Hangi LYS Sınavına Girmem Gerekiyor?

PAYLAŞ:

DİKKAT: Aşağıdaki yazıyı okuduktan sonra Bütün LYS Sınavlarına Girmek adlı yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.
 
Merhaba sevgili üniversite adayları! YGS ve LYS hakkında yeterince anlaşılır bilginin olmaması, üniversite sınavlarına girecek olan adaylarda kafa karışıklığı yaratmaktadır. Birçok öğrenci YGS’den sonra hangi LYS sınavı veya sınavlarına gireceğini bilmemekte ve bu nedenden dolayı araştırmalara girmektedir. İşte bu yazımızda 2016 LYS’ye girecek olanların hangi LYS’ye girmeleri gerektiğini anlaşılır bir dille anlatmaya çalışacağız.
‘’hangi lys sınavına girmem gerekiyor, hangi lys’ye girmem gerekiyor, hangi lys, hangi bölüm için hangi lys sınavına girmem gerekiyor’’

1 . Fen bilimleri bölümü öğrencileri  MF (sayısal bölüm, sayısalcılar) hangi LYS?
   Lisede okuduğunuz bölüm Fen Bilimleri  bölümü ise yani sayısal bölüm bitirmiş bir sayısalcı iseniz; girmeniz gereken LYS sınavları, LYS-1 ve LYS-2’dir. Peki, bu sınavlar hangi bölümleri kapsıyor? Fen ve mühendislik bölümleri ile ilgili bölümleri kapsıyor. Kısacası;
-YGS (Lisans programlarına girmek isteyen tüm öğrencilerin girmesi ve en az 180 baraj puanı alması gerekmektedir.
-LYS-1 (Matematik-Geometri sınavını kapsamaktadır)
-LYS-2 (Fen Bilimleri Sınavını kapsamaktadır)
LYS-1 sınavında kaç soru var?
LYS-1’de matematik ve geometri soruları sorulmaktadır. Matematik dersinden 50 soru; geometri dersinden de 30 soru olmak üzere toplam 80 soru sorulmaktadır. LYS-1 sınav süresi ise 135 dakika yani 2 saat 15 dakikadır.
LYS-2 sınavında kaç soru var?
LYS-2 sınavında fizik dersinde 30, kimya dersinden 30 ve biyoloji dersinden de 30 olmak üzere toplamda 90 soru sorulmaktadır. Sınav için verilen süre ise her test için 45 dakikadır. (45+45+45)

2 . Türkçe-Matematik bölümü öğrencileri TM (eşit ağırlık bölümü) hangi LYS sınavına girmeli?
Şayet lisede Türkçe-Matematik bölümü okuduysanız gireceğiniz sınav veya sınavlar; LYS-1 ve LYS-3'dir. Bu sınavlar sosyal bilimler ve edebiyat gibi bölümlerdir. Hangi sınavda hangi testler/dersler var?
-YGS (180 puan almak şartıyla)
-LYS-1 (bu sınav, Matematik-Geometri sınavıdır, yani bu testleri barındırır)
-LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya 1 sınavıdır)
LYS-1’de kaç soru var? (bilgiler hemen yukarda yazılı)
LYS-3 sınavında kaç soru var?
Bu sınavda Türk Dili ve Edebiyatı dersinden 56 soru,Coğrafya-1 dersinden ise 24 soru olmak üzere toplam 80 soru sorulmaktadır. Sınav için verilen süre ise 120 dakika yani 2 saattir.

3 . Sosyal Bilimler bölümü öğrenciler TS (sözel bölüm, sözelciler) İçin Hangi LYS Sınavı?
Lise yani ortaöğretimde sözel bölümü okuduysanız LYS-3 ve LYS-4 sınavlarına gireceksiniz.
-YGS (180 baraj puanı almış olmak şartıyla)
-LYS-3 (Bu sınav, Edebiyat-Coğrafya 1 testini barındırmaktadır.)
-LYS-4 (Sosyal Bilimler Sınavı yapılmaktadır.
LYS-4’te kaç soru var?
Bu sınavda 44 tarih sorusu,  14 Coğrafya-2 sorusu, 8 psikoloji sorusu, 8 sosyoloji sorusu, 8 mantık sorusu ve 8 Din Kültürü sorusu olmak üzere toplam 90 soru sorulmaktadır. Sınav süresi ise 135 dakika yani 2 saat 15 dakikadır.

4 . Yabancı Dil Bölümü Mezunları Hangi LYS sınavına girecek?
Ortaöğretim yani lisede yabancı dil bölümü/alanından mezun olduysanız YGS’den 180 puan almak koşuluyla LYS-5 sınavına girmeniz gerekiyor.
-YGS
-LYS-5 (Yabancı dil sınavı testini kapsamaktadır)
LYS-5 yabancı dil sınavında kaç soru sorulmaktadır?
Yabancı dil sınavında 20 soru Sözcük Bilgisi ve Dil Bilgisinden, 12 soru Çeviriden ve 48 soru da okuduğunu anlama’dan olmak üzere toplam 80 soru sorulmaktadır. Sınav süresi ise 120 dakika yani 2 saattir.
Not:
-LYS sınavlarına girmeye hak kazanmak için YGS’ye girmeli ve en az 180 baraj puanı almalısınız.
-Alanınızla ilgili en az iki LYS’ye girmelisiniz.
-Dilerseniz diğer LYS’lere de girebilirsiniz; ancak bu durum bölümünüz/alanınız dışından tercih yapmanıza sebep olacağı için puan kırılmasına sebep olabilecektir.

-Girmek istediğiniz bölüm veya mesleğin hangi puan türü ve sınava denk geldiğini öğrenmeniz; bundan sonraki yol haritanızı belirleyecektir. Sınavlara girecek olan tüm öğrencilerin,  emeğinin karşılığını alması dileğiyle…

DİKKAT:
Sevgili öğrenciler, her ne kadar bölümlere göre gireceğiniz LYS sınavları belirlenmiş olsa da, bütün LYS sınavlarına girmeniz sizin için çok daha avantajlı olabilecektir. Şayet sadece kendi alanınızla ilgili LYS sınavlarına girerseniz diğer bölümleri tercih etmeniz mümkün olmayacaktır. Bu yüzden diğer üniversite bölümleri ile ilgili olan LYS sınavlarına da girerseniz şansınız artmış olacak ve istediğiniz bölümü tercihlerinizde yazma imkanına sahip olabileceksiniz.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 136
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,475,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Hangi LYS Sınavına Girmem Gerekiyor?
Hangi LYS Sınavına Girmem Gerekiyor?
Hangi LYS sınavına girmeliyim, hangi lys'ye girmem gerekiyor?
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/03/hangi-lys-sinavina-girmem-gerekiyor.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/03/hangi-lys-sinavina-girmem-gerekiyor.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için