Nasıl Türkçe Öğretmeni Olunur?

Sevgili öğrenciler, sizler de daha erken yaşlardan beri hedefinizdeki mesleği belirlemiş olabilirsiniz. Hedefinize nasıl ulaşabileceğiniz ile ilgili bir araştırma içine girmiş olabilirsiniz. İşte biz de, hayalinizdeki mesleği sizlere ayrıntılı bir şekilde açıklamak ve bu hedefe ulaşmanız için hangi aşamalardan geçmeniz gerektiğine dair bu yazıyı hazırladık. Özellikle ortaokul öğrencileri arasında hedefi...

3874 8

Sevgili öğrenciler, sizler de daha erken yaşlardan beri hedefinizdeki mesleği belirlemiş olabilirsiniz. Hedefinize nasıl ulaşabileceğiniz ile ilgili bir araştırma içine girmiş olabilirsiniz. İşte biz de, hayalinizdeki mesleği sizlere ayrıntılı bir şekilde açıklamak ve bu hedefe ulaşmanız için hangi aşamalardan geçmeniz gerektiğine dair bu yazıyı hazırladık. Özellikle ortaokul öğrencileri arasında hedefi Türkçe Öğretmeni olmak olan birçok öğrenci ile karşılaşıyorum. ‘’Türkçe öğretmeni nasıl olunur, Türkçe öğretmeni olmak için ne yapmalıyım, hangi okula gitmeliyim, hangi liseye gitmeliyim’’ gibi sorular ise en çok karşılaştığım sorular arasında.

Nasıl Türkçe Öğretmeni Olunur?

Türkçe öğretmeni olmak için yapmanız gerekenler çok karışık değil aslında. Liseyi bitirene kadar eğitiminize herhangi bir okulda devam etmek yeterli diyebiliriz. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey, lisede
seçeceğiniz bölümdür. (sayısal, sözel, eşit ağırlık, yabancı dil vs.) Şimdi dilerseniz konunun daha açık ve anlaşılır olması açısından, yapılması gerekenleri maddeler halinde belirtelim:

Türkçe Öğretmeni
Nasıl Olunur, Aşamaları Nelerdir?

1 . İlkokul ve ortaokul eğitiminizi herhangi bir okulda tamamlayacaksınız.

2 . Herhangi bir liseye devam edeceksiniz.

3 . Lise 1’den sonra bölüm seçeceksiniz. Türkçe öğretmenliği için seçeceğiniz bölüm Eşit Ağırlık (Türkçe-Matematik) veya Sözel (Türkçe-Sosyal) olmalı.

4 . Liseden mezun olduktan sonra üniversite sınavına yani YGS’ye gireceksiniz.

5 . YGS’de baraj puanı olan 180 puan aldıktan sonra LYS’ye gireceksiniz.

6 . Üniversitelerin Türkçe öğretmenliği bölümlerine yerleşebilecek kadar puan alırsanız herhangi bir üniversiteye yerleşeceksiniz.

7 . 4 sene okuduktan sonra mezun olacak ve KPSS’ye gireceksiniz.

8 . KPSS’den de atanacak kadar puan aldığınız takdirde öğretmen olarak atanacaksınız.

Türkçe Öğretmeni Maaşı

Türkçe öğretmenleri maaşları da aynen diğer branştaki maaşlar kadardır. 2014 yılında göreve yeni başlayan bir Türkçe öğretmeni yaklaşık olarak 2050-2100 lira kadar maaş almaktadır. Bu sabit olan maaştır. Ayrıca ek ders alınırsa maksimum 700 lira da ek ders olarak alınabilir. Full çalışan bir Türkçe öğretmeninin maaşı 2800 liraya kadar çıkabilmektedir. Ancak ek dersi hiç yoksa alacağı maaş 2250 lira civarında olacaktır. Ayrıca şu yazıyı da okuyabilirsiniz! Nasıl İngilizce Öğretmeni Olunur?

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

8 comments

 1. Adsız Cevapla

  7890

 2. Adsız Cevapla

  Ben lise 2 ye gidiyorum tm sectim ve turkce ogretmeni olmak istiyorum kac net yapmaliyim yardim edermisiniz

 3. Adsız Cevapla

  Turkce ogretmeni olmak icin kac net gerekir

  1. Adsız Cevapla

   Hangi bölümü seçmek gerekiyor

   1. Ümran Bingöl Cevapla

    Üniversitelerin Türkçe öğretmenliği bölümlerini seçebilirsiniz.

 4. Beauty Bns Cevapla

  merhaba ben 6. sınıfa gidiyorum burda eğer bir türkçe öğretmeni varsa bana çok zor mu kolay mı lütfen söyleyebilir mi ben kesinlikle türkçe öğretmeni olucamda lütfeennnnn 🙂

  1. abdullahaktas Cevapla

   Merhaba. Türkçe öğretmeni olmak zor değil, fakat daha sonra atamalarda(KPSS sınavından yüksek alman gerekecek) zorluk çekebilirsin.

 5. Unknown Cevapla

  Evet merhabalar ben de inşallah ileride türkçe öğretmeni olmak istiyorum.Şu an 10.siniftayim.Bu sene bölüm seçtik.Ben sözel bölümünü seçtim.Fakat kararsız kaldım eşit ağırlık ve sözel arasında .Eğer üniversite sınavında matematik yaparsam dahami iyi olur? Tmden türkçe öğretmeni olunuyormu bu arada ?

css.php