Ücretli Öğretmenler Nöbet Tutar mı?

   Öğretmenlerin görevlerinden bir tanesi de okul nöbeti tutmaktır. Öğretmenler ihtiyaca göre genellikle haftada bir gün nöbet tutarlar. Ancak bazı öğretmenler, yönetmelik gereği nöbetten muaf tutulurlar. Örneğin okul rehber öğretmenlerine, gebe veya doğum yapmış öğretmenlere ve ana sınıfı öğretmenlerine nöbet görevi verilmemektedir. Aynı zamanda 20...

274 0

   Öğretmenlerin görevlerinden bir tanesi de okul nöbeti tutmaktır. Öğretmenler ihtiyaca göre genellikle haftada bir gün nöbet tutarlar. Ancak bazı öğretmenler, yönetmelik gereği nöbetten muaf tutulurlar. Örneğin okul rehber öğretmenlerine, gebe veya doğum yapmış öğretmenlere ve ana sınıfı öğretmenlerine nöbet görevi verilmemektedir. Aynı zamanda 20 çalışma yılını doldurmuş bayan öğretmenler ile 25 yılını doldurmuş erkek öğretmenlerine de nöbet görevi verilmemektedir. Tabi, bu son durum, ihtiyaca göre değişebilmektedir. Yani okuldaki öğretmenler nöbet ihtiyacına yetmiyorsa 20-25 yıllık öğretmenlere de idare tarafından nöbet görevi verilebiliyor.
   Ayrı bir sınıfta ele alınması gereken bir grup öğretmen var ki bu öğretmen grubu da ücretli öğretmen grubudur. Neredeyse her eğitim-öğretim yılının başında gündeme gelen ”ücretli öğretmene nöbet tutturulur mu, ücretli öğretmen nöbet tutar mı, ücretli öğretmenlere nöbet görevi verilir mi verilmez mi” gibi sorular hiçbir zaman net bir cevaba ulaşamamıştır.
   Çünkü ücret karşılığı çalışan öğretmenlere nöbet görevinin verilip verilmeyeceği ile ilgili herhangi bir mevzuat belirlenmemiştir. Bu olay, artık tamamen idarenin inisiyatifine ve okuldaki nöbet tutacak öğretmen ihtiyacına kalmıştır. Okulda nöbet tutacak yeterli sayıda öğretmen bulunmuyorsa, okul idaresi ücretli öğretmenlere de nöbet görevi verebilmektedir ve yasal olarak buna ters olan bir durum bulunmamaktadır.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php