mevsimindeyiz. Biraz sıcağa, razı olmalıyız. 38 derecelerin yaşandığı bir yerde klimanızı 20 derece gibi sıcaklıklara ayarlarsanız, sadece baş ağrısı değil birçok soruna daha kapı aralamış olursunuz. Bu durum sadece sizin için geçerli değil tabi ki! Sıcak ortamlardan eve gelen herkes bu sorunları yaşayabilir.
-Cihazınızın hava filtresini sürekli temiz tutun. Bu süre için önerilen zaman aralığı 1 hafta ile 2 hafta arasıdır. Klima hava filtresinin temizlenmemesi hem klimanızın performansını düşürür hem de sağlık sorunlarına yol açar.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php