Nasıl İç Mimar Olunur?

Son yıllarda popülerliği en çok artan mesleklerden biri de iç mimarlık olmuştur. İç mimarlığın sahip olduğu karizma ve bu işin zevkli bir iş olarak görülmesi; taliplerinin de çok olmasına sebep olmuştur. Taliplisi de çok olunca, haliyle öğrenciler nasıl iç mimar olunabileceğini merak ediyorlar. İşte bu yazımızda iç mimar olmak...

12067 65

Son yıllarda popülerliği en çok artan mesleklerden biri de iç mimarlık olmuştur. İç mimarlığın sahip olduğu karizma ve bu işin zevkli bir iş olarak görülmesi; taliplerinin de çok olmasına sebep olmuştur. Taliplisi de çok olunca, haliyle öğrenciler nasıl iç mimar olunabileceğini merak ediyorlar. İşte bu yazımızda iç mimar olmak isteyenler için, faydalı bilgiler sunmaya çalışacağız. Peki, yazımızda neleri işledik, hangi sorulara cevap verdik? ‘’İç mimar nasıl olunur, iç mimar olmak için hangi okulda okumalıyım, iç mimar olmak için hangi liseye gitmeliyim, güzel sanatlar lisesine mi gitmeliyim, hangi lise olursa olsun fark eder mi, iç mimarlık bölümü hangi üniversitelerde var, iç mimarlık yetenek sınavı nasıl yapılıyor, YGS’den kaç almalıyım’’ ve daha birçok sorunun cevabını vermeye çalıştık.

İç mimar olmak için hangi liseye-okula gitmeliyim?
İç mimar olmak isteyenlerde şöyle bir algı oluşmuş durumda: ‘’İç mimarlık için hangi liseye gidilmeli?’’ sorusuna karşılık olarak direk ‘’Güzel Sanatlar Lisesi’’ olarak cevap veriliyor. Oysa güzel sanatlar lisesine gitmek bir zorunluluk değil. Üniversitede bu bölümü okumak isteyenler; Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, Düz Lise
vb. herhangi bir liseye gidebilirler. İnsanların güzel sanatlar lisesini tercih etmesindeki tek sebep; ileride yetenek sınavına girerek iç mimarlık kazanmak isteyenlerin, bu liselerde, alan ile eğitim almasından kaynaklanmaktadır. Yani hangi liseye giderseniz gidin, fark etmez.
Lisede hangi bölüm okunmalı?İç mimarlık için gereken şartlar
Sayısal puanla (MF-4) öğrenci alan üniversiteler olduğu gibi Türkçe-Matematik puanı (TM-1) ileöğrenci alan üniversiteler de bulunmaktadır. Bu yüzden kendinize uygun bölümü seçebilirsiniz. Ancak sizin için çok da fark etmiyorsa, sayısal bölüm okumanız daha mantıklı olabilir. Çünkü devlet üniversiteleri genellikle MF-4 yani sayısal puanı ile alım yapmaktadır. MF-4 ile alım yapan üniversiteler yetenek sınavı yapmamaktadır.

İç Mimarlık Bölümü Taban Puanları
İsterseniz sadece sizde bir ön fikir olması açısından birkaç tane üniversitenin iç mimarlık bölümü taban puanlarını verelim.
2013-2014 Eskişehir Anadolu Üniversitesi MF-4 puanı ile 363 küsur puanla kapatmış.
Adana Çukurova Üniversitesi MF-4 335 küsur puan
İstanbul Teknik Üniversitesi MF-4 425 küsur puan
Karadeniz Teknik Üniversitesi MF-4 336 küsur puan
Akdeniz Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü
TM-1 puanı ile 370 puan ile kapatmış.

İç Mimarlık bölümü yetenek sınavı nasıl yapılıyor? Ne yapmalıyım?Yukarıda da belirttiğimiz gibi, iç mimarlık bölümüne öğrenci alımları iki şekilde oluyor. Ya yetenek sınavı yapmayan üniversiteleri tercih etmek için, üniversite sınavından yüksek puan alarak direk yerleşeceksiniz ya da yetenek sınavı yaparak öğrenci alan üniversitelerden birine gireceksiniz. Bunun için de YGS barajı olan 180 veya ilgili üniversitelerin kendilerinin belirledikleri puan barajını geçmeniz lazım. İstenilen puanı aldığınız takdirde yetenek sınavına girersiniz ve başarılı olursanız iç mimarlık bölümüne yerleşmiş olursunuz. YGS puanınız ne kadar yüksek olursa sizin için o kadar iyi olacağını da bilmenizde fayda var.

İç Mimarlık ytenek sınavları nasıl yapılır?
Bu sınavlar üniversiteden üniversiteye farklılık gösterebilir. Mesela bazı üniversitelerde yetenek sınavı üç aşamada yapılır. Bunlar: 1- desen çalışması 2- iç mekan çizimi tasarımı 3- görsel algı, yani bazı psikolojik testler ve benzeri şeklinde olmaktadır. Not: Konu ile ilgili farklı sorularınızı sormak isterseniz yorum yazabilirsiniz. Konu ile ilgili daha bilgili olan arkadaşlar umarım
yardımcı olacaklardır.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

65 comments

 1. Adsız Cevapla

  ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM SAYENİZDE HEM BİLGİ SAHİBİ OLDUM HEM DE PERFORMANS ÖDEVİME DE YARDIMCI OLDUNUZ

 2. ridvanozkan Cevapla

  Rica ederim! Yardımcı olabildiğime sevindim. Başarılar…

 3. Emirhan Bilici Cevapla

  Bişey Sorucam Benim Tek Hayalim Mimar Olmak Grafik Tasarım Liselerindende İc Mimarlık Okunabiliyormu Acil Yardım

 4. Yusuf Kalıp Cevapla

  Ben tic.mes.lisesi lise 4 öğrencisiyim,ve İç mimar olmayı çok istiyorum meslek lisesine gitmiş olmamın ileride bana ne gibi dezavantajları olur ?

 5. Yusuf Kalıp Cevapla

  Ben tic.mes.lisesi okuyorum,ve iç mimar olmayı çok istiyorum.Meslek lisesine gitmiş olmamın ileride bana ne gibi dezavantajları olabilir ?

  1. ridvanozkan Cevapla

   Bölüm tercih etme anlamında hiçbir dezavantajınız olmayacak. İstediğiniz tüm bölümleri, puanınız kırılmadan tercih edebileceksiniz. İç mimarlık da bu bölümlerden birisi. Tek yapmanız gereken sınavlardan yüksek almaktır. Bazı üniversiteler TM-1 puanı ile, bazıları da MF-4 puan türü ile İç mimarlığa öğrenci alıyor. Sizin muhtemelen sayısalınız çok iyi değildir. TM-1 için YGS+LYS-1+LYS-3 sınavlarına girip yeterli puanı almalısınız. aşağıdaki bilgiler de biri fikir verebilir.
   TM-1 Puanı Nasıl Hesaplanır Hangi Dersler Daha Önemlidir?

   YGS-Türkçe % 14
   YGS-Temel Matematik % 16
   YGS-Sosyal % 5
   YGS-Fen % 5

   Matematik %25

   Geometri %10

   Türk Dili ve Edebiyatı %18

   Coğrafya %7

 6. ridvanozkan Cevapla

  Sevgili Dilara, yorumunu yanlışlıkla sildim; ama cevap vereyim: Güzel sanatlara girmen için matematik büyük bir engel değil. Diğer derslerden çok iyi yaparsan belki bu eksiği kapatabilirsin. Ancak matematiğim pek iyi değil sözü, bir bahane olmamalı. Matematiğe yoğun bir şekilde çalışıp iyi hale getirebilirsin.

  1. Adsız Cevapla

   Hocam 8. sınıf ders çalışma Programındaki Yorumlara da cevap verirsen sevinirim.

  2. ridvanozkan Cevapla

   Oradaki yorumlara da cevap yazdım. Kusura bakmayın, bilgisayar başında olmadığım bazı zamanlar, yorumları telefondan onaylıyorum, sonrasında gözümden kaçabiliyor. Kolay gelsin.

 7. Adsız Cevapla

  hocam mimarlıkla iç mimarlık farkı nedir mimarlık fakültesi bitirenler iç mimar olamazmı ?

 8. Adsız Cevapla

  Ben dekorasyona meraklıyım notlarım şuan gayet iyi . Şimdi bunu düşünmek doğru mu bilmiyorum ama iç mimar olmak istiyorum . (Sayısal derslerim daha iyi okul ortalamam 98 ama 8. sınıf öğrencisiyim TEOG'a hazırlanıyorum.) Sizce iç mimar olabilir miyim? İyi bir Anadolu lisesini bitirdikten sonra ne yapmalıyım. Bu meslekte nasıl çalışılıyor. Bide bizim ailemizde hani bi iç mimar veya mimar yok iyi bir iş bulabilir miyim gelecekte kaybetme riski var mı?

 9. Adsız Cevapla

  gelecekte kaybetme riski

 10. Adsız Cevapla

  merhaba.icmimarlikta yetenekle alan üniv.lerin listesi sizde mevcut mu acaba?

 11. ridvanozkan Cevapla

  Maalesef öyle bir liste yok. Ancak iç mimarlık bölümünün bulunduğu üniversitelerin listeleri vardır.

  1. Unknown Cevapla

   Varsa bi atar misiniz acaba

  2. EBUBEKİR TOKTAŞ Cevapla

   Varsa bi atar misiniz acaba

   1. abdullahaktas Cevapla

    Mail adresinize listeyi yolladım iyi günler.

 12. Adsız Cevapla

  tek tek yetenekle alip almadigini arastirmak gerekiyo yani.anliyorum.tesekkurler.

 13. Adsız Cevapla

  Trabzon güzel sanatlar lisesine girmek için taban puanı nedir??????

 14. Adsız Cevapla

  tm-1 den girersek yetenek sınavına girmemiz şart mı???

 15. Adsız Cevapla

  Sen ne yazmıştin da silindi soylesene Dilara

  1. ridvanozkan Cevapla

   Matematiğim kötü, yine de güzel sanatlar lisesini kazanabilir miyim? Demiştir muhtemelen.

 16. Zilan Cevapla

  Ben 8. sınıf öğrencisiyim lise seçimi yapıcam ve iç mimarlık okumak istiyorum yazdıklarınıza göre lise sorun olmaz merak ettiğim şeyler şu iç mimar ve mimarlık arasındaki farklar nelerdir? iç mimarlığa yeteneğim olduğunu nasıl anlayabilirim ?

 17. Adsız Cevapla

  mereba hocam hocam ben mımarlık ıstıyorum anadolu lısesı okuyorum duz matemıatıgım orta derecede ama sevıyorum matematık çalılmayı bazı arkdaşlarım senın resım yetenegın yok dıyorlar gıremezsın benımde resım çok kotu hocam sızce sızce mımarlığı kafamdan attımıı ? kolay gelsın

 18. Adsız Cevapla

  Hocam ben 9. Sınıfa geçtim resim yeteneğim var ve ben tercih olarak mesleki ve teknik anadolu lisesini yazdım. Büyük ihtimal o lise çıkar. Resim yeteneğimi kurslarada giderek desteklemeyi ve ilerletmeyi düşünüyorum. Acaba meslek liselerindende iç mimar olma olasılığım kaçtır?

 19. Adsız Cevapla

  Merhaba ben lise 2 öğrencisiyim seneye bölüm seçecegim iç mimarlık istiyorum herkes tm yi sec diyor ama benim yetenegim mf dersleri
  Yardımcı olur musunuz lütfen

 20. Adsız Cevapla

  Mrb ben imamhatipte okuyrm iç mimarlığıda çok istiyrm ama tm deyim tm den alan üniversteler yenek sınavı ile alıyolar dediniz resim çizmeyi seviyrm ama bakarak yetenek sınavına giden kişileri youtube dan izledim süper resim çiziyolar kendimi nasl geliştirebilirim resim konusunda

 21. Adsız Cevapla

  Ben meslek lisesi son sınıf ögrencisiyim. İç mimar olmak istiyorum, yetenek sınavına girip kazanabilicegimi düsünüyorum. Bunun icin bi sorum olucakti, yetenek sinavindan gectikten sonra giricegim universitede burslu okuyabiliyor muyum veya turkiye de yuzde yuz burslu okuyabilcegim universite bulabilir miyim yardimci olursaniz sevinirim

 22. Adsız Cevapla

  BEN MIMAR OLMAK ISTIYORUM NE YAPMALIYIM BENI MIMAR YAPIN

 23. Adsız Cevapla

  Arkadaslarimi cok seviyorum kizilirmak lisesinden slm

 24. Adsız Cevapla

  merhhaba hocam psikolok olmak caizmidir//////////////

 25. emine uzuner Cevapla

  Lisede mimarlık okuya biliyormuyuz mesela nerelerde?

 26. Unknown Cevapla

  MF olarak sınava girersem hangi dersleri yapmam gerekir ygs ve lys dee

 27. Onur Mercan Cevapla

  Merhaba ben 7. Sinif ogrencisiyim notlarim gayet iyi ayni zamanda ressim yetenegim de var ressim ogretmenlerim guzel sanatlar lisesine hazirlanalim diyor.simdi ben ic mimar olmak istiyorum sizce guzel sanatlar lisesinde mi yoksa bir anadolu lisesinde mi okuyup icmimarlik tercihi yapmaliyim siz ne oneriyorsunuz

 28. Adsız Cevapla

  Sizce guzel sanatlar lisesinden mi yoksa anadolu lisesinden mi ic mimarlik tercihi yapilmali?

 29. Adsız Cevapla

  peki siz hangi şehir ve ildeki lise ve üniversiteleri tercih ediyorsunuz (mimarlık için)

 30. iç mimar Cevapla

  bir şey sormak istiyorum yani şimdi ben düz liseyede gitsemiç mimarlık okuyabilirmiyim

  1. selda hakkıbudakoğlu Cevapla

   Ben de düz lise mezunuyum ama iç mimarlık okuyorum ? sorun değil rahat ol

 31. Adsız Cevapla

  İç mimar olmak için çizim yeteneği şart mıdır

  1. selda hakkıbudakoğlu Cevapla

   Evet çizim şart aksi takdirde zaten olmaz.

 32. Asddggsg Cevapla

  Bu yetenek sınavına girmeden önce kurs varmi

 33. Adsız Cevapla

  çok teşekkürler hangi liseye gitmek istediğimi bilmiyordum sayenizde öğrendim…
  size bir soru daha sormak istiyorum ;
  Hangi üniversiteye gitmeliyim ??

 34. Adsız Cevapla

  Ciddi anlamda resim yeteneğim var ve 9. sınıf öğrencisisyim ve Anadolu lisesindeyim bu mimar olmak için engel midir?

  1. selda hakkıbudakoğlu Cevapla

   Tabiki de değil olabilirsin.

 35. Adsız Cevapla

  Öncelikle Merhaba ;
  Benim anlamadığım şu Teog puanı geçmeyecek mi güzel sanatlar lisesinde hani yetenek sınavı var ya ? Lütfen yardım edin yoksa teog'a girmeyecek miyim?

 36. Adsız Cevapla

  fazla resim yetenegim yok ama bakarak çok guzel şeyler çizebilirim.
  mimar olmayı çok istiyorum üniversitede veya lisede çizimimi geliştirme fırsatım olur mu??

  yalvarırım cevap verin

  1. selda hakkıbudakoğlu Cevapla

   Bana mail atın konuslaim çok yoğunum seldahakkibudakoglu@gamil.com

  2. selda hakkıbudakoğlu Cevapla

   Bana mail atın konuslaim çok yoğunum seldahakkibudakoglu@gamil.com

  3. selda hakkıbudakoğlu Cevapla

   Bana mail atın konuslaim çok yoğunum seldahakkibudakoglu@gamil.com

 37. Adsız Cevapla

  mezun olduktan sonra kolayca iş bulunur mu??

  1. selda hakkıbudakoğlu Cevapla

   Mail adresimı yanlış yazdım özür dilerim mimar.seldahakkibudakoglu@gamil.com

  2. selda hakkıbudakoğlu Cevapla

   Mail adresimı yanlış yazdım özür dilerim mimar.seldahakkibudakoglu@gamil.com

 38. Adsız Cevapla

  ama cevap vermiyorsunuz

 39. Unknown Cevapla

  Ic mimarliga Mf den girince yetenek sinavi yapmiyolar mi yoksa o sinav universiteue gore mi degisiyor

 40. Unknown Cevapla

  Merhaba ben anadolu lisesi okuyorum lise 3. Sınıfa gidiyorum tm bölümü öğrencisiyim. YGS- LYS sinavlarinda iç mimarlık icin yeterli puan yaparsam direkt yetenek sınavına girmeden bölüme yerleşebilir miyim?

 41. abdullahaktas Cevapla

  Yetenek sınavı isteyen bütün üniversitelerde yetenek sınavında girmek zorundasın aksi halde hangi lisede okuduğunun bir önemi yok. İyi çalışmalar.

 42. Adsız Cevapla

  iç mimar olduktan sonra kolayca iş bulunabiliyor mu

  1. abdullahaktas Cevapla

   Hayır iç mimarlık garanti iş olanaklarına sahip bir bölüm değil.

 43. Unknown Cevapla

  Ben şimdi 10.sınıfta mobilya ve iç tasarım bölümündeyim seneye hangi alanı seçmem lazım iç mimar olabilmek için

 44. Adsız Cevapla

  iç mimarlık aof ten olabiliyor mu veya uzaktan eğitim ile çok sevdğim bi meslek hayalini kurduğum fakat örgün okumama imkan yok.yardımcı olursanız sevinirim

  1. abdullahaktas Cevapla

   Böyle bir ihtimal şuan için yok malesef uzaktan eğitim içerisinde 2017- 2018 için açılırsa yorum kısmında tekrar buraya yazarım.

 45. merve kayar Cevapla

  Merhaba ben mimarlık istiyorum lise olarak mesleki ve teknik anadolu lisesi seçtim orda hangi bölüme gitmeliyim bide resim çizişim iyi değil ama bakarak mükemmel şeyler yaparım cevaplarsanız sevinirim :))

 46. Beytullah Arslan Cevapla

  Abi ben tm deyim şuan iç mimarlık okuyacağım tavsiye ettigin kitap varmı matematigim kötü değil ama temeli biraz daha geliştirmek istiyorum

 47. Dilara Cevapla

  Cizim yetenegim olmadan gidebilirmiyim

  1. Kübra Koroğlu Cevapla

   Üniversite sınavından yüksek puan alarak yetenek sınavı yapmayan üniversiteleri tercih edebilirsiniz. Ancak yine de yeteneğinizi geliştirecek çizim kurslarına katılmanız sizin için iyi olabilir.

css.php