Balın Güzelliğinizdeki Sırrı

   Balın cilt kırışıklıklarının geçmesinde, yaraların hızlı iyileşmesinde, sivilce tedavisinde ne kadar etkili olduğunu biliyor muydunuz? Balın cilde faydalarıazımsanamayacak kadar çoktur. Birçok güzellik maskesinin ve bakım ürününün vazgeçilmezlerinden biri olan balın sırrı, içeriğinin çok zengin olmasından kaynaklanmaktadır. Balın içerisinde bulunan antimikrobiyal bileşenler, bu besinin Milattan...

175 0
   Balın cilt kırışıklıklarının geçmesinde, yaraların hızlı iyileşmesinde, sivilce tedavisinde ne kadar etkili olduğunu biliyor muydunuz? Balın cilde faydalarıazımsanamayacak kadar çoktur. Birçok güzellik maskesinin ve bakım ürününün vazgeçilmezlerinden biri olan balın sırrı, içeriğinin çok zengin olmasından kaynaklanmaktadır. Balın içerisinde bulunan antimikrobiyal bileşenler, bu besinin Milattan Önce bile mumyalama, güzellik bakımı ve cilt yaralarının tedavisinde kullanılmasını sağlamıştır. Kullanılan balın orijinal bal olması durumunda cildinizde gerçekten de harikalar yaratabilirsiniz. Peki, balın cilde yararları nelerdir? Niçin ve nasıl kullanılmalıdır?

Bal Sivilceleri Geçirir mi?

Bal, içeriğinde bulundurduğu antimikrobiyal bileşenler sayesinde kesinlikle bakteri, mantar veya virüs barındırmıyor. Öyle ki bu özelliği sayesinde ciltteki zararlı mikroorganizmaları yok ederek sivilcelerin tedavisine yardımcı oluyor. Bal ile sivilce tedavisi için yapmanız gereken uygulama çok kolay. Balın sivilcelerin geçmesine mucizevi etkisini görmeniz için size lazım olanlar sadece bir miktar orijinal bal, 3 damla limon suyu ve bir diş sarımsaktır. Bal ile sivilce tedavisinde uygulayacağınız basit maske şu şekilde olacaktır:
Sivilceler İçin Bal Maskesi
Cam bir kaseye bir tatlı kaşığı bal ve 3 damla taze limon suyu koyun. Ayrıca yarım diş sarımsağı bıçak veya metal bir gereç olmadan, tahta kaşığı olabilir, ezin ve kaseye ekleyin. Malzemeleri iyice karıştırın ve sivilcelerin üzerine hafifçe uygulayın. Ancak bunu yaparken masaj yaparmış gibi yapmayın. Sivilceleri çok ovarsanız onların daha fazla uyanmasına neden olabilirsiniz. Yüzünüzdeki sivilcelerin tamamına uyguladıktan sonra 8 dakika bekleyip, yüzünüzü hemen soğuk su ile durulayın ve balın cilde faydalarını bizzat görmüş olun. (Bu uygulama kesinlikle akşamları yapılacaktır. Gündüz yapıldığı takdirde dışarı çıkmamalısınız!)
Uyarı: Hazırladığınız karışımı kesinlikle yüzünüzün tamamına değil sadece sivilcelerin üzerine sürmelisiniz. Ancak alın bölgesinde yoğun olarak çıkan ergenlik sivilceleri için, maskeyi alnınızın tamamına uygulayabilirsiniz. Maskeyi haftada bir uygulayın!

Bal Kırışıklığa İyi Gelir mi?

Balın cilde yararları cilt kırışıklığı konusunda da kendini gösteriyor. Bal kırışıklığa iyi gelir, bu sebepledir ki kullandığınız bakım ürünleri veya kırışık kremlerinin çoğunda bal mevcuttur. Özellikle Yeni Zelanda’da üretimi yapılan ‘’manuka balı’’ adındaki bir bal, cilt kırışıklıklarını yok etmekle bilinmektedir. Güzellik ve bakım ürünleri satan bir çok markette manuka balını bulmanız mümkündür. Peki, kırışıklıklarınızı gidermeniz için balı nasıl kullanmalısınız? Balın kırışıklıklara etkisini nasıl görebilir siniz? Kırışıklıklar için bal maskesi tarifi bu konuda işinize yarayacaktır. Kırışıklıklar için bal maskesi tarifi şu şekilde:
Malzemeler: Bir yumurtanın akı, bir tatlı kaşığı bal.
Cam bir kaseye bir tane yumurtanın akını koyarak, bir tatlı kaşığı kadar bal ilave ediniz. Yaklaşık olarak 5 dakika çırpınız. Yumurtanın akının rengi değişene kadar karıştırmalısınız. Karışım hazır olduktan sonra çeneden başlayarak yukarıya doğru cildinize uygulayın. Göz çevrenize sürmemeye özen gösterin. Karışım yüzünüzde kuruduktan sonra 10 dk, maksimum 15 dakika sonra soğuk su ile cildinizi durulayın ve ardından bir pamuk parçası yardımı ile yüzünüzü maden suyu ya da gül suyu ile temizleyin. Bu maskeyi akşamları uygulamanız daha yararlıdır. Haftada bir uygulamanız yeterlidir.

Bal Siyah Noktalara İyi Gelir mi?

Balın cilde faydaları, siyah noktalarda da kendini gösteriyor. Küçük bir uygulama ile yüzünüzdeki siyah noktalardan kurtulmanız mümkün olabilir; çünkü bal yüzdeki siyah noktaların geçmesine yardımcı oluyor. Bunun için bir tatlı kaşığı bal ve 3 damla kadar susam yağını karıştırarak siyah noktaların olduğu bölgeye sürmeniz ve 15 dakika sonra maskeyi temizlemeniz yeterlidir.

Balın Bilinen diğer Faydaları

-Mideyi güçlendirir.
-Vücudun herhangi bir bölgesindeki ağrıyı dindirmede yardımcı olur.
-Sıcak şerbeti yapıldığında kabızlığı giderir.
-Şerbeti aynı zamanda zayıflamada yardımcı olmaktadır.
-Karaciğerin temizlenmesini sağlar.
-Bal ve limon karışımı nezlenin geçmesinde etkilidir.
-İdrar söktürücüdür.
-İnsana kuvvet ve zindelik verir.
-Kalp kaslarına iyi gelir.
-Damarları açar vs.

Elbette ki balın cilde faydalarıbunlardan ibaret değildir. Bunların dışında bilip de yazmadığımız veya henüz keşfedilmeyen bir çok yararı vardır balın. Böyle faydalı bir besinden yararlanmamak ne mümkün?
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php