Aşık Veysel Hayatı

PAYLAŞ:

Aşık Veysel’in Hayatı

Türk Halk Edebiyatına ve Türk Halk Müziğine çok büyük katkıları olan Aşık Veysel ŞATIROĞLU 25 Ekim 1894 tarihinde Sivas ilinin Şarkışla ilçesine bağlı olan Sivrialan köyünde doğdu. Aşık Veysel’in babası çiftçilik yapan Karaca lakabıyla tanınan Ahmet isimli bir adamdı. Annesinin adı ise Gülizar’dı. Veysel’in çocukluğu döneminde o yörede çiçek hastalığı yaygınlaşmıştı. İki kız kardeşi de bu hastalık yüzünden hastalanarak bu dünyadan göçmüşlerdi. Çiçek hastalığının Aşık Veysel’i de bulması çok geç olmadı. Nitekim Veysel henüz yedi yaşında iken çiçek hastalığına yakalandı. Çiçek hastalığı, Aşık Veysel’in gözlerine vurduğu için, bir gözünü kaybetti. Aşık Veysel’in hayatı bundan sonra türlü çilelerle geçti.
   Durum böyle olunca babası, Veysel’in oyalanması ve bu dünyada tattığı acıları bir nebze de olsa dindirmesi için ona bir saz aldı. Veysel zaten saza meraklı biri idi. Kendi çabaları ve Çamşıhlı Ali Ağa’nın yardımları ile öğrendiği sazı ile, ilk başlarda, yörede bilinen ozanların türkülerini çalmaya başladı. Daha sonra kendisi ile tanıştığı Ahmet Kutsi Tecer, onu kendi sözlerini yazarak sazı ile çalması için teşvik etti. Öyle ki Ahmet Kutsi ondaki cevheri fark etmişti.
Aşık Veysel yirmi beş yaşında iken Esma isimli bir kızla evlendi. Evliliğinden kısa bir süre sonra anne ve babasını kaybeden Veysel derin bir üzüntüye boğulmuştu. Bir çocuğunu ise çocuk henüz on günlükken kaybetmesi bu üzüntüsünü fazlası ile artırdı. Sonrasında karısı Esma, başka bir kadının dolduruşlarına gelerek Veysel’i terk etti. Bunu yaparak Veysel’i henüz bir yaşındaki kız bebeği ile tek başına bıraktı. Veysel’i çektiği bu çileler onu iyice kahretmişti.
   O dönemde aşıkların öyle bir geleneği vardı ki tüm yurdu dolaşır, konakladıkları köylerde saz çalıp söylerlerdi. Veysel de bir dönem ülkeyi dolaşarak kurulmuş olan Köy Enstitülerinde saz öğretmeni olarak görev yaptı. 1965 yılında kendisine maaş bağlandı. 70’li yıllarda ise birçok ünlü sanatçı ŞATIROĞLU’nun bazı sözlerini derleyip söyleyerek onun ünlenmesini sağladı.
   Aşık Veysel şiirlerinde sade, anlaşılır bir dil kullanmıştır. Bu yüzdendir ki türküleri eskiden beri günümüze kadar söylenegelmiştir.  O şiirlerinde bazen mutluluğu, bazen üzüntüyü, bazen ümidi bazen ise karamsarlığı işlemiştir. Babası gibi çiftçiliğe meraklı olduğu ve toprağa fazlası ile değer verdiği için, eserlerinde bu konuları da işlemiştir. Kimi zaman ise siyasi konularda bile çalıp söylemiştir. Aşık Veysel’in şiirleri farklı eserlerde bir araya getirilmiştir. Bu eserler şunlardır: Deyişler, Sazımdan Sesler ve Dostlar Beni Hatırlasın. Aşık Veysel 21 Mart 1973 yılında 78 yaşında iken akciğer kanseri sebebi ile vefat etmiştir.
   Bu dünyadan göçtükten sonra ise tüm şiirleri ‘’Bütün Şiirleri’’ adı altında derlenerek tekrar yayınlanmıştır.

Aşık Veysel’in Eserleri- Aşık Veysel’in Şiirleri

Aşık Veysel hayatı boyunca birçok eser vermiştir. Bunları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:
Anlatamam Derdimi, Arasam Seni Gül İken, Atatürk’e Ağıt, Beni Hor Görme, Beş Günlük Dünya, Bir Kökte Uzamış, Birlik Destanı, Çiçekler, Cümle Alem Senindir, Derdimi Dökersem Derin Dereye, Dost Çevirmiş Yüzünü Benden, Dost Yolunda, Dostlar Beni Hatırlasın, Dün Gece Yar Eşiğinde, Dünyaya Gelmemde Maksat, Esti Bahar Yeli, Gel Ey Aşık, Gonca Gülün Kokusuna, Gönül Sana Nasihatim, Gözyaşı Armağan, Güzelliğin On Para Etmez, Kahpe Felek, Kara Toprak, Kızılırmak Seni Seni, Küçük Dünyam, Murat, Ne Ötersin Dertli Dertli, Necip, Sazım, Seherin Vaktinde, Sekizinci Ayın Yirmi İkisi, Sen Varsın, Şu Geniş Dünyaya, Uzun İnce Bir Yoldayım, Yaz Gelsin, Yıldız (Sivas Ellerinde).

‘’aşık veyselin hayatı ve şiirleri, aşık Veysel kısaca hayatı, aşık Veysel kimdir, aşık veyselin eserleri’’

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Aşık Veysel Hayatı
Aşık Veysel Hayatı
Aşık Veysel'in hayatı, eserleri, şiirleri, evliliği ve çocukları...
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/04/asik-veysel-hayati.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/04/asik-veysel-hayati.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için