Konut Kredisini Erken Kapatmak Mantıklı mı?

   Konut kredisi alıp da sonradan eline tolu para geçenler, kredi borçlarının tamamını ödeyerek, borcun sıfırlanmasını ve taksit ödeme sıkıntısından kurtulmak isterler. Bu durum, yerine göre mantıklı olabilir tabi ki! Yerine göre de mantıksız… Bunu belirleyen en önemli nokta, çekilen kredi tutarı taksitlerinin ne kadar...

308 0
   Konut kredisi alıp da sonradan eline tolu para geçenler, kredi borçlarının tamamını ödeyerek, borcun sıfırlanmasını ve taksit ödeme sıkıntısından kurtulmak isterler. Bu durum, yerine göre mantıklı olabilir tabi ki! Yerine göre de mantıksız… Bunu belirleyen en önemli nokta, çekilen kredi tutarı taksitlerinin ne kadar ödendiğidir.
   Örneğin 120 ay vade ile konut kredisi çeken birini düşünelim. Bu kişi 1, 2 veya 3 yıl taksitlerini ödemeye devam etti. 3. Seneden sonra ise eline toplu para geçti ve kredi borcunun tamamını sıfırlama istedi. İşte bu kişinin yaptığı mantıklıdır. Borcunu toplu olarak kapattığı için daha az faiz ödemiş olacak ve ekonomik olarak da karlı çıkacaktır.
   Bir de bu durumun tersi var tabi ki! Aynı şekilde 120 ay taksitle ev kredisi yani konut kredisi alan birini düşünelim. Bu kişi de 7-8 yıl boyunca taksitlerini ödemeye devam etti; ancak taksitlerinin bitmesine 2 yıl yani 24 ay kala eline toplu para geçti ve bankaya olan borcunu bitirmek istedi. Bu kişinin yaptığı aslında hiç de mantıklı değildir. Elbetteki borçlu olmanın sıkıntıları, her ay bankaya uğrayarak taksit ödeme sıkıntıları çekilecek gibi değildir; ancak yine de bu işte mantık aramakta da mantık yoktur. Bu kişinin son 2-3 yılda krediyi kapatması mantıksızdır dedik ama neden mantıksızdır?
   Bankalar, bizim düşündüğümüzden çok daha uyanıklardır. Öyle ki sizin elinize bir gün toplu para geçebileceğini ve borcunuzu erken kapatmak isteyebileceğinizi bile hesap ederler. Kredi alanlar genellikle; ödedikleri taksidin bir miktarının anapara, bir miktarının da faiz olduğunu ve bu miktarların her ay için eşit olduğunu düşünürler. Halbuki durum sanıldığı gibi değildir.
   Farz edelim ki 120 ay boyunca her ay 2000 lira taksit ödeyeceksiniz. Bu taksitlerin 1500 lirası anapara, 500 lirası da faizdir (sadece örnektir). Ama bankalar ödeme planı oluştururken bunu her aya eşit bölüştürmezler. İlk taksitlerde alınan paranın büyük bir miktarı faizdir. Yani;
1 . Taksit : 2000 TL (1500’i faiz, 500 ana para)
2 . Taksit : 2000 TL (1400’ü faiz, 600 ana para)
….
20 . Taksit : 2000 TL (1000 TL faiz, 1000 TL anapara)
70 . Taksit : 2000 TL (500 faiz, 1500 ana para)
   Sanırım örnekte ne anlatmaya çalıştığımı anladınız. Bankalar sizden alacakları faizi daha ilk aylarda alırlar. Taksit sonlarına doğru gidildikçe ödeyeceğiniz faiz azalır, ana para ise artar. Yani 10 yıllık bir kredide, son iki yılda ödenecek pek de faiz kalmamıştır.

   İşte böyle biri durumda, krediyi erken kapatmak, bankaya bedavaya toplu para bırakmaya benzer. Bankalar o paranızı işleteceğine, sizin işletmeniz daha mantıklı olacaktır. Bırakın, çoğunu ödemiş olduğunuz kredinin taksitlerini de yavaş yavaş ödeyin. O toplu paranızı da size daha fazla gelir getirecek şekilde değerlendirmeye bakın. 
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php