Öğretmenler Branşı Dışındaki Derslere Girer mi?

PAYLAŞ:

   Merhaba değerli öğretmen arkadaşlar! Özellikle göreve yeni başlamış ve milli eğitim mevzuatı hakkında yeteri kadar bilgisi olmayan öğretmenler için bu küçük yazıyı yayınlamanın yararlı olacağını düşündük. ‘’Öğretmenler branşı dışındaki derslere girmek zorunda mı, maaş karşılığını kendi branşındaki derslerle dolduramayan öğretmen diğer dersleri alarak maaş karşılığını doldurmak zorunda mı, idareciler branş dışı ders verme yetkisine sahip mi’’ gibi sorular, birçok öğretmenin karşılaştığı ve karşılaşmaya devam edeceği bir sorulardandır.
   Öncelikle, hiçbir şekilde kendi branşınız dışındaki derslere girme zorunluluğunuzun olmadığını belirtmek isteriz. İş bilmeyen, mevzuattan haberi olmayan kimi idareciler, aylık karşılığını dolduramayan öğretmenlere, branş dışı ders vererek 15 saate tamamlamaya çalışırlar. Bu durumun hiçbir hukuki geçerliliği yoktur. Branş öğretmeni maaş karşılığı olan 15 saatini doldursa da doldurmasa da zoraki branşı dışında ders alamaz.
   Öğretmenlerinin branşı dışında ders alması tamamen ihtiyacın olması ve ilgili öğretmenin rızası ile gerçekleşmektedir. Bu demek değildir ki, ihtiyaç varsa diğer derslerden de verilir. Hem ihtiyaç olacak hem de ilgili öğretmen branşı dışındaki derslere girmek isteyecek.
   Branş öğretmeni istemiyorsa, Kendi branşındaki ders sayısı sadece 5 saat olsa dahi, diğer derslerden kesinlikle almak zorunda değil.
   Ancak farz edelim ki öğretmen 15 saat kendi branşından olan derslere giriyor. Aynı zamanda diğer derslerden de isteği üzerine ek ders alabilir tabi ki. Bu durumda hiçbir sakınca yoktur.
   Burada vurgulamak istediğimiz tek nokta, maaş karşılığını dolduramayan hiçbir öğretmenin, diğer dersleri alarak maaş karşılığını doldurma zorunluluğunun olmadığıdır. Bu durum öğretmenin keyfiyetindedir.

   Bilmeyenler bunu bilip ona göre davransınlar. Ek dersler ile ilgili mevzuatta zaten bu durum açık açık ifade edilmiştir. İlgili mevzuatta da ‘’ihtiyaç halinde ve öğretmenin isteği üzerine’’ ifadesi açık bir şekilde geçmektedir.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 10
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Öğretmenler Branşı Dışındaki Derslere Girer mi?
Öğretmenler Branşı Dışındaki Derslere Girer mi?
Öğretmenler branşı dışındaki derslere girmek zorunda mı, maaş karşılığını kendi branşındaki derslerle dolduramayan öğretmen diğer dersleri alarak maaş karşılığını doldurmak zorunda mı
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/02/ogretmenler-bransi-disindaki-derslere.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/02/ogretmenler-bransi-disindaki-derslere.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için