Klimalar Ne Kadar Elektrik Harcar?

   Merhaba değerli klima kullanıcıları! Bir klima sahibi iseniz veya bir klima almak üzereyseniz, klima elektrik tüketiminizi hesaplamak, klimanın ne kadar elektrik harcadığını öğrenmek isteyebilirsiniz. İnsanlar genellikle bir klima almadan önce elektrik faturasına ne kadar yansıyacağını. Çok elektrik tüketip tüketmeyeceğini merak ederler.    İşte bu...

352 0
   Merhaba değerli klima kullanıcıları! Bir klima sahibi iseniz veya bir klima almak üzereyseniz, klima elektrik tüketiminizi hesaplamak, klimanın ne kadar elektrik harcadığını öğrenmek isteyebilirsiniz. İnsanlar genellikle bir klima almadan önce elektrik faturasına ne kadar yansıyacağını. Çok elektrik tüketip tüketmeyeceğini merak ederler.
   İşte bu yazımızda o merakınızı gidermek ve klima elektrik tüketim miktarını hesaplayabilmenize yardımcı olmak için size gerekli bilgi ve işlemleri sunmaya çalışacağız.
   Klimalar ne kadar elektrik harcar sorusuna cevap vermeden önce, bazı değişkenlerden bahsetmemiz gerekir; çünkü klimanızın ne kadar elektrik harcadığı genellikle bu değişkenlere bağlıdır. Peki, nedir bu değişkenler?
Klimanın Elektrik Tüketiminde Etkisi Olan Faktörler

   ‘’Klimalar şu kadar elektrik harcar, klima kullanımı elektrik faturasına nasıl yansır’’ gibi sorulara direk cevap vermek zordur. Bazı şeylerin bilinmesi ise zorunludur. Örneğin klimanızın ısıtma ve soğutma btu/h değerleri yani kapasiteleri, enerji sınıfı (inverter, A sınıfı), markası (Mitsubishi, Daikin, Arçelik, Vestel vb.), klima kullanılacak mekanın güneşe cephesi, kişi sayısı, evin yalıtımı gibi tüm faktörler elektrik tüketimine etki etmektedir.
   Tabi ki en önemli unsur ise cihazınızı günde kaç saat veya ayda kaç gün kullandığınızdır. Şimdi dilerseniz klimanızın ne kadar elektrik harcayacağını birlikte hesaplayalım. Bunu yaparken farklı marka ve model klima örneklerini vermeye çalışalım.
   Klimanızın özellikleri arasında ısıtma ve soğutma sarfiyatları yani enerji tüketimleri bulunmaktadır. Düşündüğünüz bir klimanın bu özelliklerini ele alarak o cihazın günlük veya aylık elektrik tüketimini hesaplayabilirsiniz.
Klima Elektrik Tüketimi Hesaplama

Örnek : Mitsubishi SRK 25 ZMP-S1 Klima Elektrik Tüketimi
   Bu klima modelinin teknik özellikleri kapsamında soğutma sarfiyatı 0,71 kW/h; ısıtma sarfiyatı olarak da 0,86 kW/h olarak geçiyor. 2014 Ocak ayında (yazının yayınlanma tarihi) elektrik kW fiyatı vergiler de dahil olmak üzere 0,37 lira. Klimanın tükettiği elektrik miktarının TL cinsinden bulabilmek için soğutma sarfiyatını 0,37 TL ile çarpıyoruz.
0,71×0,37=0,2627 Yani bu klima modeli soğutmada kullanıldığı zaman saatte yaklaşık olarak 0,26 lira harcıyor. Gün boyunca klimanın 10 saat çalıştığını düşünürsek 10×0,26= 2,6 lira eder. Bir ayda ise 30×2,6=78 lira eder. Demek ki bu modeli günde 10 saat çalıştıran birinin elektrik faturasına yaklaşık 78 lira yansıyacaktır.
    Burada yaptığımız işlemi kendi klimanızın değerlerine uyarlayarak sizler de yapabilir ve klimanızın enerji tüketimini bulabilirsiniz. Ya da klima seçmeden önce soğutma ve ısıtma sarfiyatlarına da dikkat ederek daha az elektrik tüketen bir cihaz tercih edebilirsiniz.

   ‘’Klima Tavsiyesi’’ sitesi olarak sizlere tavsiyemiz, elektrik tüketiminin az olmasını istiyorsanız, inverter teknolojisi ile çalışan bir klima veya A enerji sınıfı bir klima tercih etmenizdir. İşte klimalar çok elektrik tüketir mi sorunuza yukarıda belirttiğimiz açıklamalarla cevap bulabilirsiniz.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php