Hemşirelikten Öğretmenliğe Geçiş

PAYLAŞ:

   Merhaba sevgili hemşireler! Bu yazıyı okuduğunuza göre eminim ki hemşirelikten bıkmış ve bu meslekten nasıl kurtulabileceğinizin yollarını arıyorsunuz. Ya da geçmişten beri öğretmen olma hayaliniz tekrar hortlamış durumda. Hemşirelikten öğretmenliğe geçiş mümkün, yani öğretmen olma hayalinizi gerçekleştirmek imkânsız değil. Ancak bu isteğinizi gerçekleştirmek için gerçekten zor evrelerden geçmeniz gerekebilir; hatta onca emeğinizin karşılığını alamayabilirsiniz. Onun için ne olursa olsun güçlü olmalı, hedefinizin gerçekleşmesi yönünde sadece elinizden geleni yaptığınıza kendinizi inandırmalı ve istediğiniz gerçekleşmediğinde kaderinize razı olarak hayatınıza devam edebilmelisiniz.
Bir hemşire neden öğretmen olmak ister?
Öncelikle şunu belirtmeliyim ki hemşirelik gerçekten zor ve kutsal bir meslek. Bizim belki çok yüksek maaşlarla yapamayacağımız işleri onlar hak ettiklerinden daha yüksek maaşlarla yapmaktadırlar. Bir yoğun bakım servisine girmeniz aslında her şeyi sizlere gösterecektir. Düşünün yataklara mahkum, çoğu yaşlı ve tamamen hareketsiz hasta var. Normal bir insanda var olacak her türlü ihtiyaç bu hastalarda da bulunuyor. Ve çoğu hastanede, bu hastalarla ilgilenen, onların her türlü ihtiyacının giderilmesinde baş rol oynayan, bu hastaların tüm temizlik işlerini yapmakla mükellef olan kişiler hemşirelerdir. Durum böyle olunca ve üstüne; nöbet, sorumlu hemşire, süpervizör, değişken mesai saatleri, nöbetten düşme, zamansız nöbete çağrılma gibi etkenler de eklenince, hemşirelerin çoğu meslek değiştirmek için arayışlara girmektedir. Bu arayışlardan bir tanesi de öğretmenliktir.
Bir hemşire ne şekilde öğretmen olabilir?
Hemşirelikten öğretmenliğe geçiş yapılabilmesi için, hemşirelerin bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu şartlar; öğretmen olabilmek için aranan şartlardır ki bunlar:
-En az lisans mezunu olmak.
-Pedagoji eğitimi almış olmak. (eğitim bilimleri dersleri, pedagojik formasyon, tezsiz yüksek lisans)
-KPSS10 puan türünden yeterli puanı almak.
Öğretmenliğin şartları bunlarsa; hemşirelerin de öğretmen olması için aranan şartlar şu şekilde olacaktır:
-En az lisans düzeyinde eğitim almak. (2 yıllık (ön lisans) okuyan hemşireler öğretmen olamaz)
-Pedagojik formasyon almak veya tezsiz yüksek lisans bitirmek.
-KPSS Eğitim bilimleri sınavına da girerek KPSS10 puan türünden yeterli puanı almak.
-Sağlık Meslek Liselerinde (SML) öğretmen ihtiyacının olması ve bunun öğretmen atamalarına yansıtılması.
Hemşirelikten Öğretmenliğe Geçiş
1 . Hemşire iken öğretmenliğe geçiş yapmak istiyorsanız ve en az lisans mezunu iseniz; öncelikle pedagojik formasyon almaya bakın.
2 . Pedagojik formasyon alamıyorsanız, tezsiz yüksek lisans bitirin. (tezsiz yüksek lisans, formasyon olarak kabul ediliyor.
3 . Bu şartları yerine getirdikten sonra KPSS cumartesi sabah oturumunun yanında, öğleden sonra yapılan eğitim bilimleri sınavına da başvurunuzu yapın.
4 . Sınava girip KPSS10 puan türünden yeterli puanı aldıktan sonra; öğretmen atamalarında, sağlık meslek lisesine öğretmen alımını bekleyin.
5 . İhtiyaç varsa yani SML’lere öğretmen alınacaksa başvurunuzu yapın.
Pedagojik formasyon olmadan veya tezsiz yüksek lisans bitirmeden hemşirelikten öğretmenliğe geçiş!
Evet, hemşire iken öğretmen olmak için bu madde de geçerli. Peki, bu madde nasıl işliyor? Diyelim ki sağlık meslek liselerine, ilgili branşlardan veya alanlardan alınacak öğretmen ihtiyacı çok fazla. Ve bu ihtiyacı giderebilecek kadar pedagojik formasyon sahibi hemşire veya tezsiz yüksek lisans bitirmiş hemşire bulunmuyor. İşte ihtiyacın giderilemediği böyle bir durumda; sadece KPSS eğitim bilimleri sınavına da girilerek KPSS10 puan türünden en az 75 puan alınması yeterli olabiliyor.
Uyarı: Bir hemşirenin nasıl öğretmen olabileceği ile ilgili yol ve yöntemleri anlatmaya çalıştık; ancak şunu belirtelim ki bu atamalar sandığı kadar kolay olmuyor. Alımlar bazen çok az oluyor bazen ise hiç olmayabiliyor. Bu nedenle, öğretmen ihtiyacını dikkate almalı, araştırmalarınızı yapmalı, her şeyi göze aldıktan sonra yola koyulmalısınız. Şimdiden kolay gelsin. Konu ile ilgili yorumlarınızı da lütfen eksik etmeyin.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 4
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Hemşirelikten Öğretmenliğe Geçiş
Hemşirelikten Öğretmenliğe Geçiş
Hemşirelikten öğretmenliğe geçiş nasıl yapılmaktadır, bunun için gereken şartlar nelerdir?
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/03/hemsirelikten-ogretmenlige-gecis.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/03/hemsirelikten-ogretmenlige-gecis.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için