Oto/Araç Kliması Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

   Klimalar, araçlarımızda artık bir lüks olmaktan çıkıp, gereklilik haline gelmiş durumdadır. Ülkemizdeki iklim özellikleri sebebi ile büyük faydalarını gördüğümüz bu cihazların faydalarını uzun süre ve sağlıklı bir şekilde görebilmek için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar da bulunmaktadır. Peki, araba kliması nasıl kullanılmalıdır, oto kliması...

308 0
   Klimalar, araçlarımızda artık bir lüks olmaktan çıkıp, gereklilik haline gelmiş durumdadır. Ülkemizdeki iklim özellikleri sebebi ile büyük faydalarını gördüğümüz bu cihazların faydalarını uzun süre ve sağlıklı bir şekilde görebilmek için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar da bulunmaktadır. Peki, araba kliması nasıl kullanılmalıdır, oto kliması kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
Araç kliması kullanılırken nelere dikkat edilmelidir?

   Daha performanslı, daha uzun ömürlü ve daha sağlıklı bir otomobil kliması için yapılması gerekenler, oto kliması kullanımında dikkat edilmesi gereken hususları başlıklar halinde inceleyelim:
1 . Oto kliması kış aylarında da bazen çalıştırılmalı!

‘’İşlemeyen demir pas tutar.’’ Şeklinde bir atasözümüz vardır ya hani. Bu kural, araç klimalarımız için de geçerlidir. Yaz aylarında bulunmasak dahi oto klimamızı haftada ortalama 10 dakika kadar çalıştırmalıyız. Aksi takdirde klima gazı, yağı vb. konularda sıkıntı yaşanacak, yaz gelince klimanızın düzgün çalışmamasına sebep olabileceksiniz.
2 . Araca biner binmez, klimayı çalıştırmamalıyız!

Biliyorsunuz, yaz aylarının kavurucu sıcaklarında arabalarımız ısıyı çekerek resmen içine hapsederler. Arabaya bindiğimizde bu müthiş sıcaklığı hissederiz. İşte böyle bir durumda uzak durmamız gereken şey, hemen klimaya sarılarak onu çalıştırmaktır. Bunun yerine hareket ettikten sonra bir süre camlar açık bırakılmalı, araç içindeki ısı seviyesi, dış ortamdaki ısı seviyesi ile eşit hale geldikten sonra klima çalıştırılmalıdır. Yani ilk yapmamız gereken şey, arabada biriken sıcak havayı dışarı atmaktır. Araç kliması kullanırken nelere dikkat edilmeli?
3 . Klima çalıştırılırken yüksek devir yapılmaktan kaçınılmalı!

 Araç kliması kullanırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir tanesi de budur. Aracınıza bindiniz ve klimanızı açtınız diyelim. Bu durumda ne yapmalısınız? Klimayı çalıştırır çalıştırmaz gaza yüklenmekten kaçınmalı, yüksek devirlerden uzak durmalısınız. Araç yola uyum gösterdikten sonra ve klima da yolunu bulduktan sonra devir yükseltmek yararlı olacaktır. Aynı zamanda çok yüksek devirde devam ederken de oto kliması açmamaya özen gösterilmelidir.
4 . Otomobil klimanızı çalıştırırken camlarınız kapalı olsun!

Klima kullanımındaki amaç, içerdeki havanın dışarı kaçmasına veya dış ortamdaki sıcak havanın içeri girmesini önleyerek serinlemektir. Camlarınız açıkken klimanızdan performans alamayacağınızı bilmelisiniz.
5 . Aracınızı serinletmede aşırıya kaçmayın!

Konu ile ilgili uzmanların tavsiyesi, dış ortam ile iç ortam arasındaki sıcaklık farkının 10 dereceyi geçmemesidir. Bu durum en başta sağlığınızı tehlikeli hale sokacaktır. Artık sıcağa biraz da katlanacağız. Sağlığımızdan önemli değil ya!
6 . Kısa mesafelerde kullanmayın!

   Gideceğiniz yol uzun değilse klima kullanmanızın zaten pek bir yararı olmayacaktır. Klima serinletmeye veya ısıtmaya başlayana kadar, gideceğiniz yere varmış olacaksanız, bu durum aracınızın performansını düşürmekten başka bir şeye yaramaz.
7 . Hava üfleyicilerin yönünü ayarlayın!

Soğuk hava üfleyen üfleyicilerin yönünü direk yüzünüze veya vücudunuzun herhangi bir bölgesine çevirmeyin. Aksi takdirde sağlık problemleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun yerine yönünü, camlara doğru ayarlayın.
8 . Klimanızın rutin bakımlarını yapın!

Klimanızın uzun ömürlü olmasını istiyorsanız gereken rutin bakımlarını yaptırın. Klimada kullanılan gaz, yağ vb. değiştirilmesi klimanızın hem uzun ömürlü olmasını sağlayacak hem de daha etkili ısıtma ve soğutma yapmasına sebep olacaktır.
9 . Kirli ve tozlu ortamlarda içeriye hava akışını engelleyin!

Buna benzer bir ortamda yolunuza devam ediyorsanız klimanızın içeriye taze hava almasını engelleyin. Bunu yerine içerideki havanın devir daim etmesini sağlayarak daha sağlıklı bir iç ortam hazırlayın.
10 . Yakıt tüketimine dikkat edin!

   Klimanızın, yakıt tüketimine de etki edeceğini unutmayın. Özellikle şehir içi veya zor yol şartlarında araç kullanırken oto klimanızın daha fazla tüketeceğini bilin ve gereksiz kullanımlardan kaçının.

‘’oto kliması kullanılırken nelere dikkat edilmeli, araç kliması kullanımında dikkat edilmesi gerekenler’’
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php