Klimalarda COP Nedir Kaç Olmalı?

   Klima seçilirken dikkat edilmesi gereken en önemli iki husustan biri olan COP değeri (diğeri EER) ile ilgili sizlere açıklayıcı bilgiler vererek daha iyi bir klima alabilmenize yardımcı olmaya çalışacağız. Klimalar ile ilgili bu ve buna benzer bazı bilgilerin veya değerlerin ne anlama geldiğini, nasıl...

381 0
   Klima seçilirken dikkat edilmesi gereken en önemli iki husustan biri olan COP değeri (diğeri EER) ile ilgili sizlere açıklayıcı bilgiler vererek daha iyi bir klima alabilmenize yardımcı olmaya çalışacağız. Klimalar ile ilgili bu ve buna benzer bazı bilgilerin veya değerlerin ne anlama geldiğini, nasıl olması gerektiğini bilmek gerçekten de çok önemlidir. Peki klimada COP nedir, ne demektir, ne anlama gelir, kaç olmalıdır?
   COP değeri; Türkçede, Performans Katsayısı anlamına gelmektedir. COP, bir klimanın bir birim enerji harcayarak, kaç birim ısı ürettiğini bildiren bir değerdir.  Yani bir nevi klimanın performansını ve yaktığı elektrik miktarını bildiren bir değerdir. Bir klimanın COP değeri ne kadar yüksekse, o klimanın performansı o derecede yüksek ve elektrik tüketimi de o derecede düşük demektir.
   Bu durumdan dolayı, aldığı cihazın az elektrik tüketmesi gerektiğine dikkat eden alıcıların, mümkün olduğunca yüksek değerdeki COP değerlerini tercih etmeleri gerekmektedir. COP değeri en yüksek olan cihazlar, A sınıfına ait olan cihazlardır. Zaten enerji sınıflarının belirlenmesi de bu COP ve EER değerleri sayesinde yapılmaktadır. COP değeri yüksek olan klimalar A sınıfı, düşük olanlar B sınıfı, daha düşük olanlar C enerji sınıfı şeklinde devam etmektedir. Zaten biraz sonra, hangi değerlerin hangi enerji sınıfına ait olduğunu gösteren listeyi sizlere sunmaya çalışacağız.
   COP değeri ve aynı zamanda EER değeri her klimanın etiketinde bulunmaktadır. Makine mühendisleri de, klima seçerken bu değerlere dikkat edilmesi gerektiğini vurgulamaktadırlar.
   Belirttiğimiz gibi COP, klimalarımızın ısı performanslarını ve bununla ilgili enerji tasarruflarını göstermektedir. COP değeri 3,60’ın ne kadar üzerinde olursa, o klimanın o derecede çok ısıtma yaptığını ve az elektrik tükettiğini gösterir.
Enerji sınıflarına göre COP değerleri şu şekildedir:
Isıtmada COP Değeri
3,60 ve üzeri klimalar A Enerji Sınıfı
3,40 – 3,60 arası klimalar B Enerji Sınıfı
3,20 – 3,40 arası klimalar C Enerji Sınıfı
3,00 – 3,20 arası klimalar D Enerji Sınıfı
2,80 – 3,00 arası   E Enerji Sınıfı
2,60 – 2,80 değerleri arası F Enerji Sınıfı

   Klimalarda COP değerinin ne anlama geldiğini ve kaç olması gerektiğini anladığınızı umut ediyor ve hayırlı alış verişler diliyoruz.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php