Klimalarda EER Nedir Kaç Olmalı?

   Daha önce klima seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli iki husustan bir tanesi olan COP değerinden bahsetmiştik. İşte o önemli iki değerden ikincisi de EER değeridir. COP ve EER değerleri bir klimanın gösterdiği performansa göre harcadığı enerji miktarını gösteren değerlerdir. Yani bir klimanın bu...

263 0
   Daha önce klima seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli iki husustan bir tanesi olan COP değerinden bahsetmiştik. İşte o önemli iki değerden ikincisi de EER değeridir. COP ve EER değerleri bir klimanın gösterdiği performansa göre harcadığı enerji miktarını gösteren değerlerdir. Yani bir klimanın bu değerleri ne kadar yüksekse, o derecede üstün performans ve yine o derecede düşük elektrik tüketimi söz konusudur. COP değeri için buraya tıklayabilirsiniz.
   Bu yazımızda ise; Klimalarda EER nedir ne demektir ne anlama gelir ve kaç olmalıdır gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız. EER, Türkçede Enerji Tasarruf Oranı anlamına gelmektedir. Bir klimanın ne kadar elektrik tüketerek ne kadar soğutma yapabileceğini gösteren değerdir. Enerji sınıflarına göre EER değerleri değişmektedir. Örneğin A enerji sınıfı klimalarda EER 3,2 veya daha üzeri bir orandadır. Bu oran ne kadar artarsa, cihazınızın elektrik tüketimi de o oranda düşmektedir. Daha düşük EER oranları da diğer enerji sınıflarına aittir. Sınıflara göre EER değeri oranları ise şu şekildedir:
Soğutmada EER Değeri
3,20 ve daha üstü klimalar A Enerji Sınıfı
3,00 – 3,20 B Enerji Sınıfı
2,80 – 3,00 C Enerji Sınıfı
2,60 – 2,80 D Enerji Sınıfı
2,40 – 2,60 E Enerji Sınıfı
2,20 – 2,40 F Enerji Sınıfı

   Gördüğünüz gibi EER oranları sınıflara göre düşmektedir. Demek ki bu değer ne kadar düşük olursa, elektrik tüketimi o oranda artacaktır. Bu yönüyle, klima alırken A enerji sınıfı bir model almak akıllı bir seçim olacaktır. A enerji sınıfı soğutma için ayrı, ısıtma için ayrı hesaplanmaktadır. Yani bir klima ısıtmada A enerji sınıfı, soğutmada ise B enerji sınıfı olabilmektedir. Bunun için klima alırken bunu sormalı ve her iki husus için de A sınıfı olduğuna emin olmalısınız.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php