Amaç-Sonuç ile Neden-Sonuç Cümlesi Nasıl Ayırt Edilir?

PAYLAŞ:

   Sınavlarda veya derslerde sık sık karşılaşılan amaç-sonuç ve neden-sonuç (sebep-sonuç) cümlelerinin birbirinden ayırt edilebilmesi önemlidir. Aslında bu konu çok yüzeysel ve kolay bir konudur. İşin püf noktasını öğrendiniz mi eminim ki tüm neden-sonuç cümleleri ile amaç-sonuç cümlelerini birbirinden ayırt edebileceksiniz. İkisinin birbirinden farkı amaç-sonuç cümlelerinde belli bir amacın olması, sebep-sonuç cümlelerinde ise bir sebebin ve o sebebin yaratmış olduğu bir sonucun olmasıdır.
   Bu iki cümleyi birbirinden ayırmanın en güzel yolu; hemen hemen her cümlede kullanılan ''için'' kelimesini kaldırarak, onun yerine ''amacıyla'' kelimesini kullanmaktır. ''amacıyla'' kelimesini kullandığımızda, düzgün ve anlamlı bir cümle oluşturabiliyorsak o cümle, amaç-sonuç cümlesidir. Düzgün ve anlamlı bir cümle oluşturamıyorsak da sebep-sonuç cümlesidir. Şimdi dilerseniz farklı örneklerle daha anlaşılır bir hale getirelim.
Amaç-sonuç, sebep sonuç cümle örnekleri:
1 . ''Ödevlerini yapmadığı için, sözlüden sıfır aldı.''
Bu cümleye baktığımızda bir sebep ve bir sonuç bulunmaktadır. ''ödevlerini yapmadığı'' sebep iken ''sözlüden sıfır aldı'' sonuçtur. Şimdi ''için kelimesini kaldırıp, yerine ''amacıyla'' kelimesini getirelim bakalım:
1 . ''Ödevlerini yapmadığı amacıyla, sözlüden sıfır aldı.''
Gördüğünüz gibi düzgün ve anlamlı bir cümle oluşturamadık. Demek ki bu cümle bir neden-sonuç cümlesidir.
2 . ''Sözlüden yüksek almak için, tüm ödevlerini yaptı.'' Burada ise bir amacın olduğu, bariz bir şekilde belli oluyor. Aynı şekilde ''için'' kelimesini kaldırarak, onun yerine ''amacıyla'' kelimesini kullanalım.
2 . ''Sözlden yüksek almak amacıyla, tüm ödevlerini yaptı.''
Evet, şu anda düzgün ve anlamlı bir cümle oluşturabildik. Demek ki bu cümle de bir amaç-sonuç cümlesidir.
Amaç-Sonuç Cümleleri
-Arkadaşını ziyaret etmek için Trabzon'a gitti.
-İstediği bölüme yerleşebilmek için tüm yıl çalıştı.
-Şemsiyesini almak için yukarı çıktı.
-Sinemaya gitmek için, giyinip süslendi.
Neden-Sonuç Cümleleri
-Arkadaşı uzakta olduğu için, ziyaretine gidemedi.
-Tüm yıl ders çalıştığı için, istediği bölüme yerleşebildi.
-Şemsiyesini unuttuğundan dolayı, tekrar yukarı çıktı.
-Seyrettiği film çok sıkıcı olduğundan dolayı, filmden hiç tat alamadı.
Not: Sizler de yukarıdaki cümle örneklerine ''amacıyla'' kelimesini getirin bakalım. Amaç-sonuç cümlelerine getirebildiniz; ama sebep-sonuç cümlelerine getiremediniz değil mi? İşte ikisinin birbirinden farkı budur. Umarım anlatabilmişimdir. Kolay gelsin.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 30
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,475,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Amaç-Sonuç ile Neden-Sonuç Cümlesi Nasıl Ayırt Edilir?
Amaç-Sonuç ile Neden-Sonuç Cümlesi Nasıl Ayırt Edilir?
Neden-sonuç cümlesi ile amaç-sonuç cümlesinin arasındaki fark nedir, bu ikisi nasıl ayırt edilir?
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/03/amac-sonuc-ile-neden-sonuc-cumlesi-nasl.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/03/amac-sonuc-ile-neden-sonuc-cumlesi-nasl.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için