Staj Yapan Öğrenciler Maaş Alır mı?

PAYLAŞ:

   Özellikle meslek liselerinde okuyan öğrenciler, belli dönemlerde farklı iş yerlerinde stajyer olarak çalışırlar. İleride yapılacak meslek ile ilgili bilgilerin pekiştirilmesi ve tecrübe kazanılması açısından, staj yapmak fazlası ile önemlidir. Öyle ki ileride yapılacak olan iş başvurularında, stajın yapılmış olması kişilere avantaj bile sağlamaktadır. Staj yapan öğrenciler, stajyer oldukları iş yerlerinde yapılabilecek her işi yapmaktadırlar. Yürürlükteki mevzuata göre staj yapan öğrencilere belli bir miktarda maaş verilmesi zorunludur. Stajyerlere verilecek olan maaş miktarı, asgari ücrete göre belirlenmektedir.
Stajyer Öğrenciler Ne Kadar Maaş Alır?
Onlara verilecek ücret asgari ücret üzerinden hesaplanmaktadır. Ancak belirlenecek olan bu miktar, öğrencilerin staj yaptığı yerin çalışan kişi sayısına göre değişmektedir. Kişi sayısı ise iki farklı şekilde ele alınmaktadır. Öğrencinin staj yaptığı iş yerinde toplam çalışan sayısı 20’den fazla ise, stajyer öğrenciye asgari ücretin %30’u kadar maaş verilmektedir veya verilmelidir. Buna göre, şu an için asgari ücretin %30’u, 253 liraya denk düşmektedir. Öğrencinin stajyer olduğu iş yerinde çalışan toplam kişi sayısı 20’den az ise onlara asgari ücretin %15’i kadar maaş verilmektedir, verilmelidir. Bu oran ise 126 liraya tekabül etmektedir.
Stajyer Öğrencilerin Maaşlarını Kim Öder?
Bu öğrencilere hem sigorta yaptırılması hem de ücret ödenmesi zorunludur. İlgili mevzuata göre bu öğrencilerin sigorta primlerini kendi okulları yatırmak zorundadır. Öğrencilere verilecek olan maaşlar da iş yerleri tarafından verilmelidir. Sigorta konusunda dikkat edilmesi gereken bir şey var ki o da, yatırılan bu sigorta primlerinin emekliliğe sayılmayacak olmasıdır. Yani öğrencilik yıllarında sigorta primleriniz yatıyor diye erken emekli olma gibi bir şansınız yok. Bu sigorta sadece iş yerinde meydana gelmesi muhtemel olan kazalar için veya o meslek ile ilgili ortaya çıkabilecek hastalıklar için geçerli olmaktadırlar.
Staj Yapan Her Öğrenci Maaş Alıyor mu?
Maalesef birçok öğrenci, bu konu ile ilgili haklarını bilmediği için iş yeri sahipleri tarafından veya okul idareleri tarafından sömürülmektedir. Bazı öğrenciler ücret alırken bazıları almayabiliyor. Örneğin bazı öğrencilerden, çalıştıkları iş yerlerinden maaş almak istemediklerine ve buna kendileri razı olduklarına dair, okul idareleri tarafından dilekçe alınabiliyor. Öğrenciler haklarından bihaber olunca o dilekçeyi yazıp imzalayıveriyor ve çalışmalarının karşılığını almayabiliyor. Bu konuda tüm öğrencilerin haklarını bilmesi ve stajyer olduğu iş yeri sahibinden, maaşını talep etmesini tavsiye ediyoruz.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,472,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Staj Yapan Öğrenciler Maaş Alır mı?
Staj Yapan Öğrenciler Maaş Alır mı?
stajyer öğrencilere maaş verilir mi, stajyer öğrenciler ne kadar maaş alır?
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/03/staj-yapan-ogrenciler-maas-alr-m.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/03/staj-yapan-ogrenciler-maas-alr-m.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için