Kafiye ile Redif Arasındaki Fark Nedir?

PAYLAŞ:

   Hem kafiye hem de redif, şiirlerde dize sonlarındaki ses benzerlikleridir. İkisi de her ne kadar dize sonlarındaki ses benzerlikleri olsa da birbirinden tamamen ayrılırlar. Peki kafiye ile redif arasındaki fark nedir? Kafiye ve redif birbirinden nasıl ayırt edilir? Bu soruların cevabını vermeden önce isterseniz, her ikisinin de tam olarak ne olduğunu görelim.
Kafiye nedir? (uyak nedir?)
Diğer adı da uyak olan kafiye; şiirlerde mısra sonlarındaki, aynı görevde olmayan ses benzerlikleridir. Yarım kafiye, tam kafiye, zengin kafiye, tunç kafiye ve cinaslı kafiye olarak farklı gruplara ayrılmaktadır. Bu gruplar, benzeyen seslerin sayısına veya şekline göre belirlenmektedir.
Redif Nedir?
Şiirlerde dize sonlarında bulunan ve aynı görevlerde kullanılan benzer sesler ve aynı anlama gelen kelimelerdir. Yani redif bir ek olabileceği gibi bir kelime de olabilir.
Kafiye ile redif arasındaki fark nedir?
-Şiirlerde dize sonlarında hem redif hem de kafiye varsa, redif sonda bulunur. Yani kafiye solda, redif ise sağda bulunur.
1 . Kafiyeyi rediften ayırmanın en güzel yolu; aynı seslerin birbiri ile herhangi bir ilgisinin bulunup bulunmadığına bakmaktır. Örneğin iki farklı beyitte (ikilik) her iki mısraın sonlarında ‘’gül’’ kelimesinin olduğunu düşünelim: Dize sonlarında bulunan ‘’gül’’ kelimelerinin her ikisi de çiçek olan gül anlamına geliyorsa, bunlar eş olduğu için redif sayılmaktadır.
   Ancak birinci dizedeki ‘’gül’’ kelimesi, çiçek anlamına geliyor ve ikinci dizedeki ‘’gül’’ kelimesi de gülmek anlamına geliyorsa; bunlar tamamen birbirinden ayrı ve birbiri ile alakalı olmayan kelimeler olduğu için kafiye sayılırlar. Ya da şöyle iki mısra düşünelim:
……. dert sende
……...şifa bende
   Dikkat ederseniz bu iki dizenin sonlarında bulunan ses benzerlikler ‘’-ende’’, ‘’-ende’’ sesleridir. Bu dizelerde kafiye mi redif mi olduğunu anlamak için, yapmamız gereken ilk şey eş görevli seslerin olup olmadığıdır. Fark ettiyseniz kalın olarak yazdığım ‘’–de’’lerin ikisi de isim hal eklerinden, bulunma hal ekleridir. Yani aynı göreve sahiplerdir. Bu yüzden bunları redif olarak alıyoruz. Redifi bulduktan sonra da varsa kafiyemizi bulmaya çalışacağız. ‘’-de’’ dışındaki ses benzerlikleri ‘’-en’’lerdir ve bu ‘’-en’’ler iki farklı kelimede bulunan, birbiri ile alakası olmayan seslerdir. O zaman bunlar da kafiyedir diyoruz. Aynı zamanda birbiri ile aynı olan ses sayısı 2 olduğu için tam kafiye olarak adlandırıyoruz.
   Ve yine dikkat ederseniz redif sonda, kafiye ise başta. Yani redif kafiyeden sonra geliyor.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 28
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,475,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Kafiye ile Redif Arasındaki Fark Nedir?
Kafiye ile Redif Arasındaki Fark Nedir?
Kafiye ve redif nasıl ayırt edilir, aralarındaki fark nedir?
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/03/kafiye-ile-redif-arasindaki-fark-nedir.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/03/kafiye-ile-redif-arasindaki-fark-nedir.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için