Klimalarda COP Nedir Kaç Olmalı?

PAYLAŞ:

   Klima seçilirken dikkat edilmesi gereken en önemli iki husustan biri olan COP değeri (diğeri EER) ile ilgili sizlere açıklayıcı bilgiler vererek daha iyi bir klima alabilmenize yardımcı olmaya çalışacağız. Klimalar ile ilgili bu ve buna benzer bazı bilgilerin veya değerlerin ne anlama geldiğini, nasıl olması gerektiğini bilmek gerçekten de çok önemlidir. Peki klimada COP nedir, ne demektir, ne anlama gelir, kaç olmalıdır?

   COP değeri; Türkçede, Performans Katsayısı anlamına gelmektedir. COP, bir klimanın bir birim enerji harcayarak, kaç birim ısı ürettiğini bildiren bir değerdir.  Yani bir nevi klimanın performansını ve yaktığı elektrik miktarını bildiren bir değerdir. Bir klimanın COP değeri ne kadar yüksekse, o klimanın performansı o derecede yüksek ve elektrik tüketimi de o derecede düşük demektir.

   Bu durumdan dolayı, aldığı cihazın az elektrik tüketmesi gerektiğine dikkat eden alıcıların, mümkün olduğunca yüksek değerdeki COP değerlerini tercih etmeleri gerekmektedir. COP değeri en yüksek olan cihazlar, A sınıfına ait olan cihazlardır. Zaten enerji sınıflarının belirlenmesi de bu COP ve EER değerleri sayesinde yapılmaktadır. COP değeri yüksek olan klimalar A sınıfı, düşük olanlar B sınıfı, daha düşük olanlar C enerji sınıfı şeklinde devam etmektedir. Zaten biraz sonra, hangi değerlerin hangi enerji sınıfına ait olduğunu gösteren listeyi sizlere sunmaya çalışacağız.

   COP değeri ve aynı zamanda EER değeri her klimanın etiketinde bulunmaktadır. Makine mühendisleri de, klima seçerken bu değerlere dikkat edilmesi gerektiğini vurgulamaktadırlar.
   Belirttiğimiz gibi COP, klimalarımızın ısı performanslarını ve bununla ilgili enerji tasarruflarını göstermektedir. COP değeri 3,60’ın ne kadar üzerinde olursa, o klimanın o derecede çok ısıtma yaptığını ve az elektrik tükettiğini gösterir.

Enerji sınıflarına göre COP değerleri şu şekildedir:

Isıtmada COP Değeri
3,60 ve üzeri klimalar A Enerji Sınıfı
3,40 - 3,60 arası klimalar B Enerji Sınıfı
3,20 - 3,40 arası klimalar C Enerji Sınıfı
3,00 - 3,20 arası klimalar D Enerji Sınıfı
2,80 - 3,00 arası   E Enerji Sınıfı
2,60 - 2,80 değerleri arası F Enerji Sınıfı


   Klimalarda COP değerinin ne anlama geldiğini ve kaç olması gerektiğini anladığınızı umut ediyor ve hayırlı alış verişler diliyoruz.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Klimalarda COP Nedir Kaç Olmalı?
Klimalarda COP Nedir Kaç Olmalı?
Klimalarda COP değeri ne anlama gelir, kaç olmalıdır?
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/02/klimalarda-cop-nedir-kac-olmaldr.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/02/klimalarda-cop-nedir-kac-olmaldr.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için