YGS'de Önce Hangi Sorular Çözülmeli - Ders Çözme Sırası

PAYLAŞ:

   Merhaba değerli öğrenciler. Ülkemizin en önemli sınavı olan YGS’de belli stratejilerin uygulanması gerektiğinin, hepiniz farkındasınızdır. YGS ve benzeri sınavlar artık bir bilgi yarışı olmaktan çıkmış, yorumlama ve strateji sınavı haline gelmişlerdir. Durum böyle olunca, elbette ki ‘’YGS’de önce hangi sorular çözülmeli, hangi derslerden başlanmalı, YGS soru çözme sırası nasıl olmalı’’ gibi soruların cevabını bulabilmek de fazlasıyla önem kazanmıştır. Bu yazıyı okumadan önce ''YGS'de Yüksek Puan Nasıl Alınır?'' adlı yazımızı okumanızı şiddetle tavsiye ederiz.

   YGS esnasında hangi sorulardan ya da hangi derslerden başlanması gerektiği ile ilgili bazı şeyleri bilmenizde fayda olduğunu düşünüyorum. İşte bu yazımızda, önce hangi soruları çözmeniz gerektiği, ders çözme sıralamasının nasıl olması gerektiği ile ilgili yararlı bilgiler sunmaya çalışacağız.

YGS’de önce hangi sorulardan başlanmalı? (Not: Yazıdan en iyi performansı almak için bölüm farkı gözetmeksizin yazının tamamını okumanızı tavsiye ederiz)

   Aslında bu durum, kişiden kişiye değişebilecek olan bir durumdur. Ancak siz de bilirsiniz ki herkesin kendisi için en uygun stratejiyi anlaması mümkün değildir. Sıralamanın nasıl olması gerektiği ile ilgili fikirlerimizi paylaştığımızda, sizler de işin mantığını anlayacak ve ona göre hareket edeceksinizdir.

Sayısalcılar YGS’de önce hangi dersleri çözmelidir?

   Bildiğiniz gibi sayısal bölümü mezunları için en önemli ve puan getiren dersler matematik ve fen bilimleridir. Sayısalcılar için iki farklı tavsiyemiz olacak. Birincisi sınavda zaman sıkıntısı yaşayanlar için, ikincisi ise zaman sıkıntısı yaşamayanlar için.

Zaman sıkıntısı yaşayanlar için ders çözme sıralaması şu şekilde olabilir:

‘’Matematik-Fen-Türkçe-Sosyal’’
Bu tavsiyenin sebebi şudur: Zaman sıkıntısı yaşayan birinin kendi alanı ile ilgili olmayan derslerden başlaması, kendi alanındaki yüksek puan getiren soruları kaçırmasına sebep olabilir. Bu durumun yaşanmaması için önce matematik ve fen soruları çözülmeli, zaman kalırsa da Türkçe ve sosyal bilimlere bakılmalıdır.

Zaman sıkıntısı yaşamayanlar için soru çözme sıralaması nasıl olmalı?

‘’Matematik-Türkçe-Fen-Sosyal’’
Bu tavsiyenin sebebi: İki sayısal dersin üst üste çözülmesi, beyni gereğinden fazla yorarak performans düşüklüğüne sebep olabilir. Önce matematik soruları çözülerek Türkçe sorularına geçilirse beyin biraz daha rahatlamış olacak ve Fen Bilimlerine daha hazırlıklı bir şekilde başlamış olacaktır. İsteyenler sıralamayı Fen-Türkçe-Matematik-Sosyal şeklinde de yapabilir. Ancak tekrar hatırlatalım ki bu tavsiyemiz zaman sıkıntısı yaşamayanlar içindir. Türkçe çözeyim derken Fen’i kaçıracaksanız Türkçeye hiç bulaşmayın daha iyi.

Eşit Ağırlıkçılar YGS’de Önce Hangi Sorulardan Başlamalı?

   TM bölümü öğrencileri yani eşit ağırlıkçılar için soru çözme sırası şu şekilde olabilir:
‘’Türkçe-Matematik-Sosyal-Fen’’
   Türkçe soruları, daha doğrusu Türkçe paragraf soruları gerçekten de beyni çok yoran, sınav esnasında çoğu defa insanın uykusunu getiren, mayıştıran sorulardır. Birçok öğrencinin konu ile ilgili söylemi şudur: ‘’Yorgun kafa ile Türkçe paragraf soruları çözülmüyor!’’ İşte önce Türkçe sorularını tavsiye etmemizin sebebi budur. Kafanız henüz yerindeyken, beyniniz henüz dinçken Türkçe sorularını aradan çıkarmanız, size büyük yarar sağlayacaktır. Türkçe sorularını bitirdikten sonra ne kadar yorulmuş olursanız olun, matematik size çok daha eğlenceli görünecektir.

Sözelciler İçin YGS Soru Çözme Sıralaması Nasıl Olmalıdır?

‘’Türkçe-Sosyal-Matematik-Fen Bilimleri’’
Yukarıda da belirttiğimiz gibi, sözel bölümü mezunları kesinlikle Türkçe sorularından başlamalıdır. Sözelciler, Türkçe sorularını her ne kadar iyi çözseler de, test bittikten sonra fazlası ile yorgun düşmektedirler. Kimilerine göre, öğrenciler en iyi bildikleri sorulardan başlamalıdır. Ancak ben bu duruma kesinlikle katılmıyorum. Sen istediğin kadar bildiğin dersten başla, eninde sonunda bilmediğin ya da zorlandığın derse geri dönmeyecek misin? Hani derler ya: ‘’Tilkinin dönüp dolaşacağı yer, yine kürkçü dükkanıdır!’’ İşte, siz siz olun önce o uzun paragraf sorularını aradan çıkarın ve rahatlayın. Sosyal soruları da bittikten sonra kalan zamanınızı Matematik dersine ayırmaya çalışın. Bunu yaparken de turlama tekniğini kullanmayı ihmal etmeyin. Önce yapabileceğinizden emin olduğunuz tüm soruları çözün. Uğraşılması gereken sorularla en son uğraşın.
Hepinize şimdiden başarılar…


UYARI: Tavsiyelerimiz, tamamen tavsiye niteliğindedir. Herhangi bağlayıcı veya sonuçları test edilmiş bilimsel bilgiler değildir. Kişi kendi stratejisini kendisi oluşturabilir. Bizimkisi sadece fikir verme mahiyetindedir. Teşekkürler!

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: YGS'de Önce Hangi Sorular Çözülmeli - Ders Çözme Sırası
YGS'de Önce Hangi Sorular Çözülmeli - Ders Çözme Sırası
YGS sınav esnasında hangi dersin sorularından başlanmalı, sıralama nasıl olmalı?
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/02/ygs-de-once-hangi-sorular-cozulmeli.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/02/ygs-de-once-hangi-sorular-cozulmeli.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için