Polislik mi Öğretmenlik mi?

PAYLAŞ:

  Değerli arkadaşlar; her iki mesleğin de kutsal meslekler arasında olduğunu düşünen biri olarak; konu ile ilgili fikirlerimi paylaşmak istedim. Birçok insan meslek edinirken; ilgilerine, becerilerine göre meslek seçimi yapmaktadır; ancak bazen de seçilecek olan mesleklerin zorlukları, maaş olarak getirileri vs. göz önünde bulundurulmaktadır. Öğretmenlik ile polislik meslekleri arasında kararsız kalanların göz önünde bulundurması gereken hususlar bulunmaktadır. Peki, öğretmenliği mi yoksa polisliği mi seçmek için hangi kriterler düşünülmeli, neye göre karar verilmelidir?
‘’polis mi olmalıyım öğretmen mi, polisliği mi tercih etmeliyim öğretmenliği mi, polislik mi iyi öğretmenlik mi’’

1 . Mezun olduktan sonra Atanma-İşe başlama!
Burada kesin olan bir şey var ki mezun olan polislerin, işe hemen başlayacağıdır. Yani polislik eğitimini alıp mezun olan bir polis adayının, boşta kalması neredeyse imkansızdır. Ülkemizdeki polis ihtiyacı, mezun olan her polis adayının işe başlamasına sebep olmuştur. Öğretmenlik mesleğine baktığımızda ise durum biraz farklıdır. Bildiğiniz gibi öğretmenlik bölümleri, üniversite tercihlerinde en çok yazılan bölümler arasındadır. Üniversitelerdeki öğretmenlik bölümlerine her yıl binlerce öğrenci alınıp ve bu bölümlerden binlerce mezun verilirken; alımı yapılan öğretmen sayısı çok az olmaktadır. Bu yüzden; çok düşük KPSS puanları ile atanabilen öğretmen adayları bulunmasına rağmen; alımı çok az yapılan bu nedenle de atanamayan öğretmen adaylarının sayısı da bir hayli fazladır.

2 . Öğretmen Maaşları ve Polis Maaşları!
Siz de takdir edersiniz ki meslek seçiminde rol oynayan en büyük etmenlerden biri de ekonomik etmenler yani ilgili meslek mensuplarının aldığı maaşlardır. Burada yine polisler daha avantajlı durumdadır. Genel olarak bakıldığında; bir polisin aldığı maaş, öğretmen maaşından daha fazladır. Ansak burada da değişkenlik gösterebilen durumlar mevcuttur. Örneğin bir öğretmen, ful ek ders alırsa, aldığı maaş polis maaşına eş veya çok yakın olabilmektedir; ancak şu var ki her öğretmene ful ek ders nasip olmuyor. Birçok öğretmen var ki sadece maaş karşılığı çalışmakta ve hiç ek ders almamaktadır. Böyle bir öğretmenin alacağı maaş tahmini olarak 2000 ile 2200 lira olacaktır. Bu durum da bir polise göre 500-600 lira daha az maaş almak demektir.
Polislerde böyle bir sıkıntı yoktur. Yani genel olarak aldıkları bir maaş vardır ve yan unsurlar, maaşın oranını fazlaca etkilememektedir.

3 . Yapılan tatiller ve izinler!
Öğretmenliği bu kadar cazip hale getiren en önemli şey, tatiller olsa gerek. Şöyle ki Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir okulda çalışan bir öğretmen, yaz tatilinde 2 ay; yarıyıl tatilinde ise 2 hafta olmak üzere toplamda 2,5 ay tatil yapmaktadır. Polislerde durum maalesef böyle değildir. Onların yıllık izinleri vardır. Çalışma yılına göre senede 20 veya 30 gün yıllık izin haklarını kullanabilirler.

4 . Mesai Saatleri!
Polisler için işin en kötü yanı nöbetler olsa gerek. Biliyorsunuz ki polisler gece de çalışmak zorundadır. Polislerin gece de çalışması bir dezavantaj olarak düşünülebilir. Ancak yeri gelmişken şunu da belirtmek isterim. Gece ve gündüz; emniyetimiz için çalışan tüm polislerimize teşekkür ediyor, kazadan beladan uzak olmalarını diliyorum.
Evet, polisler belirlenen günlerde gece de çalışırlar. Peki öğretmenler? Öğretmenler genel anlamıyla gündüz çalışırlar; ancak bazı durumlar var ki gece de çalışma yükümlülüğü getirir. Örneğin yatılı bir okulda çalışıyorsanız gece de belletmen olarak kalmak zorundasınızdır. Şayet; ücret karşılığı yapılan bu görevi istemiyorsanız ve isteyen öğretmen sayısı fazla olduğundan dolayı size ihtiyaç duyulmuyorsa, bu görevden sıyrılabilirsiniz.

   ‘’Öğretmenlik mi polislik mi’’ konusu altında benim söyleyeceklerim bu kadar. Son olarak şunu söyleyeyim ki öğretmen de olsanız, polis de olsanız kutsal bir görevi yerine getireceğinizi bilmelisiniz. Şimdiden hepinize başarılar dilerim.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 2
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Polislik mi Öğretmenlik mi?
Polislik mi Öğretmenlik mi?
polislik mi tercih edilmeli yoksa öğretmenlik mi, hangisi daha iyi?
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/03/polislik-mi-ogretmenlik-mi.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/03/polislik-mi-ogretmenlik-mi.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için