de Eki ve de Bağlacı Örnekleri

PAYLAŞ:

Bu çalışmamızda ‘’-de, -da’’ eki ile ‘’de, da’’ bağlacına örnek cümleler vermeye çalışacağız. Daha önce yazdığımız ‘’-de eki ile debağlacı nasıl ayırt edilir’’ konulu yazımıza göz atmanız çok faydalı olacaktır. Burada –de eki örnek cümleleri ve de bağlacı örnek cümleleri verirken öncesinde kısa açıklamalar yapmaya çalışacağız. Şimdi isterseniz örneklerimize geçelim:

-de eki örnek cümleleri

Açıklama: -de eki isminden de anlaşılacağı üzere, bir ektir ve eklendiği kelimelere daima bitişik halde yazılır. Eklendiği kelime özel bir isim ise de kesme işareti ile ayrılır. –de eki şu hallerde bulunabilir: -de, -da, -te, -ta. Bu ekimizin –te, -ta haline gelmesi için, sonu sert ünsüzlerden biri ile biten kelimelere eklenmesi gerekmektedir. Örneğin ‘’ağaç-ta’’ kelimesi bu duruma örnektir. –de eki, isim hal eklerinden biridir. Diğer adı ise ‘’Bulunma Hal Eki’’dir. Örnekler:

-de eki örnekleri
1. Bu havada dışarıya çıkılmaz.
2.Yarın Antalya’da kalmamız gerekiyormuş.
3. Masada üç tane kitap var.
4. O kadar taşlamışlar ki ağaçta değil meyve, yaprak bile kalmamış.
5. Çakmaktaki gaz bitmiş.
6. Zonguldak’ta yaşayan teyzemlere gideceğiz.
7. Bu akışta demetlenmiş büyük, küçük kainat.
8. Bu konuda fazlasıyla haklı olduğunu düşünüyorum.
9. Saat kaçta alacakmış bizi?
10. Sendeki şans bende olsun, başka bir şey istemem!

de bağlacı örnek cümleleri

Açıklama: de bağlacı bir ek değil sözcük olarak sayılmaktadır. Bu yüzden kendisinden önce gelen kelime ile bağımsızdır ve asla bitişik yazılmaz. Aynı zamanda –de ekinde olduğu gibi; kesinlikle te, ta olarak yazılmaz.

de bağlacı örnekleri
1.O partiye mutlaka ben de katılmalıyım!
2. Bende kitap da var defter de
3. Doğu illerimiz arasında Malatya da var.
4. Yoksa benim hakkımda sen de mi böyle düşünüyorsun?
5. Bu konuları da mutlaka gözden geçirmelisin.
6. Masada kalemlerim de duruyordu.
7. Seni anlıyorum da onu anlayamıyorum.
8. Başımıza bu da mı gelecekti!
9. Amma da uzattın meseleyi!
10. Futbol dünyasına bu futbolcu da adını yazdırmış.

   -de eki ve de bağlacı ile ilgili örneklerimiz bunlardan ibaret. Tekrar belirtmemiz gerekir ki bunların nasıl yazılması gerektiği ile ilgili ayrıntılı bilgi alabilmeniz için yukarıda belirttiğim başlığa göz atmalısınız. Teşekkürler.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,475,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: de Eki ve de Bağlacı Örnekleri
de Eki ve de Bağlacı Örnekleri
-de eki ile de bağlacına örnek cümleler.
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2014/04/de-eki-ve-de-baglac-ornekleri.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2014/04/de-eki-ve-de-baglac-ornekleri.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için