Kredi ile Ev Almak İçin Ne Kadar Peşinat Lazım

   Ev almak, bir ev sahibi olmak herkesin hayali; ancak bildiğiniz gibi bu çok da kolay değil. Sürekli artan konut fiyatları ve yükselen konut kredisi faizleri bu işi daha da zorlaştırıyor. Ev almak için birkaç seçeneğiniz vardır. Ya babadan kalma yüklü bir paranız olacak, ya...

263 0
   Ev almak, bir ev sahibi olmak herkesin hayali; ancak bildiğiniz gibi bu çok da kolay değil. Sürekli artan konut fiyatları ve yükselen konut kredisi faizleri bu işi daha da zorlaştırıyor. Ev almak için birkaç seçeneğiniz vardır. Ya babadan kalma yüklü bir paranız olacak, ya kuruş kuruş biriktirerek yıllar sonra bir ev alma imkânına sahip olacaksınız ya da toplumun büyük bir kısmının yaptığı gibi konut kredisi çekerek bir ev sahibi olacaksınız.  Ev almak için uzun yıllar beklemek istemeyenler, para biriktirmek yerine farklı bankalara başvurarak konut kredisi ile ev almayı tercih ederler.
   Ancak Konut kredisi alarak ev sahibi olmak da herkes için mümkün olmayabilir. Bunun mümkün olması için belli bir peşinata ihtiyacınız vardır. Peki, konut kredisi çekerek ev almak için gereken peşinat miktarı ne kadardır? Normal şartlarda, almayı düşündüğünüz evin fiyatının %25’i kadar peşinatınız olmalıdır. Örneğin alacağınız evin fiyatı 100.000 lira ise, elinizde 25.000 lira bulunmalıdır. Aksi takdirde bankalar size kredi vermeyecektir.
   Tabi, bu durum biraz farklıdır. Çünkü burada bahsettiğimiz fiyat evinizin gerçek fiyatı değildir. Şöyle açıklarsak daha anlaşılır olacaktır.
   Diyelim ki alacağınız evin sahibi ile 100.000 liraya anlaştınız. Sonra da kredi almak için bankaya başvurdunuz. İşte burada, banka size aldığınız evin fiyatını sormayacaktır. Yani senin evin 100 bin lira, sana ancak 75 bin lira verebilirim demeyecektir. Banka için, sizin evi kaç paraya aldığınız hiç önemli değildir. Çünkü banka, alacağınız eve bakarak, evin ederini belirleyecektir. Bunun için;
Bir eksper görevlendirecek ve alacağınız evi eksper aracılığı ile kontrol edecek evin ne kadar edeceğine karar verecektir.
   Diyelim ki almayı düşündüğünüz 100 bin liralık eve, eksper 80 bin lira dedi ve bunu raporuna yazdı. Bu  durumda banka size 60 bin lira konut kredisi verecektir, yani evin ederinin %75’ini…
   Ya da eksper 100 bin liralık evinize diyelim ki 120 bin lira eder verdi. Bu durumda da banka size bunun %75’i kadar yani 90 bin lira verecektir. Kalan 10 bin lira ise elinizde olması gereken para olacaktır.

   Umarım anlatabilmişimdir. Konu ile ilgili sorusu olan varsa yorum atması yeterlidir. İmkanlar dahilinde yardımcı olmaya çalışacağım.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php