Duvar Tipi Klimalar Nerelerde Kullanılır?

   Duvar tipi klimalar evlerde en fazla kullanılan ve tercih edilen klima tipleridir. Bu tiplerin tercih edilmesinin en büyük nedenleri arasında birden fazla iç ünite birimi kullanılabilmesi veya sessiz çalışma özellikleri gösterilebilir. Duvar tipi klimalarda bir tane dış ünite bulunmaktadır. Bu dış ünive evin dış...

220 0
   Duvar tipi klimalar evlerde en fazla kullanılan ve tercih edilen klima tipleridir. Bu tiplerin tercih edilmesinin en büyük nedenleri arasında birden fazla iç ünite birimi kullanılabilmesi veya sessiz çalışma özellikleri gösterilebilir. Duvar tipi klimalarda bir tane dış ünite bulunmaktadır. Bu dış ünive evin dış bölgelerinden uygun olan bir alana monte edilir. İç mekanda, yani evin odalarında ise isteğe bağlı olarak bir veya birden fazla iç ünite kullanılabilmektedir. Yani ister tek odanıza iç ünite kliması taktırırsınız ister de birden fazla odanıza taktırabilirsiniz.

   Duvar tipi klimalarda en fazla gürültülü çalışan ünite, dış ünitedir. Dış ünitenin gürültüsü ise, zaten dışarda olduğu için kullanıcıları rahatsız etmeyecektir. İç üniteler ses seviyelerine göre sessiz çalışırlar. Evlerde kullanılan duvar tipi klimalar, genellikle odanın büyüklüğüne göre belirlenirler. Bu belirleme yapılırken, odanın metrekare cinsinden büyüklüğüne bakılır. Odanın yani iç mekanın büyüklüğüne göre genellikle 7000 btu/h ile 30000 btu/h ısıtma ve soğutma kapasiteli klimalar kullanılmaktadır. Odanın büyüklüğü ne kadar fazla ise seçilecek olan klimanın bu kapasiteleri de o oranda yüksek olmalıdır. Örneğin 10000 btu/h değerindeki bir klima ile 30 m2’lik bir odayı ısıtmanız veya soğutmanız imkansızdır. Ya da 15 metrekarelik bir oda için 30000 btu/h değerindeki bir klima almanız yersizdir; çünkü bu, elektrik tüketiminin fazla olmasından başka hiçbir işe yaramayacaktır.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php