Sıfatlar ile Zarflar Arasındaki Fark

PAYLAŞ:

  Sözcük türleri arasında yer alan sıfatlar ve zarflar çoğu defa birbiri ile karıştırılabilmektedir. Özellikle niteleme sıfatı ile durum zarfları en çok karıştırılanlar arasındadır. Bunun sebebi ise; hem niteleme sıfatını hem de durum zarfını bulmak için ‘’Nasıl’’ sorusunun sorulmasıdır.
   Ancak burada dikkat edilmesi gereken püf nokta; ‘’Nasıl’’ sorusunun kime sorulduğudur. Nasıl sorusu bir isme soruluyorsa alınan cevap sıfattır; ancak bir fiile veya fiilimsiye soruluyorsa alınan cevap durum zarfıdır. Şimdi sıfat ve zarfı kısaca hatırlayalım bakalım:
Sıfatlar: Bir ismi renk, durum, biçim, sayı, işaret vb. yönlerden niteleyen veya belirten kelimelerdir.
Zarflar: Bir fiili, fiilimsiyi, sıfatı veya yine bir zarfı farklı yönlerden belirten kelimelerdir.
Sıfatlar ile Zamirler Arasındaki Farklar Nelerdir?
-Sıfatlar her zaman bir isimden önce gelirken, zarflar genellikle bir fiil veya fiilimsiden önce gelir.
Örnek: ‘’yalnız adam’’ burada, ‘’adam’’ sözcüğü bir isimdir ve kendisinden önce gelen ‘’yalnız’’ kelimesi, adam’ın durumunu bildirdiği için sıfattır.
Örnek2: ‘’yalnız geldim’’ burada ise ‘’geldim’’ sözcüğü bir fiildir. Kendisinden önce gelen ‘’yalnız’’ kelimesi ise ‘’geldim’’ fiilinin nasıl yapıldığını bildirdiği için durum zarfıdır.
Sıfatlar ile zarflar nasıl ayırt edilir?
Sözün Özü
Sıfatlar her zaman bir isimden önce gelir. Sıfatlar bir ismin nasıl olduğunu gösterirken; zarflar, bir fiilin nasıl yapıldığını gösterir.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 11
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,475,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Sıfatlar ile Zarflar Arasındaki Fark
Sıfatlar ile Zarflar Arasındaki Fark
Sıfatlar ve zarflar arasındaki farklar nelerdir, ikisi nasıl ayırt edilir?
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/03/sozcuk-turleri-arasnda-yer-alan-sfatlar.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/03/sozcuk-turleri-arasnda-yer-alan-sfatlar.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için