KPSS Coğrafya Soruları Nasıl Çözülür?

PAYLAŞ:

   Merhaba sevgili öğrenciler! KPSS’de soru sorulan derslerden en zevklisi belki de coğrafyadır. Ancak bu dersin sizlere zevkli gelmesi için, bu dersin mantığını kavramış olmanız lazımdır. Coğrafya dersi her ne kadar ayrıntılı bir ders gibi görünse de aslında sandığımız kadar ayrıntılı değildir. Şöyle ki bazı ayrıntıları ezberlemeye hiç lüzum yoktur. Anladığınız bazı genel kurallardan yola çıkarak, bir çok ayrıntıyı kavramanız mümkündür. KPSS coğrafya dersine nasıl çalışılır, Coğrafya soruları nasıl çözülür, coğrafya sorularını çözemiyorum diyenler için bazı yararlı açıklamalar yapmaya çalışacağız.

KPSS coğrafya Dersine Nasıl Çalışılır-Çalışılmalı?

   Bu ders de sözel derslerin içerisinde yer aldığı için, en iyi ve en verimli ders çalışma şekli yazarak çalışmadır. Yazarak çalışmanız hem bilgileri daha çabuk kavramanızı sağlayacak hem de öğrendiklerinizin, aklınızda daha kalıcı hale gelmesini sağlayacaktır. Okuduğunuz konulardan önemli kısımların altını mutlaka çizin. Konunuz bittikten sonra da o önemli kısımları not kağıtlarınıza geçirin. Not kağıdı yerine ise, sürekli ulaşabileceğiniz bir ajanda kullanmanız daha yararlı olacaktır.

   Coğrafya konularını iyice kavramadan soru çözmeye geçmeyin. Bunun pek de mantıklı bir tarafı yoktur ve soruların büyük bir kısmını yanlış çözmenizden başka bir işe de yaramaz. Çalıştığınız konunun tamamen bittiğini ve eksiğinizin kalmadığını düşündüğünüz an, konu ile ilgili bulabildiğiniz kadar soru çözün. Bu, sizlere hem soru çözme becerisi kazandıracak hem de konularınızın pekişmesini sağlayacaktır.
   Çıkarılan not veya özetlerle ilgili yapılması gereken en önemli şey ise onları arada bir tekrar etmektir. Yazarken zaten konunun pekişmesini sağlamıştınız. Tekrar ederken de bilgilerin uzun süreli belleğe geçmesini sağlamış olacaksınız ve unutmaları önlemiş olacaksınız.

Coğrafya Dersindeki Genel Kurallar Çok Önemlidir!

   Az önce de belirtiğimiz gibi, bu ders genel kurallara dayalı bir derstir. Örneğin, Türkiye coğrafyası ile ilgili birçok sorunun çözülebileceği genel kurallardan birkaç tanesine şöyle bir göz atalım ve bunları bildiğimizde neleri bilebileceğimizi görelim.

‘’Türkiye 26-45 doğu meridyenleri, 36-42 kuzey paralelleri arasında bulunmaktadır. Türkiye’de batıdan kuzeye doğru gidildikçe yükselti artar.’’
   Yukarıda verdiğimiz geneller kurallarda birçok ayrıntılı bilgiye varılabilmektedir. Anlayacağınız, coğrafya, bir anlamda mantık yürütme dersidir diyebiliriz. Bakın yukarıdaki kurallardan  neleri çıkarabiliyormuşuz.

-Ülkemizde,güneyden kuzeye gidildikçe sıcaklıklar düşer. (36-42 paralelleri)
-Batıdan doğuya gidildikçe sıcaklar düşer. (Yükselti)
-Ülkemizin en doğusu ile en batısı arasında 76 dk’lık zaman farkı vardır. (Doğu meridyenleri)
-Ülkemizde buğday hasadı, güneyden kuzeye gidildikçe gecikir. (paralel)
-Ülkemizin doğusu en soğuk bölgedir. (Yükselti)
………
Bu örnekleri istediğimiz kadar uzatabiliriz. Ancak anlatılmak isteneni anladınız sanırım. İşte coğrafya sorularını çözebilmek için bu tür genel yargıları iyi bilmeli ve yorumlamaya çalışmalısınız.

Grafik Okuma-Yorumlama Bilgisi Edinmelisiniz!

   Coğrafya sorularının büyük bir kısmı grafikler yardımı ile sorulmaktadır. Verilen grafiklerin ne anlama geldiğini anlayarak o soruları çözmek için bol bol grafik sorusu çözmeniz gerekmektedir.

Ezberlenmesi Gereken Konular!


   Coğrafya çoğu defa yorum sorularına dayalı olsa da, bilgi soruları da yok değildir. Bazı konularda yorum pek bir işe yaramayacaktır. Örneğin; yanardağ, ova, dağ, göl, baraj adları, yer altı kaynakları ezberlenmesi gereken konulardır. Bu tür konuları ezberleyip, not kağıtlarına yazar ve sık sık tekrar ederseniz, ezberleme şansınız daha fazla artacaktır.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,475,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: KPSS Coğrafya Soruları Nasıl Çözülür?
KPSS Coğrafya Soruları Nasıl Çözülür?
KPSS coğrafya soruları nasıl çözülür, coğrafya dersine nasıl çalışılır?
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/02/kpss-cografya-sorulari-nasil-cozulur.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/02/kpss-cografya-sorulari-nasil-cozulur.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için