Ön Lisans Mezunları KPSS’ye Lise Düzeyinde Girebilir mi?

Bildiğiniz gibi KPSS, üç ayrı kategori için yapılmaktadır. Lisans mezunları için ayrı sınav, ön lisans ve lise mezunları için ise ayrı sınav yapılmaktadır. Normal şartlarda düşünüldüğü zaman bir lisans (4 yıllık) mezununun hem ön lisans düzeyinde hem de lisans düzeyinde KPSS’ye girmesi ve ilgili bölümleri tercih yapabilmesi gerekmektedir. Ya...

2138 9

Bildiğiniz gibi KPSS, üç ayrı kategori için yapılmaktadır. Lisans mezunları için ayrı sınav, ön lisans ve lise mezunları için ise ayrı sınav yapılmaktadır. Normal şartlarda düşünüldüğü zaman bir lisans (4 yıllık) mezununun hem ön lisans düzeyinde hem de lisans düzeyinde KPSS’ye girmesi ve ilgili bölümleri tercih yapabilmesi gerekmektedir. Ya da ön lisans mezunu olan bir öğrencinin isterse lise düzeyinde sınava girmesi gerektiği düşünülebilir. Ama sadece düşünülebilir. Çünkü şu an için ülkemizde maalesef böyle bir imkân yok. Yani istediğiniz kadar üniversite bitirin, lisans mezunu hatta yüksek lisans mezunu olun, KPSS’ye lise veya ön lisans olarak girme şansınız bulunmamaktadır. Öğrenim düzeyi olarak adlandırılan sistem bu durumun önündeki engeldir. Buna göre hem lisans hem de ön lisans mezunu olan bir öğrenci, KPSS için ön lisans hakkını yitirmiş oluyor. Yani daha üst bir öğrenim düzeyini tamamladığından dolayı, bir nevi alt öğrenim düzeyinden vazgeçmiş oluyor.

Peki, konu ile ilgiliDanıştay kararı ne oldu?

Geçtiğimiz aylarda, bu konu ile ilgili Danıştay’a başvurulmuştu. Sağlık meslek lisesinden mezun olan bir öğrenci ön lisans da okuduğu için KPSS’ye lisan düzeyinde giremediği için, daha doğrusu sınava girip atandığı halde göreve başlatılmadığı için dava açılmıştı ve Danıştay bu öğrencinin lehine karar vermişti. Ancak bu karara rağmen herhangi yeni bir düzenlemeye gidilmedi.

Ön lisans mezunları, sadece ön lisans bölümlerini mi tercih edebilir?

Şu an için bu sorunun cevabı ‘’evet’’. İleride değişen bir şeyler olur mu bilmiyorum; ama şimdiki geçerli mevzuata göre iki yıllık bir bölüm bitirdikten sonra KPSS’de lise düzeyindeki tercihleri yazamıyorsunuz, yazsanız ve yerleşseniz dahi göreve başlayamıyorsunuz. ‘’Lisans mezunuyum ön lisans KPSS’ye girebilir miyim, Ön lisans mezunuyum lise düzeyinde tercih yapabilir miyim’’ diyen öğrencilerin sayısı hiç de az değil. Bu durum öyle bir hal aldı ki ön lisans mezunları artık lisans okumaktan çekiniyorlar. Hatta lisans son sınıfta olduğu ve sınıfını geçebileceği başarıya sahip olduğu halde, bu sıkıntı yüzünden kendini bilerek mezun ettirmeyenler bile var.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

9 comments

 1. Adsız Cevapla

  Ön lisans mezunları lise kpss tercihi yapamıyor; ama bir ara ön lisans mezunları lise kpss sınavından tercih yapabilecek diye haberler vardı. İnsanlar istediği gibi tercih yapabilmeli bence. Lise de okuduk iki yıllık üniversite de. Ama sadece ön lisans olarak kpss'ye girip tercih yapabiliyoruz.

 2. Adsız Cevapla

  önlisans kpss den 83 puan aldım 2014 kpss de.
  Önlisans diplomam elimde yok.
  Lise kadrolarını tercih edebiliyormuyuz ?

 3. Kübra Keskin Cevapla

  Ben saglik meslek lisesi att mezunuyum . suandada ege universitesi 2 yillik ameliyathane bolumunu OKUYORUM 1.sınıfım. Bu sene hem onlisans hemde ortaogretim kpss sine girebilir miyim ikisine birden? Sonucta uniden mezun olmadim daha?

  1. selmi barış Cevapla

   önlisans programından mezun olmadığınız sürece ortaöğretim programından tercih verebilirsiniz tabi şuan okumakata olduğunuz önlisans programından da tercih verilebilirsiniz mezun olduktan sonra ortaöğretim seçeneğiniz artık olmaz.

 4. Unknown Cevapla

  Lise Hemşire bölümü mezunuyum. Danıştay kararına güvenerek 2015 yılında 2 yıllık ön lisans bitirdim. Ancak tekrar bir karar çıkarıp alt öğrenim tercihi kaldırıldı. İşime yaramayan bölümü boşuna bitirerek mağdur oldum. Buna bir düzenleme getirilmelş

 5. Yusuf Guler Cevapla

  Lise Hemşire bölümü mezunuyum. Danıştay kararına güvenerek 2015 yılında 2 yıllık ön lisans bitirdim. Ancak tekrar bir karar çıkarıp alt öğrenim tercihi kaldırıldı. İşime yaramayan bölümü boşuna bitirerek mağdur oldum. Buna bir düzenleme getirilmelş

 6. merve çetiner Cevapla

  Ben önlisans düzeyinde sınava girdim ama okulum bitmedi lise düzeyinde tercih yapabilir miyim

 7. merve çetiner Cevapla

  Ben önlisans düzeyinde sınava girdim ama okulum bitmedi lise düzeyinde tercih yapabilir miyim

 8. cihan yoldaş Cevapla

  böyle saçmalık olmaz motorlu araçlar teknolojisi ortaöğretim programından mezunum daha sonra otomotov ön lisans programından mezun oldum. Şimdi alımlar var motorlu araçlar teknolojisinden ama kpssp94 yani ortaöğretim düzeyinden istiyor bende ön lisans mezunu olduğum için lise düzeyinden giremiyorum kpssp93 puan türü aldım ve işe başvuramıyorum çıldıracak gibiyim hem okutuyorlar hemde ön lisansa girmeme izin vermiyorlar bari bir yasa çıkarsınlar liseden mezun olan meslek liseliler kendi bölümlerinden eyer terih yapmak isterlerse yapabilsinler diye bizde mezun olduğumuz kendi alanımız olan orta öğretim programından başvuru yapabilelim kpssp93 üzernden bu ne saçmalıktır eğitimin ansını sikmişsinz kimse sesimizi duymuyor ka senedir atanamıyorum sizin yüzünüzden allah belanızı versin mebinizinde eğitiminizinde…

css.php