Klimalar Isıtmada Kullanılır mı?

   Birçok kişi klimaların sadece soğutmada kullanıldığını düşünmektedir. Aslında böyle bilmeleri pek de yadsınacak bir durum değildir; çünkü gerçekten de ülkemizdeki klima kullanımının büyük çoğunluğu soğutma amaçlıdır. Oysa klimaların sadece soğutmada değil, aynı zamanda ısınmak için de kullanıldığı bilinmelidir.    Gelişen klima teknolojisi ısıtmanın üst...

243 0
   Birçok kişi klimaların sadece soğutmada kullanıldığını düşünmektedir. Aslında böyle bilmeleri pek de yadsınacak bir durum değildir; çünkü gerçekten de ülkemizdeki klima kullanımının büyük çoğunluğu soğutma amaçlıdır. Oysa klimaların sadece soğutmada değil, aynı zamanda ısınmak için de kullanıldığı bilinmelidir.
   Gelişen klima teknolojisi ısıtmanın üst seviyelerde olmasını bile sağlamıştır. Öyle ki birçok klima markası -15 derecelerde bile ısıtma yapabilen cihazlar üretmişlerdir. Örneğin Mitsubishi markası bu konuda kendisini fazlası ile iddialı görmektedir. Buna da hakkı vardır elbette; çünkü Mitsubishi kullanıcıları, ısıtma konusunda fazlası ile memnundurlar.
   Belirttiğimiz gibi klimalar ısıtma amaçlı da kullanılmaktadır; ancak her yerde ve her koşulda kullanılabilir mi? İşte bu sorunun cevabı biraz zordur. Dedik ya en iddialı markalar bile -15 derecelerde ısıtma yapılabileceğini belirtmektedirler. Ülkemizin Kars, Ardahan, Erzurum, Ağrı gibi birçok ilin bırakın -15’leri, -30 derece sıcaklıkların bile yaşandığı hepiniz tarafından bilinmektedir.
   İşte Kars gibi soğuk bir ilde klima ile ısınmaya çalışmak, takdir edersiniz ki pek mantıklı olmamaktadır. Klimalar ısınma amaçlı kullanılacaksa az odanın ısıtılabileceği evler olmalıdır. Ya da kış aylarının çok sert geçmediği, klima ile ısınılabilecek ılıman yerler olması daha mantıklıdır.
   Ankarada’ki bir aileyi düşünelim. Yetişkin 2 veya 3 çocuklarının da olduğunu ve ayrı odalarda uyuduklarını farz edelim. Ankara’nın kışları sert geçmektedir. Böyle bir aile klima ile ısınacaksa birden fazla odayı ısıtmaya çalışacaktır. Klimanın günde 15 saat ısıtma yapmaya çalışacağını düşündüğümüzde elektrik faturası da hayli yüksek olacaktır. Kaldı ki ev istenildiği seviyede ısıtılamayacaktır muhtemelen.
   Ancak İzmir gibi, kış aylarının sert geçmediği bir şehirde kalabalık olmayan bir ailenin kombi yerine klima kullanması daha mantıklı olabilir. İzmir, kışın ortasında bile çoğu defa ısıtma ihtiyacı duymayan bil yerdir. Klima kullanan birisi az çalıştırarak istediği ısınmayı gerçekleştirebilir ve büyük olasılıkla kombiye oranla daha düşük bir elektrik faturası öder.

   Demek ki ısıtmada kullanılacak bir klima alırken, öncelikle yaşayacağımız bölgenin iklim koşullarına bakmalıymışız. İklim koşulları yukarıda anlattıklarımıza uygunsa ailede yaşayan kişi sayısını hesaba katmalı ve klimanın günde kaç saat çalışması gerektiğini hesaplamalıyız.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php